| ingerash_8177 a întrebat:

Intrebare pentru copii intre 11-14 ani : voi cum la ati spus parintilor ca aveti un iubit/ iubita?
ei au accepat sau nu le ati spus?

Răspuns Câştigător
| ColorfullColors a răspuns:

Eu nu i-am spus la mama nimic prima data... Iar cu al doilea prieten... Asa a foat:
Am iesit cu el in oras, dupa ceva vreme ne-am intalnit si cu doi veri de-ai lui si la un moment dat ei trebuiau sa o ia in dreapta catre un bar si dupa mine trebuia sa vina maicamea cu masina, ca eram in alt oras, si desi mama nu stia nimic, nu ma intreba niciodata cu cine ies sau se multumea cu raspunsul `un coleg`.
Si ca sa ne sarutam si noi asa de final a durat. pot sa zic ca destul de mult. Si verii lui se holbau. Ce dragut. Si cand am terminat, m-am intors ca sa plec dar pur si simplu nu ma puteam misca cand am vazut-o pe mama stand in mijlocul drumului (ea cand ma vazuse pusese frana brusc dar bine ca nu mai era altcineva pe acolo si statea si se uita). Intr-un sfarsit am gasit puterea sa spun `aia ii mama` dupa ce m-am intors catre el. Verii lui nu mai puteau de ras, si au plecat toti trei, iar cum mama era prea socata ca sa mai inainteze a trebuit sa ma duc eu pana la masina.
Cand am deschis portiera tot ce mi-a venit sa zic a fost `ooops?` si ea a izbucnit in ras. M-a intrebat doar cu il cheama, i-am spus ca mihai si ea si-a dat seama de acolo in ce perioada e nascut si ca de fapt de asta ma intereseaza de zodia scorpion. laughing A fost hilar, si pe tot drumul pana acasa a fost o liniste de mormant. Dupa o luna a aflat ca nu mai sunt cu el, cand mi-e deja nu mai imi pasa, ca trecusem peste (chiar daca pentru baiatu asta n-am dat nici o lacrima, ceea ce e neobisnuit pentru mine). M-a auzit `din greseala` cand vorbeam cu cineva la telefon si a aflat la ce liceu era, si ca era pe a 9-a.

Concluzia: Parintii sunt foarte multumiti cand copiilor lor nu le este frica sa vorbeasca cu ei si sa le spuna orice.
Crezi ca ei nu au fost de varsta ta? Crezi ca nu ai avut si ei o prim(a) prieten(a)? Sigur ca au avut, si uite si cum ai putea sa le spui.
Alege doar unul dintre ei, care crezi ca te-ar intelege mai bine. Eu o sugerez pe mama, dar tu iti cunosti parintii evident mai bine. Si spune-i: `Cum stiu ca tot nu-ti place sa ascund chestii de tine, am sa-ti zic ceva. A durat putin mai mult sa ma hotarasc (cum) si ma tot intrebat ce reactie o sa ai. Deci, am prieten.`
Eu vorbesc foarte familial cu maica-mea deci in continuare i-as spune: `Si nu, nu vreau sa-ti dau alte detalii in afara de nume. X. Sa-ti ajunga. Acum iesi din camera mea si lasa-ma sa ma schimb.`

Sau ai putea incepe asa: `Mama, tu ce ai zice daca ti-as zice ca am prieten?`

Sper ca te-am ajutat, si nu te ingrjora, parintii stiu toti ca relatii de la inceput sunt scurte. Vezi cum evolueaza lucrurile cu parintii si decide daca le spui cand te desparti de el, sau cand il ai pe urmatorul.

8 răspunsuri:
| r0xaa a răspuns:

Eu abia la 17 ani jum mi am facut prima rel stabila si la 18jum le am zis si nu prea le convine ca trebuie sa imi fac o cariera una alta m am gasit acum cu rel serioasarolling on the floor depinde cum sunt parintii tai.:*

| r0xaa a răspuns:

Eu nu stiu de ce vreti sa le ziceti de la varsta asta.crede ma si eu de la 11 ani am stat cu baieti asa la vrajeala si nu m am gandit sa le zic pentru ca astea pana in 18 ani relatiile sunt trecatoare vei vedeea esti copil inca...si ce o sa faci o sa le zici la 11 ani am pr mami la 12 am altu mami si tot asa nu e frumos.atunci cand vei avea o varsta potrivita si relatia ta va fi cu adevarat serioasa nu copilarii de astea spune-le.

| dEEa_8468 a răspuns:

La mine a aflat dintr-o prostie de-a mea laughing
Mereu cand ma duc pe la unchiul meu ma intreaba,, cf prietenu tau " eu zicaandu-i bine mereu ma intreaba,, Deci ai? " fara sa ma gandesc zic Dalaughing. acum este altulbig grin dar si-a dat seama, vb cu el pe mess ma duc cu el afara etclaughing

| IIIx333III a răspuns:

Eu am 12 ani si jumatate, iar acesta este al treilea iubit al meu, care are 14 ani. Si nu am de gand sa ii spun nici mamei nici tatalui, pentru ca le stiu reactiile. Mama ar incepe sa tipe la mine si sa imi spuna ca o sa raman gravida [chiar daca eu nu am nici o intentie sa fac...] iar tata o sa zica : "nu imi pasa, vorbesti cu maica-ta". Si asa o sa ajung tot la scandal. In schimb, cateodata ii spun bunicii mele, pentru ca ea ma intelege si iti tine gurahappy. Complicata situatia, nu?laughing

| LightGirl a răspuns:

Umm...am dar inca nu le-am spus si nici nu stiu cum sa le spun...

| lucian a răspuns:

Au aflat singuri
depide daca le place de acea fata

| bombonix a răspuns:

Pur si simplu daca ai parintii intelegatori, spune-le cand sunt veselilaughing si sari peste partile rele, daca no sunt intelegatori mai bine no le spui

| Cimpeanu_Dudu_1995 a răspuns:

Le-am spus rapid