| Criss003 a întrebat:

Intrebare pentru baietii mai timizi: daca va place de o fata si nu aveti curaj sa-i spuneti din cauza timiditatii, cum ii dati de inteles ca va place de ea? gesturi, comportament. orice. pentru cel mai detaliat raspuns funda, pentru restul vot. big grin

Răspuns Câştigător
| alexutzuuuu a răspuns:

Eu sunt timid cand vine vorba de fete, dar in rest sunt chiar in centrul atentiei.
Ciudat, nu?
Ei bine, baiatul acela timid nu ii va spune sub nicio forma fetei ceea ce simte pentru ea. De fapt, nu va spune nimanui, nici parintilor, nici prietenilor (nici macar celui mai bun prieten). In schimb, daca stie ca nimeni nu stie ce simte el, se va da pe langa acea fata, dar subtil. O va face sa rada, o va ajuta, va spune glume, dar va face si mofturi (tocmai ca sa nu creada ceilalti ca ii place de acea fata).
Cand ii spune cineva ca ii place de acea fata si incepe sa faca misto de el, se blocheaza, in unele cazuri chiar se inroseste, nu mai stie ce sa spuna. Dar chiar si atunci, neaga totul. Daca si fata se da pe langa el, el o va evita, deoarece ii este prea rusine de parerea celorlalti si ii e frica ce parere o sa aiba fata despre el.

Sper ca te-am putut ajuta. Daca nu, trimite-mi un mesaj!

| Criss003 explică (pentru alexutzuuuu):

Foarte adevarat. prietenul lui cel mai bun e verisorul meu (15 ani amandoi) si verisorul mi-a zis ca sa laudat asta vara la el k sta cu mine. si mereu se da la mine. si am vorbit cu el. a zis ca ma vede doar ca o prietena, si totusi se da la mine. si toti prietenii lui inclusiv verisorul mi'au zis ca se vede k ma plc dar n-are curaj sa zic... laughing

| Criss003 explică (pentru alexutzuuuu):

Asa e si el. e in centrul atentiei dar cand vine vorba de o fata... si cativa ia batut apropoul, si eu m-am dat pe langa el sa vad cum se mai poarta si parca ma evita.

10 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Va incerca sa fie cel mai bun prieten al persoanei in cauza. El va fi acolo mereu chiar daca doar in calitate de prieten, asa macar e langa persoana de care ii place.

| doc69 a răspuns:

Cu cat dialoghezi mai mult cu atat se deschide ...altfel nu.ia initiativa

| DrDeath a răspuns:

Eu sunt un pic timid, bine...un pic mai mult si mie imi place de o fata dar ea nu stie.Nici cei mai buni pr nu stiu ca o plac si vorbesc zilnic cu ea.Eu vorbesc cu ea orice fel de subiecte. Diar cand vine vorba de fata ideala evit cu strictete subiectul deoarece ea este fata perfecta.Este foarte greu sa ti totul in tine dar cand nu ai ocazia asta e. Vreau sa ii duc un trandafir si sa ii spun ca o iubesc dar mai am de asteptat.cryingMomentan sunt in ghipslaughingrolling on the floor

| goodyke a răspuns:

In general baietii timizi tin pentru ei asta, asa ca nu poti afla nici macar de la prietenii lui. Incerca probabil sa ocoleasca subiectele incitante despre dragoste, prietenie etc in preajma ta, ceea ce arata ca nu poate discuta ceva chiar daca ar vrea, asta din cauza timiditatii. Apoi, cum reactioneaza el daca ii faci un compliment, incearca tu sa scoti ceva de la el, baga-te in seama doar daca sunteti voi doi, pentru ca daca sunt si alte persoane in jur fii sigura ca timiditatea il va opri din start, incerca sa discuti cu el niste subiecte mai intime... gen "ce fel de fete iti plac", sau... "ai foarte multe calitati pentru un baiat, eu am calitati pentru o fata" sau chetii d-astea care pot duce la o discutie serioasa sa-si iasa din barlogul timiditatii happy. Sper ca ti-am fost de ajutor si sa revii cu noutati tongue

| guineeapig98 a răspuns:

De exemplu
Eu iubesc o fata din clasa mea si ea nu stie iar eu sunt timid asa ca am cerut ajutor pe acest site si chiar mi-au fost de ajutor, adica, acum am prins curaj
Asa ca totul trebuie sa vina de la sine, adica, prin tupeu. Caci cei timizi nu au alte variante decat sa folosesca o scrisoare anonima sau un ursulet de plus sau cum am mai zis, tupeul, adica, se duce la fata si spune pur si simplu in fata dar inainte de asta o lungeste putin cu altele.

| nedelcu11 a răspuns:

Eu cand plac o fata f mult il pun pe prietenul meu cel mai bun(care a fost cu 10 iubite si suntem in clasa a 6-a) sai spuna, el n-are probleme cu curajulbig grin dar daca nu o place ff mult pot sa-i spun si eu, sa ma dau pe langa ea si sa spun bancurile noi care le stiu(nu cu prostii) NUMAI cand e si ea pe langa minebig grinbig grin

| saykar a răspuns:

Nu sunt unu din ei dar ma pricep.De obicei baietii timizi fac aceleasi gesturi ca si ceilalti dar nu asa de evident.Ei sunt mai retrasi(mai inchisi in cochilie)dar tot persoane sunt. Daca te place se va da la tine dar cand nu il vede nimeni si iti va spune ca te place atunci cand suntenti singuri. Sper ca te-am ajutat!

| Posztos_Attila_1994 a răspuns:

Ye se mai intampla sa se inroseasca precum o rosie daca il intrebi ce simte cu adevarat ori nu stie ce sa zica pur si simplu se blocheaza(asa ii la mine), dar in general din cate am vazut asa ii (parerea mea). Dar am observat ca atunci cand consuma alcool sparge barierea timiditatzii numa ii riscant ca pote sa spuna si cuvinte pe care le va regreta si acum vorbesc din propria-mi experientza big grin tongue.