| 0101Anonim0101 a întrebat:

La 12 ani marimea penisului meu este de 9 cm. E normal?
Da uneori ma si masturbez.

Răspuns Câştigător
| Constantin356889 a răspuns:

Da frate e normal iti va creste si fa incontinu laba succes

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in cazul tau intregul organism isi va continua procesul de dezvoltare in perioada urmatorilor 4-5 ani, in mod absolut cert si sigur se vor poduce modificari foarte importante care vor avea efecte privind cresterea ta in ansamblu, deci si a penisului tau. Din acest motiv intrebarea ta postata in acest moment este complet inutila fiindca nimeni nu poate anticipa cat de mult ti se va schimba organismul pana la varsta de 16-17 ani, moment pana la care creste si se dezvolta penisul baietilor de obicei. Este stabilit prin masuratori concrete dar mai ales corecte, efectuate de echipe de cercetatori si experti in cadrul unor experimente la cererea producatorilor de prezervative, ca d.p.d.v. statistic exista anumite dimensiuni "medii" ale penisului in functie de rasa si de anumite caracteristici ale diferitelor populatii de pe aceasta planeta. Pe baza acestor masuratori a reiesit ca barbatii adulti din Romania sunt posesorii unor penisuri a caror lungime medie statistica este de 12, 73 cm, deci foarte mica comparativ cu dimensiunile de-a dreptul exagerate prezentate de unii userii ai aceastei categorii a TPU. Probabil ca cea mai credibila si reala lungime a penisului in cazul barbatilor adulti din tara noastra se situeaza intre 13 si 16 cm unde te vei incadra si tu la momentul potrivit. Insa este spre corecta informare a ta, trebuie sa stii ca ceea ce conteaza cu adevarat este virilitatea, potenta dar mai ales capacitatea barbatului de a reusi sa-si controleze ejacularea pentru a sustine actul sexual un timp suficient de lung incat la final partenera de sex sa aiba parte mereu de placere si satisfactie si pe cat posibil orgasm. Degeaba penisul este lung si gros, daca nu se reuseste ca acesta sa fie mentinut in stare erecta suficient de mult timp, pentru ca partenera de sex sa fie mereu pe deplin satisfacuta, ca niciodata sa nu fie lasata cum se spune cu... ''ochi-n soare'' Sanatate!

| NI99Aboy a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu am probleme cu erectia si cu eJacularea. (Nu ma intreba) Dar am reusit odata sa stau 3 ore in erectie si sa si ejaculez la sfarsit happy

| Emilian65 a răspuns:

Da este normal cat este penisul tau. Dar, lasa-te de masturbare.

| NI99Aboy a răspuns:

Eu fac 13 in august. O am de 16, 5cm. Nu prea e normal asa mica. Eu o am nesculata de 8cm... Sunt si foarte dezvoltat, am 1.80 si port 45! Nu e nmc rau in a face laba, fa o si ai sa vezi ca se v a mai imbunatati situatia! La varsta ta 11cm e decent!