| anonim_4396 a întrebat:

Ma tot gandesc daca sa ma ingrijorez sau nu. Imi vine sa ma masturbez intr-una, de 3 ori pe saptamana cam asa.
Stau si ma gandesc, daca sexul e mai placut, voi dori poate de mai multe ori pe sapt. cand voi avea o iubita si daca ea nu va dori de atatea ori...
Se poate cumva rari pofta asta?

5 răspunsuri:
| Saiko10 a răspuns:

Daca tu vrei si ea nu vrea dai o laba, simplu.

| anonim_4396 explică (pentru Saiko10):

O laba nu o pot compara cu o partida de sex

| Saiko10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da acum ce faci in afara de laba daca nu ai prietena, deci merge si laba.

| doctorandus a răspuns (pentru Saiko10):

Citat din Coon și Mitterer: „Aproximativ 70 de procente din femeile și bărbații căsătoriți se masturbează cel puțin ocazional."

Coon, Dennis; Mitterer, John O. (1 ianuarie 2014). Psychology: Modules for Active Learning. Cengage Learning. p. 406. ISBN 978-1-305-16173-3. "Approximately 70 percent of married women and men masturbate at least occasionally."

Coon, Dennis; Mitterer, John O.; Martini, Tanya S. (5 decembrie 2016). Psychology: Modules for Active Learning. Cengage Learning. p. 407. ISBN 978-1-337-51708-9.

| jj7700 a răspuns:

De 3 ori pe saptamana este perfect normal. Atat timp cat nu interfereaza cu activitatiile de zi cu zi, nu e nimic nesanatos in asta. De exemplu, daca te masturbezi in timpul liber si nu deranjezi pe nimeni, totul este in regula. Daca iti vine sa te masturbezi cand ai de invatat sau de lucrat sau esti in public si te opresti spontan ca sa te masturbezi, nu e atat de in regula, pentru ca inseamna ca masturbatul te opreste de la ce aveai de facut. Prin urmare, te poti masurba si de 7 ori pe saptamana daca nu te afecteaza negativ la invatat, lucrat, pe plan social etc. si o faci doar in timpul tau liber.

Legat de cum e viata cu o partenera sexuala, iti pot da exemplul meu. Ma masturbam de 5-6 ori pe saptamana in facultate cand eram singur. Dupa primul an de munca m-am mutat cu prietena cu care locuiesc acum de 4 ani. Apetitul ei sexual este mai mic decat al meu si si eu am mai imbatranit (cum suna asta, am doar 27 de ani laughing), asa ca si la munca am mai mult de lucru si sunt obosit in timpul saptamanii. Prin urmare, ejacularile mele s-au redus la 2-3 pe saptamana. In general 1-2 sunt din sex cu prietena in weekend si, daca simt nevoia, ma mai masturbez in timpul saptamanii de 1-2 ori, seara, dupa ce se culca ea. Asa ca pofta se rareste ea oricum cu timpul si, oricum, nu e nicio problema sa "gusti" si din sex si din masturbare. Orgasmul e tot orgasm si nevoia ti-o vei satisface oricum daca asculti de corpul tau.