| anonim_4396 a întrebat:

M-am despărţit de prietena mea după o relaţie de 6 luni. Au fost şi bune şi rele. Ne-am despărţit pe motivul certurilor etc. (ea a făcut pasul aceasta). Am fost primul băiat din viaţa ei, s-a dăruit trup şi suflet mie, am fost prima ei iubire. dar eu nu am ştiu să o preţuiesc la acel moment, am fost un nesimţit. iar acum am pierdut-o. şi fără ea. simt că nu sunt eu, că nu pot. Zice că nu mă mai iubeşte după tot ce s-a întâmplat doar că ţine la mine ca la un frate. Am încercat orice fel de. strategie să zic aşa, pur şi simplu. îmi zice un clar şi răspicat "nu". Dar mă sună în continuare să mă întrebe ce fac, etc.
Întrebările mele sunt următoarele :
- Cum ar trebui să mă port cu ea în continuare?
- Ce ar trebui să fac să o pot recâştiga? (i-am zis sentimentele mele şi faptul că. o iubesc cu adevărat şi că mă pot schimba. fără vreun rezultat)
- Cum ar trebui să-i vorbesc când mă sună?
- Ar trebui să o bag în seamă pe mess sau la telefon? În condiţiile în care aş sta mereu de vorbă cu ea. este foarte greu să nu

Doar îmi vreau iubirea înapoi, n-am ştiu s-o preţuiesc dar simt că acum pot şi ştiu că mă pot schimba

19 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Toata faza e ca acum nu vrea. Depinde de tine pentru mai tarziu.
Trebuie sa incerci sa iti propui, asa, in mintea ta ca nu o mai vrei ca iubita. Asta ca sa nu te dai de gol.
Fata in momentul de fata nu te vrea ca iubit. Deci ofera-i prietenie. Fii alaturi de ea cand are nevoie. Cand vorbiti nu-i mai bate niciun apropo despre voi 2 ca relatie ci intreab-o pur si simplu chestii banale, ca intre prieteni. Va aprecia mai mult decat crezi ca ai lasat la o parte insistentele tale.
Lasa totul sa decurga de la sine si mai mult ca sigur se va intoarce la tine ca doar prin toate astea ii vei dovedi ca cel mai important pentru tine e sa stii ca ea e bine, indiferent de relatia pe care o aveti (ca sunteti iubiti sau ca sunteti prieteni) si va aprecia asta mai mult decat orice. Sper sa te ajute.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Eu zic sa o ignori pana nu va ajunge sa isi bata joc de tine. Combinate cu alta si o vei lasa cu gura cascatawinking

| CEA a răspuns:

Ce dragut,incearca sa-i faci o surpriza, surprinde-o cu o floare, pe mine m-ar bine-dispune. Trimite-i mesaje gen "imi e dor de tine","Ai grija de tine pentru mine", gasesti tu, iar cand te suna te comporti normal

| coffeeinmyeyes a răspuns (pentru CEA):

Când încep să-i spun ce simt. că o iubesc, că mi-e dor de ea sau orice alte drăgălăşenii. îmi zice să încetez cu chestiile astea că nu-şi au rostul, chiar nu mai ştiu ce să fac

| coffeeinmyeyes a răspuns (pentru CEA):

Am " stresat-o " de atâtea ori cu te iubesc şi cu mi-e dor. şi cu o grămadă de lucruri de genul. îmi zice de fiecare dată să încetez că nu are rost. că nu. Să încerc cu o floare? Dar la cum se comportă când sunt lângă ea şi încerc să fiu. mai drăguţ cu ea. nici nu cred că ar accepta floarea. În ce context să i-o dau? Să i-o las la uşă? Să o chem undeva? chiar nu ştiu

| CEA a răspuns (pentru coffeeinmyeyes):

Sper ca te intelegi cu vreo prietena de a ei. Spune-i sa te ajute dar sa fie de incredere. Spune-i sa mearga intr-un parc cu ea,sau un loc cunoscut, cand ajunge tu sa fii deja acolo in spatele ei, te duci in spatele ei si ii arati floarea dar tu sa fii inca in spatele ei, ia un trandafir e mai dragut. Am ajutat si eu un prieten si a mers, sa-mi spui daca a functionat.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru coffeeinmyeyes):

Sa nu te prind ca te duci cu floarea la ea, adica dupa ce ca isi bate joc de tine, merita floare? nu fratele meu, eu nu stiu cum poti accepta situatia asta, esti barbat, nu te lasa invins de o curva care te crede catelusul ei, impunete, ignoro arata-i ca nu te intereseaza, nu-i mai rapsunde la telefon, pune-o la punct. Vorbesc la modul cel mai serios si sper sa iei in considerare sfatul meu.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru CEA):

Mai bine nu raspundeai la intrebare, ai dat cele mai proaste sfaturi baiatului.

| coffeeinmyeyes a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Sunt conştient că nici bine nu am făcut când am tot insistat, dar când nu sunt cu ea. mă simt puţin zis prost, n-am poftă de mâncare, n-am stare. nimic. Şi cred că sunt în jenanta situaţie de a accepta până şi milă, doar s-o am lângă mine, nu ştiu cum s-au întâmplat toate astea, eu nu mă recunosc pe mine la fazele şi stările pe care le am. O vreau să mă iubească înapoi. atât

| CEA a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Daor pentru ca tu nu esti in stare sa faci asta nu inseamna ca nu este nici el, mai bine tine parerile in legatura cu mine pentru tine dragul meu.happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru coffeeinmyeyes):

Daca ajungi sa te milogesti de ea sa stea din mila cu tine e grav, te rog frumos trezeste-te la realitate, te-ai gandit ca exista fete mai interesante ca fata asta care numa isi bate joc de tine. Fi barbat si nu te mai lasa batjocorit de o mucoasa. Si mai usor cu iubirea, ca iubirea tampeste. In locul tau m-as baza doar pe aventuri, nu pe relatii serioase.

| coffeeinmyeyes a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Când am apărut la piscină azi, era şi ea acolo cu un grup format din nişte băieţi cu încă o fată. Eu am venit cu un prieten şi gagica lui, am rugat-o pe gagica prietenului meu să se bage în seamă cu ele (sunt prietene) şi am aflat că acea prietenă cu care stă TOT timpul o învăţă să se dea în spectacol. Îi zice gen "dă-l dracu fată" "combină-te cu ăla nu vezi că te place?" şi tot aşa. Mai demult a întrebat un băiat de ea şi tipul nu e chiar urât, cred că şi ei îi place de ea. I-a dat like la poze, etc. (ea lui). Încearcă să mă facă gelos, asta este clar, un show ieftin. Eu am ales să răspund prin indiferenţă. oare v-a pricepe? Ea este doar un copil cu prieteni tâmpiţi, sper doar să nu facă vreo prostie. şi aşa este naivă, dacă mă înţelegi

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru coffeeinmyeyes):

Asa te si vreau, fi indiferent cu ea si crede-ma ca vei avea foarte mult de castigat, eu zic sa iti cauti o fata mai calculata, se pare ca fata asta nici nu stie ce vrea, nu pierde timpu cu ea. Fetele sunt obsedate de atentie mai ales din partea baiatului pe care il introduc in "friendzone" si sunt in stare sa se faca si in ultimul hal de ras asa ca ignoro si totul va fi bine pentru tine.

| alina141619mm a răspuns:

Spune-i ce simity spune-i cai gresit si ca o iubesti spune saty zica sincer ce simte sau sa nu e mai caute cat face rau..asa o s-o sperii si o saty zica

| rockellmy35 a răspuns:

Nu stiu. povestea ta e foarte draguta si trista. Daca ai incercat totul cred ca iti mai ramane doar ceva de facut..stiu ca e greu dar ai putea sa lasi putin balta toate astea..sa te prefaci ca ti-ai ingropat sentimentele si sa lasi timpul sa vindece tot. dupa un timp poate isi va da seama ca acele ''te iubesc'' si ''te vreau inapoi'' ii lipsesc iar daca nu, e timpul sa o uiti..chiar daca v-a dura 2 ani..gandestete ca nu e ultima de pe pamant...dar poate cu nororc o sa isi dea seama ca insemni mult pentru ea..cu timpul..sau poate si-a reindreptat atentia catre un nou ''termen''? poate te mai gandesti.Succes!happy

| coffeeinmyeyes a răspuns (pentru rockellmy35):

Asta m-am gândit şi eu. oarecum. Dacă cu binele nu a mers. să încerc cu ignoranţa şi indiferenţa. Dar pur şi simplu. mă gândesc să nu se gândească ea. ca poate am găsit pe altcineva şi ar fi momentul să facă şi ea la fel. N-aş suporta aşa ceva, dar am să risc. altceva. chiar nu cred că mai am. Şi cred că am priceput la ce te-ai referit. nu cred că există alt băiat. stăm într-un oraş mic, aflu dacă este aşa. şi chiar nu ştiu, avem prieteni comuni care chiar mi-ar zice, dar nu cred. Mulţumesc de răspuns. am să risc

| abcgame a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii cumperi papuci

| costy92 a răspuns:

Frate ai trecut peste asta? pentru ca vreau sa te intreb ce ai facut si cum a mers si care ii rezultatul dar spre diferenta da tine eu stau de 6 ani jumate cu ea dar ii cam aceiasi poveste si eu am fost magar in urma dar mi-a dat impresia ca m-a iertat si dintr-o data s-a schimbat nu stiu ce sa fac astept un sfat de la unul care a trecut prin chestia asta si poate ajuta poate esti tu acela mersi mult

| emilcioran a răspuns:

Singurul lucru pe care poti sa il faci este sa treci peste happy sunt in aceeasi situatie ca si tine si te inteleg sincer am citit postul chiar din greseala am ajuns pe site asta si povestea ta este identica cu a mea la fiecare detailiu happy si singurul mod in care o sa reusesti sa faci asta ii sa accepti ca s-a terminat daca e sa fie intr-o zi se va intoarce la tine happy dar pentru moment comporta-te ca si cum tot ce s-a intamplat intre voi este o amintire happy