| anonim_4396 a întrebat:

În urmă cu vreo lună (să zic) iubita m-a părăsit pe motivul că are probleme și nu vrea să mă încarce și pe mine cu ele (scuză ca să scape de mine, evident). Recent, am descoperit că s-a împăcat cu fostul (ăla a mai părăsit-o de vreo 2 ori pentru alta, adică wtf), papagalul nici nu-mi duce încalzirea de la sală dacă l-ar pune cineva. Am început procesul de vindecare, mai mult antrenament, citit, încerc să mă dezvolt personal. Vorba aia, "ce-i al tău e pus deoparte" și dacă cineva care citește întrebarea indiferent că-i fată sau băiat, vă recomand să procedați la fel ca mine, încercați să vă îmbunătățiți pe voi, foștii / fostele nu vă meritau. Am două întrebări, ce pot face pe viitor ca să evit situațile de genul într-o relație și ce a determinat-o pe fosta să se întoarcă la fraierul ăla? Adică ne înțelegeam chiar bine, nu am ieșit vreo 3 săptămâni că am fost eu plecat iar în alea am vorbit pe web și părea totul ok (oricum nu mai contează prea mult, mă interesează mai mult prima întrebare).

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| daculliber a răspuns:

Atâta timp cât are voință proprie, poate să aleagă pe cine vrea. E dreptul ei. Încearcă să o mulțumești. Nu contează cum te compari tu cu fraierul ăla, contează cum te compară ea. Fetele tinere sunt nehotărâte.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic si nu ai cum sa anticipezi o inselaciune sau ruptura, pana nu cunsoti persoana foarte bine si nu vezi comportamentul ei/lui.
Doar inveti din greseli si incerci sa nu le mai repeti niciodata, ca sa nu mai suferi niciodata.

In cazul de fata, este evident ca tu ai nimerit dupa ce fata tocmai se despartise de fostul iubit, pe care a continuat sa-l iubeasca atat de mult, ca pana la urma s-a intors la el.

Cand apar scuze la partneri de genul "hai sa luam o pauza", sau "am probleme si am nevoie sa ma mai gandesc", atunci este semn clar ca nu te mai vrea, ori ca are deja pe altcineva.

Un om care iubeste cu adevarat, nu cere niciodata pauze in dragoste si nici nu fuge de omul iubit cand are probleme, dimpotriva, ii cauta alinarea si bratele, ca sa aiba un umar pe care sa planga si sa se simta protejata sau iubita.

| AnastasiaK a răspuns:

Voi lua întrebările în ordine inversă:

2. "ce a determinat-o pe fosta să se întoarcă la fraierul ăla"?

Ce a determinat-o să se întoarcă la el nu am de unde să știu, în schimb, doar citindu-ți întrebarea pot să fac o listă cu motive să te fi lăsat pe tine.

-> "papagalul nici nu-mi duce încalzirea de la sală dacă l-ar pune cineva" - ești atât de superficial încât ai impresia că a ridica mai mult la sală te face în vreun fel superior cuiva.

-> "papagalul", "fraierul" - lipsă de respect față de fostul/actualul ei și implicit față de ea.

-> "foștii / fostele nu vă meritau" - aroganțe aiurea. Poate nu o meritai tu pe ea și de aia a plecat. Sau și mai simplu: nu erați compatibili și gata. Faptul că tu te consideri automat superior fostelor tale, din punctul meu de vedere, reprezintă o problemă la tine.

1. "ce pot face pe viitor ca să evit situațile de genul într-o relație"?

Nu ai cum să eviți despărțirile într-o relație. Poate dacă o să îți cobori nasul un pic mai jos, n-o să mai fii atât de surprins pe viitor de ele, dar de evitat nu ai cum, iar motivele pot fi diverse.

| 19flo79 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Subscriu! (de doua ori happy )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca ești mai fraier decât "fraierul ăla". Până la urmă tu ai rămas solo iar fraierul ăla o are pe fosta ta iubită. Iar cel care a rămas cu ochii în soare este chiar fraierul de tine pentru că, dacă erai deștept, o păstrai lângă tine și nu fugea la altul. Iar acum, din frustrare, îl faci pe om fraier pentru că a fost cu un pas înaintea ta și încerci să ne zici că a mai fost cu nu știu câte, că ce face, că ce drege. Interesant că mai si apari aici încercând să ne dai nouă lecții de viață, dar nu prea știi a unsprezecea poruncă : aceea de " a-ți vedea de treaba ta" și nu de treburile altora cu câți umbla sau și-o trag. Adevărul că prin ceea ce explici aici dai de înțeles că ești orgolios și oare cum și-a permis ca ea să facă primul pas și nu tu? Și asa a făcut să îți atingă orgoliul tău masculin. Dar înainte să îl faci pe celalalt băiat fraier, mai bine ai cauta defectul la tine pentru ca sigur exista un motiv pentru care iubita te-a părăsit în favoarea celui care " a părăsit-o de mai multe ori" și totuși sunt împreună din nou. Înainte sa găsești defecte altuia, încearcă să găsești și ție.
Și nu mai critica viata altuia, vezi de viață ta, îți asumi că ai fost un fraier de asta ai și pierdut-o. Iar data viitoare, cu alta fata, să știi unde sa nu mai repeți greșeala.

| StanescuLata a răspuns:

Incearca titan gel, sigur te-a lasat din cauza marimii ciocanului!

| Beleaua69 a răspuns:

Pari prea plin de tine, cred ca de-aia.