Întrebare recomandată | Never1999 a întrebat:

La ce varsta este indicat sa iti incepi viata sexuala? Esti bine sa o incepi inainte de 18 ani? gen 15-16? in cazul fetelor.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

La 18 ani.
Orice tentativa de incepere a vietii sexuale inainte de varsta asta te va duce in salile de asteptare ale ginecologilor si ale spitalelor.
Cu boli mai mult sau mai putin grave,candida,anexita,rani pe colul uterin, trompe uterine infundate, chisturi, pana la cancer al colului uterin.
Pentru ca organismul este insuficient dezvoltat si nu poate sa reziste la o asemenea povara fara urmari!
De exemplu, la 17 ani si jumatate are loc ultima rotatie a colului uterin.Ce inseamna asta? Colul uterin se pozitioneaza in asa fel(da,el singurel) in organism,incat,in urma contactelor sexuale sa aiba CEL MAI PUTIN de suferit,sa nu fie ranit de activitatea sexuala!
Organismul uman este mai exact decat un ceas si mai perfect decat orice mecanism creat de mana omului,se autocurata,se autoregleaza si se autoapara. Daca-l lasi,bineinteles!
Daca te grabesti,o faci pe riscul propriu si te poti astepta la ce e mai rau,o sanatate distrusa,riscul sa nu poti avea copii vreodata, boli cu transmisie sexuala, etc!
O sarcina neprevazuta, cred ca e cel mai mic rau din toate!
Asa ca, la 18 ani!

| Danysan a răspuns (pentru greece12):

Ia lamureste-ma si pe mine cum e cu rotatia colului si la ce varsta are loc ultima rotatie. Spui ca la 17, asa e la toate fetele. Bravo! Sper sa citeasca asta si sa se sperie si ele daca de vb buna nu asculta.

| greece12 a răspuns (pentru Danysan):

17 jumatate-18 ani.
Explicatia ti-am trimis-o in privat.

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu, ideal este DUPĂ vârsta de 18 ani, când organismul este cât de cât dezvoltat şi pregătit atât fizic, cât şi psihic, în special în cazul fetelor, care începându-şi viaţa sexuală înainte de vârsta de 17 ani şi jumătate, se expun la multe riscuri legate de sănătate.

| Narcis2007 a răspuns:

Dupa 17 ani si 3 luni...

| mona a răspuns:

Indicat este undeva dupa 18 ani

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e bine dupa 18 ani si atunci sa fii pregatita din toate punctele de vedere si sa faci acest pas doar cand crezi ca esti iubit/a, nu sa o faci ca asa trebuie si primul venit/primul servit. apoi sa te documentezi sa stii la ce riscuri esti expus/a..sa nu uiti de protectie/sa "cercetezi" un pic CV-ul partenerului si apoi sa faci pasul cel mare..cat despre varsta frageda, toti care sunt de aceasta varsta, vor sari."eu am facut sex la aceasta varsta si nu am patit nimic" si tot asa, doar c ei maturi isi dau seama de riscurile ce pot aparea in urma relatiilor sexuale la varste fragede, unele riscuri apar imediat/altele pot lasa sechele pe viata.
O zi frumoasa sa aihappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Evident că RISCURILE sunt mult mai MARI dacă îţi începi viaţa sexuală aşa de repede!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde pe cine intrebi:
Daca vorbesti cu parintii tai, probabil vor spune,, cat mai tarziu''
Daca vorbesti cu prietena ta de aceeasi varsta ( 15 -16 ani) te va convinge ca ok sa o faci, mai ales daca si ia a trecut prin acesta experienta
Daca intrebi pe duvonicul tau va spune ca numai dupa casatorie
Daca il intrebi pe iubitul tau te va convinge... chiar acum
Daca intrebi un medic iti va spune dupa 18 ani, dar va prezenta si riscurile la care te expui daca o faci mai devreme.

| ywar a răspuns:

Viata sexuala o incepi cand esti pregatit biologic, social, psihologic. Trebuie sa te gandesti ca la 15-16 ani corpul nu este dezvoltat pe deplin. Si atunci? E bine?

| Alcyon a răspuns:

Dupa 18 ani. La 15-16 ani, nici nu stii ce-i cu tine. Multe din fetele alea, n-au habar cum sa se protejeze si o fac neprotejat, pentru ca asa vrea iubi, iar pe urma ajung la medic. Daca-ti vine mentruatia, nu inseamna ca esti si suficient de matura emotional si mental, ca sa faci sex. In afara de asta, relatiile din adolescenta nu au viata prea lunga. Azi iti place de unul, maine de altul. Daca te-apuci de sex de la 14 ani, pana la 20 ajungi sa treci prin 15 paturi iar asta inseamna un risc marit de a lua tot soiul de boli.

| Danysan a răspuns:

Majoritatea spun ca atunci cand esti pregatit dar in ziua de azi esti pregatit de la o varsta din ce in ce mai fradgeta.Personal cred ca dupa 18 ani esti liber sa o faci.E recomandat mai ales la fete.Pot spune ca sti sa faci sex abia dupa 20 de ani.Nu vb de cate ori ai facut, ci de cum se simte si tot asa.

| Maxim96 a răspuns:

Indicat ca dupa 18 anihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea.
Corpul se dezvolta pana pe la varsta de 18 ani, indicat ar fi sa iti incepi viata sexuala dupa aceasta varsta.

| Hαppiηеss a răspuns:

Varsta indicata medical ar fi de 17 ani jumatate 18, atunci cand corpul este suficient de dezvoltat, fetele care isi incep viata sexuala mai devreme de aceasta varsta risca ca la maturitate sa aiba probleme de sanatate de natura ginecologica.

| mada1820 a răspuns:

Eu sincera sa fiu am o curiozitate din moment ce stiti ca indicat ar fi sa va incepeti viata sexuala dupa varsta de 18 ani de ce Dumnezeu mai puneti intrebarea asta? Si inca o chestie degeaba apar intrebari de genul acesta ca pana la urma fiecare isi incepe viata sexuala atunci cand simte nevoia si cand vrea, fara sa mai tina cont de varsta si alte consecinte, deci intrebarile de genul acesta sunt puse degeaba din punctul meu de vedere!

| adrianamara a răspuns:

Dupa 18 e cel mai bine atat fizic cat si psihic! Atunci cunosti cam totul despre asta pe cand la 15-16 te lasi prostita de orsicare!

| AnnonnyMa a răspuns:

Mamele ne zic ca e bine sa faci sex de la 18 ani in sus. Dar cunosc fete care au facut sex la 13 ani, la 14 ani si la 15-16 ani.Si crede-ma nu-i nimic daca faci, doar sa ai grija sa folosesti prezervativul ca sa nu devii o mamica prea tanarakiss

| D3X73R a răspuns:

Dupa cum spune:"ywar a răspuns:
Viata sexuala o incepi cand esti pregatit biologic, social, psihologic. Trebuie sa te gandesti ca la 15-16 ani corpul nu este dezvoltat pe deplin."
Am avut o discutie cu un psihlog, exact asa a spus si el, toata chestia e sa nu iti fie teama si sa fi hotarata. Daca intrebi un adult care are 40 de ani, evident, iti va spune ca e indicat sa ai primul contact sexual dupa 18 ani.Dar realitatea este ca 60-70% din adolescentii care au varsta de 16 ani deja au inceput viata sexuala.

| sufletdeing3r a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa incepi viata sexuala la 18-19 la fete si la 20-21 la baieti pentru ca atunci suntem indeajuns de dezvoltati.

| Hazer a răspuns:

O poti incepe pe la varsta de 17-18 ani.
Dar in Romania, o poti incepe si de la 13...

| Kalina23 a răspuns:

Uneori depinde si de anturaj. Cand vezi ca majoritatea prietenelor au inceput, te simti exclusa intr-un fel. Dar parerea mea e ca atunci cand esti pregatita sa faci asta e momentul cel mai potrivit

| Subaru1982 a răspuns:

Sa faci sex doar cu sotul tau! Adica daca ai preten si doar asa ajungeti la intimitati si habar nu aveti de viata separata de parinti si nu aveti unde sa locuiti separat sexul este o tragedie. Ma refer ca daca incepi sa faci sex deja te simti legata mult mai mult de un partener decat iti imaginezi. In afara faptului ca vrei sa fi o curva care face pe bani si nu pu e deloc nici impic de suflet in ceea ce face! Deci sexul este o responsabilitate enorma. Putini isi dau seama.

| Pufoseniieee a răspuns:

Dupa parerea mea viata sexuala este cel mai bine sa fii pregatit la varsta de 18 ani chiar 19. Acum depinde daca iti gasesti alesul.