| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru fete :,, Cum scapi de răceala de la ovare? "

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de unde știi că este o răceală și nu altceva?
Mergi la ginecologie, ecograf pelvian, diagnostic diferențial și instituirea unui tratament.
Numai așa sapi de această "problemă".
Pa, pa.

| Woodenpints91 a răspuns:

Iei opusul: căldură la ovare.
Sau cel puţin la asta mă gândesc eu, care nu-s fată şi n-am ovare.

| emilitalia a răspuns:

Si daca sunt baiat pot sa raspund? Raceala la ovare este o afectiune deosebit de grava si trebuie tratata ca atare. Primul pas pe care trebuie sa il faci este sa mergi la o consultatie la cel mai apropiat cabinet medical.
Nu glumesc! O vizita la ginecolog este cea mai indicata pentru a stabili daca ai vreo problema si pentru a primi medicamentatia necesara (antibiotice mai slabe sau mai puternice).

Nu este o afectiune de trecut cu vederea pentru ca in timp poate sa cauzeze infertilitatea sau sa fie cauza unei sarcini extrauterine. Explicatia este foarte simpla: ovulele eliberate nu pot intra in contact cu spermatozoizii, din cauza blocarii trompei. Femeile care trec printr-un singur episod isi scad sansele de a deveni mame cu 10%, in timp ce trei episoade duc la o scadere de 40-60%. Aceste procente depind insa si de gravitatea bolii.

Pana ajungi la cabinet incearca sa bei cat mai multe ceaiuri de cretisoara, coada soricelului, galbenele sau sa faci bai de sezut cu coada calului si coada soricelului.

Poti folosi si Urinal Akut, care are un efect benefic asupra episoadelor puternice de infectii urinare. Acest produs ajuta la desprinderea bacteriilor fixate in peretii tractului urinar si poate fi folosit in complementaritate cu antibioticele prescrise de medic.

In mod sigur iti doresti sa ai copii si sa-ti mentii sanatatea, drept pentru care, orice semnal de alarma privind sanatatea ovarelor tale ar trebui sa te puna pe ganduri. Cel mai bine este sa eviti decat sa tratezi, asa ca ai grija de tine, in special in sezonul rece!

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru emilitalia):

Mulţumesc frumos pentru răspuns.Copii vreau să am, dar în timp. Sper să nu se întâmple nimic rău. Sper ca acum ceaiurile şi apa caldă să amelioreze situaţia, fără să mai merg la medic.Nu-mi plac spitalele sau medicii. Sper să fie totul bine.Mulţumesc frumos de răspuns.O zi bună îţi doresc.

| emilitalia a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Si tie la fel dar ai foarte mare grija deoarece cu asta ai vazut si tu ca nu se glumeste.Preferabil ar fi sa faci totusi un control medical.Sarbatori fericite si sanatoase.

| MissWhite a răspuns:

Fierbi cativa cartofi intr-o oala, si apoi stai deasupra oalei cu cartofii in ea as aincat aburul sa iti mearga inspre partile joase. Plus stai cat de des cu picioarele in apa fierbinte