| Masterzz a întrebat:

Ne-am cunoscut acum 2 ani jumate.
Ne-am logodit dupa aproape un an.
Ne-am casatorit acum 2 luni.

Eu sunt angajat si castig cat sa traiesc impreuna cu sotia mea cu chirie foarte lejer.
Ea a fost angajata dar din motive de sanatate nu mai poate. (spune ca are ceva cu toate ca in analize e totul bine. nu stiu ce sa cred)

Eu am locuit singur intr-o garsoniera frumoasa in momentul in care am cunoscut-o. I-am propus dupa 3 luni sa se mute cu mine. A refuzat spunand ca nu i-ar place ideea sa traiasca in concubinaj si spatiul i se pare prea mic pentru amandoi.

A trecut timpul si ne-am casatorit. Am crezut ca dupa acest pas lucrurile vor lua calea normalului adica sa locuim impreuna. Nu a fost asa.

Parintii ei au niste bani pusi deoparte (cat pentru un apartament). Nu stiu exact ce vor sa faca cu banii insa ea imi spune ca le-a propus parintilor ei sa le cumpere un apartament ei si surorii ei unde sa locuiasca impreuna (WTF?). Parintii bineinteles ca isi doresc sa ne vada locuind impreuna cum e si normal, asta imi doresc si eu. Ea imi spune ca nu mai poate trai cu parintii pentru ca nu are suficient spatiu, dormind cu sora in acelasi pat, bunica traind in acelasi apartament etc. asta fiind motivul pentru care isi doreste atat de mult sa se mute.

I-am spus ca putem fie sa inchiriem un apartament unde sa locuim impreuna, fie sa facem o rata (nu imi plac ratele insa am devenit disperat de situatia asta, nu mai am rabdare sa mai stam asa separati). Ca raspuns pentru chirie imi spune ca ar fi aiurea sa dam banii asa, in loc sa ii folosim pentru un apartament al nostru, insa cand ii zic sa facem rate pentru un apartament, ea spune ca ar vrea, dar pana nu isi rezolva problemele de sanatate (neidentificate in analize/controale la medici dar care spune ca o doboara) si respectiv pana nu se angajeaza, nu ar putea sa locuiasca cu mine, simtindu-se intretinuta. Spune ca ar fi mai ok ca acum sa fie intretinuta de parinti decat de mine (WTF?).

Ea are un orgoliu imens, iar cateodata am impresia ca o face sa sufere mai mult parerea altora decat a mea.

Zilele trecute am mers cu masina sa isi ridice ce comandase pe net (un sampon special) si mi-a zis sa astept afara ca nu se simte bine sa intre cu mine, ca mai vrea sa intrebe cate ceva specific femeilor (WTF?) BIneinteles ca am reactionat si i-am spus ca daca ma pune sa stau afara am sa stau, dar ne vom certa rau. A intrat fara mine, deci ne-am certat. Ma rog ultima faza v-am povestit-o ca sa vedeti cat de aiurea este totul. Eu cu mana pe inima va spun ca sunt un barbat de calitate care INCEARCA DIN RASPUTERI sa o inteleaga si sa se puna in locul ei. De multe ori am lasat mult de la mine, lucruri importante, dar cand vad asa lipsa de respect si asa faze rabufnesc si ma iau de ea rau cu toate lucrurile aiurea din toata relatia, mai ales cu faptul ca nu vrea sa se mute. Ea mereu pune ultima picatura a rabdarii mele si ma infurie ca dincolo de toate sacrificiile mele si rabdarea mea cu ea, ea tot se comporta asa aiurea.

Voi ce parere aveti? Ce se intampla de fapt? Eu nu mai am rabdare, strang din dinti cred ca de cand am cunoscut-o. Dar dragostea e oarba. Acum orb imi doresc iarasi sa vad adevarul.

Am nevoie de pareri, nu pot discuta cu familia, cu prietenii despre viata mea, e prea mult si prea ciudat unde s-a ajuns.

Răspuns Câştigător
| WolfGhost a răspuns:

Ce varsta aveti?
Nu vrea o relatie serioasa cu tine.
Se poate ca scenele ei sa nu fie dinadins facute.dar asa a fost invatata de la parintii.Sa faca mofturi.Si le face pentru ca ii permiti.
O relatie trebuie sa aiba fundament dragostea si respectul reciproc.increderea.sprijinul la bine si la rau.
Si parerea ei referitor la apartament conteaza.
Muta-te singur si las o in pace.Nu mai trage de ea. Daca te iubeste va veni singura.
Reflectia iubirii se gaseste in dorul si lipsa pe care le simti desi a trecut un minut de la despartire.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din experienta mea de femeie: mutatul impreuna cu sotul meu a fost cea mai dorita si asteptata intamplare din viata mea de adult. Poate nu toate femeile simt asa, dar te asigur ca femeile care iubesc vor cu toata puterea sa locuiasca impreuna cu barbatul iubit si vor muta si muntii din loc pentru a isi implini dorinta

| Picasso a răspuns:

WTF,

Omule, te inteleg, insa nu lasa viata sa te f.a, fu...o tu pe ea, viata`i scurta.
Eu nu as fi facut pasul asta daca nu as avea unde sa stau ce sa mananc si etc, sau cel putin impreuna, as scuturaoo un pic si as intrebaoo bai ce ai de gand sa facem? Ce facem? Sincer te-ai grabit!
Si sincer din raspunsurile tale, e cam nepasatoare, nu stiu ce gen e, ca fetele au mai multe gene laughingsa nu zic genuri, insa gandeste-te bine ceea ce faci, si cat mai poate ea sa te minta. Sunteti un cuplu, formati samata familiei, de ce stati asa, de ce face ea asa, de ce nu iti poate zice problemele,, ar trebuiii sa fie deschisa, pana si daca ar avea un cos pe buca si o doare putea sa iti zic. Fa bine si vorbeste cu ea, din ce am citit, se pare ca nu prea e incantata sa stea cu tine, poate esti tu om serios, insa ea nu este, sfatul meu este sa iti iei iniman dinti si sa vorbesti cu ea. spune-i ce ai pe suflet si ce te deranjeaza, si reactioneaza si tu! Succes

| DeeaMarry a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa cauti un cabinet de psihoterapie de cuplu. Asta ca sa nu spun un psiholog pentru ea (probabil s-ar simti jignita). E clar ca ea are niste probleme. Din moment ce te-ai casatorit cu aceasta femeie, ma gandesc ca iti doresti sa va rezolvati problemele si nu sa va despartiti (pentru ca asta ar fi cealalata solutie).
Probabil sufera de ipohondrie. Orice ar fi, sa stii ca ii este foarte greu si are nevoie de tine pentru a trece peste. Psihoterapeutul va sesiza daca sotia ta sufera de vreo tulburare psihica si o va ajuta pe ea sa se vindece, dar si pe voi ca un cuplu.

| bodysun a răspuns:

Salut prietene, sa stii de la mine, o nevasta, o femeie in general, in bine nu se va transforma niciodata, in rau da.
Si altceva nu vreau sa te ofensez, dar sa stii nevasta ti`o faci exact cum vrei tu, ai lasat azi, lasi maine, stii vorba aia, ii dai un deget maine iti ia toata mana. Oricum sanse de scapare nu ai, ori strangi din dinti, suferi si te dai de o parte, ori sufera si...

| RAY a răspuns:

Tu nu vezi ca isi bate joc de tine? esti catelusul ei de companie, nu vrea sa se mute pentru ca tu esti doar un provider atat, adica o intreti man pana va da peste altul, tu rezi toate porcarile ei, mai aiurea e ca te-ai si insurat

| corbulalbrosu a răspuns:

Consider ca nu v-ar strica cateva sedinte de consiliere psihologica.Sunt convins ca v-ar fi de un real ajutor.

| Lawliet14 a răspuns:

Bai, omule, esti sotul ei! Tu ai fost si esti imatur. Nu stiu cum de te-ai casatorit. Ea are o problema care trebuie rezolvata. Nu stiu cum esti tu o fire calda cat timp ea nu are incredere in tine. O iubesti, asa-i? Incearca sa o recuceresti!

| Mussette a răspuns:

Te-ai grabit ca fata mare la maritat.
Acum, ori tragi de fraie, daca mai poti redresa situatia, ori lasi frau liber si apoi vezi unde se ajunge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii mai propune, inchiriaza apartamentul pana gasiti un echilibru, va imbunatatiti starea financiara pentru a va permite sa cumparati un apartament al vostru(al tau, ce prostii scriu) sau sa poti sustine o rata lunara. Daca nu erati casatoriti problema asta era ca si rezolvata. Tu in stanga, ea in dreapta. Te-ai legat la gat si n-ai stiut cu cine, acum trebuie sa te dezlegi sau sa tragi de sfoara(la propriu).

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

App, trebuie sa stii ce e in neregula cu sotia ta, ce probleme de sanatate are. Nu are handicap si analizele se dovedesc a fi bune, e apta de munca probabil nu si capabila.
E un joc prin care vrea sa te introduca sub maneca ei dorindu-si de fapt sa fie intretinuta? Victimizarea asta nu trebuie sa te convinga pe tine. Las-o sa-si rezolve problemele, nu i le rezolva tu. Vezi ce are de gand, cere-i solutii si ei pentru situatia in care ati ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi de ea cat mai poti omule. nu merita sa iti pierzi viata cu o femeie de genul. ori are probleme cu capul ori e imatura rau de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita consilierea de cuplu si da fuguta repede la un psiholog, sa vada ce e in neregula cu tine pentru ca niciun om normal nu si-ar fi permis sa ajunga intr-o astfel de situatie. Tu ori esti autist, ori nu intelegi ce tocmai ai scris.

Te-ai insurat cu o femeie care nu are nimic dar e mereu bolnava. Care desi s-a maritat cu tine prefera sa locuiasca cu parintii. Care iti ascunde lucruri si nu te lasa sa faci parte din viata ei. Care ia toate deciziile importante in relatie in timp ce tu "lasi de la tine". Si care doreste sa-si cumpere un apartament pentru a locui in el... cu sora ei laughing)! Nici in desene animate nu am vazut ceva mai stupid. Nu inteleg nici faza cu banii, adica parintii ei au bani pusi de o parte pentru un apartament (adica minim 20.000 de euro) dar sotia ta doarme in acelasi pat cu sora ei? Atat de mult s-au scumpit paturile?

Solutia e simpla: iei un carton pe care scrii "nu incercati sa ma salvati, imi merit soarta" si ti-l legi de gat, dupa care cauti prin casa/debara/magazie cel mai mare ciocan pe care il gasesti. Te duci in centrul localitatii in care locuiesti si apoi incepi sa te lovesti cu respectivul ciocan in frunte pana iti pierzi cunostiinta. Cel mai probabil vei muri la un moment dat dar exista si sansa ca, in urma loviturilor repetate, creierul tau sa se scurtcircuiteze si sa-ti porneasca, cam cum porneau Daciile vechi. Si daca va incepe sa-ti functioneze creierul vei vedea in ce situatie penibila te-ai bagat singur si vei lua masurile necesare.

| e1xtz a răspuns:

Pana mea prietene, anul trecut in iulie erai la capatul rabdarilor, ai evidentiat tot aici ca nu mai poti efectiv, ai intrebat daca MERITA, si din detalii ti-ai dat raspunsul singur...asteptarea fireasca era sa termini, sa fi de mult desprins, sa iti vezi de viata, de atunci poate erai cu altcineva chiar, ai spus ca iti permiti sa traiesti lejer intr-o chirie(rata), nu esti agramat, deci ai o viata social-profesional decenta, chiar ai toate atuurile sa nu te saclzi in mocirla asta!

In schimb tu vii acum si spui, NU ca ai terminat, ca de doua luni te-ai si casatorit cu aceea despre care ai evidentiat defecte, ciudatenii, etc.

Daca povestea sta asa cum o arati tu, atunci altceva decat ca iti meriti soarta nu se poate spune.

Daca ma intrebi pe mine, de un lucru sunt sigur...boala lunga, moarte sigura.

Cu cat amani mai mult deznodamantul clar al acestei ''relatii'', cu atat mai tarziu iesi din mocirla.

Trecand peste toate ciudateniile(bolnava inchipuita), etc, cel mai tare mi se pare sa fii casatorit si sa locuiesti in acelasi oras, dar separat.

Pe bune?
Noaptea mintii!
Dar e alegerea ta!

| StefanKogut a răspuns:

WTF? Vezi-ti de drum baiatule! Viata-i scurta!

| NH4OH a răspuns:

Bună.
Ori încearcă să se victimizeze, ori e cu altcineva, ori nu teiubește cu adevărat.
Eu aș zice să pleci cât mai repede, se vede că ești un bărbat intelectual și cu siguranță dragostea asta te-a orbit, dar e timpul să te mai gânești și la viitorul tău.
În timpul ăsta, pe care îl petreci și-l pierzi totodată gândindu-te, frământându-te și certându-te cu ea, îți poți căuta o altă iubire cu care să locuiești împreună și cu care să-ți întemeiezi o familie. Ești prea răbdător la acest capitol, iar timpul este foarte prețios!
Baftă happy și folosește-ți și creierul.
Fundă?

| WolfGhost a răspuns:

Aa sunteti casatoriti laughing
Nu te mai place big grin

| WolfGhost a răspuns:

Awww....prima mea funda
Multumesc frumos!