| IonutMihai092 a întrebat:

In urma efectuarii unei ecografii transvaginale s-a constatat candidoza si cateva chisturi pe unul dintre ovare, peretii uterului si uterul in sine era normal. Menstruatia neregulata inca nu a venit dar s au prescris cateva pastile si frecventa la care sa se ia, contactele sexuale au fost protejate. Daca sarcina se exclude pana la urma motivul intarzierii poate fi ovarul depistat cu chisturi? Isi va reveni in urma tratamentului?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chisturile ovariene nu se retrag rapid, necesitand multe luni de tratament pentru a dispare, uneori chiar ani, mai ales daca nu se indeparteaza cauza care le produce.

Tratamentul de candidoza se gaseste la farmacie, atat unguent pentru penisul barbatului, cat si ovule vaginale pentru femei.
tratamentul se face concomitent atat barbatul cat si femeia pentru a se evita recontaminarea iar sexul este total interzis pana ce rezulatul secretiei vine negativ ( fara candida).
Candida albicanis este o bacterie extrem de "incapatanata" si tratamentul ei trebuie repetat, uneori de 2-3 ori, de aceea este necesar ca dupa terminarea tratamentului, sa lase 2-3 saptamani si sa repete testul vaginal, pentru a vedea daca mai exista candida.

Avand un ciclu de tip neregulat este indicat sa folositi intotdeauna la sex prezervativ, pentru ca nu se poate calcula sau estima cand este ovulatia, perioada fertila si cand vine urmatorul ciclu menstrual.

| IonutMihai092 explică:

Chisturile erau maricele pe ovarul stang. I au fost recomandate 5-7 zile ovule dupa care sa faca inca un test de sarcina( la ecografie nu s-a vazut absolut nimic pe peretele uterului + sexul a fost mereu protejat si ejaculare afara) si ulterior o alta pastila luata la 12 ore care sa ii forteze menstruatia sa vina