| anonim_4396 a întrebat:

Luam AC acum ceva timp, le-am luat timp de un an. Le-am oprit deoarece nu mai am o relatie stabila, prin urmare nu mai intretin relatii sexuale cu nimeni. Problema este ca in timp ce administram AC, libidoul meu era la pamant. Era un chin pentru mine si prietenul meu, nu aveam niciodata chef sa facem ceva. De cand le-am intrerupt, am deseori chef. Mentionez ca luam Diane35, credeti ca ar putea avea vreo legatura AC cu libidoul scazut?

7 răspunsuri:
| Alexandru0007 a răspuns:

Ce-s alea tinere?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pana cu putin timp in urma doar se banuia fiindca erau doar simple pareri sau presupuneri dar considerate lipsite de temei fiind nedemonstrate, ca folosirea pastilelor AC are ca efect secundar reducerea libidoului. Un studiu efectuat recent in cadrul Centrului pentru Promovarea Sanatatii Sexule din cadrul Universitatii Indiana, arata ca plasturii, implanturile, pilulele AC si alte contraceptive hormonale reduc intensitatea excitatiei, implicit a dorintei sexuale cat si a orgasmului, Cercetatorii s-au pronuntat in aceasta problema si considera ca in mod cert : anticonceptionalele scad/reduc libidoul!
""La studiu au participat 1.101 femei active din punct de vedere sexual. La final, s-a observat o diferenţă majoră între cele care foloseau contraceptive hormonale şi cele care aleseseră ca metodă de protecţie prezervativul sau diafragma."" Concluzia? Femeile care iau pilule contraceptive au o plăcere sexuală mult diminuată şi întâmpină dificultăţi în atingerea orgasmului. Dar se pare ca femeile active sexual, cele care nu folosesc metode contraceptive hormonale foarte eficiente si super sigure, sufera in schimb : de paranoia, de stres si de "dureri de cap" intr-o masura incomparabil mai mare. big grin

| danutzu96 a răspuns:

Vezi ca AC e prescurtarea de la Alternating Current (Curent Alternativ). Tipul asta de medicamente se ia la decizia medicului. Cauta in lista de efecte adverse a medicamentului sau intreaba medicul.

| jnfhjfuh a răspuns (pentru danutzu96):

AC e prescurtare de la anticonceptionale

| danutzu96 a răspuns (pentru jnfhjfuh):

AC poate insemna si Aer Conditionat, Automatica si calculatoare etc

| jnfhjfuh a răspuns (pentru danutzu96):

Eu vorbeam doar in situatia asta

| Necunoscut112 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, nu-mi ardea niciodata de sex, pana la urma m-am hotarat sa renunt.