| ALEXANDRA1356 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac. pur si simplu nu ma mai recunosc. nu mai stiu nimic de nimic.

" Iubitul " meu. primul barbat din viata mea ma schimba radical. din fata hotarata, am ajuns persoana care tot amana sfarsitul, desi este necesar ( parerea mea ).

Am ales sa ii dau o ultima sansa. dupa multe injurii, jigniri. si chiar palme. pe motiv ca cica " toate au fost din cauza mea, pentru ca l-am enervat, si meritam. "

Spune-ti si voi. Este normal ca un baiat sa spuna " esti un nimic pentru mine, iar apoi cu lacrimi in ochi sa il ierti ca te iubeste? " ( asta este nimic pe langa altele. )( jignirile de genul au fost din cauza ca ma mintea ca doarme la o matusa. cand el de fapt statea noaptea cu baietii la baut. iar eu dandu-mi seara de minciuna lui, el ma facea in toate felurile. )

tin minte ca intr-o seara. luna trecuta,, eram pe strada si ne certam. Eu am intrat intr-o scara de bloc. iar el nervos, a venit dupa mine, m-a apucat de gat si m-a bagat in perete. si a dat cu pumnul in acesta. Din nou. aseara ne certam. iar el m-a apucat de par pe strada. de fata cu oamenii. sau imi dadea cu palma in cap.

Dupa asta. cica motivul este ca " l-am enervat ". Apoi, ca ma iubeste si sa nu il parasesc. ca ma iubeste cum nu a mai facut-o pana acum. si sa il iert. L-am alungat, dar nu a vrut sa plece. si s-a tinut dupa mine pana am ajuns acasa...

Sunt constrienta ca daca nu pun punct... cu timpul situatia se va agrava. dar am decis sa iimai dau o sansa...

Voi ce parere aveti? happy

Multumesc de sustinere!

14 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Vroiam sa trec peste intrebare, dar m-a frapat faptul ca el o dat in tine si tu inca esti cu el, te trateaza nu foarte frumos, dar tu tot ii mai acorzi o sansa.
Respect de sine, suna cunoscut?
Scuze, dar sunt cam kleptoman si m-am uitat pe la raspunsurile tale, am vazut ca esti cam posesiva.Nu este bine deloc, prea multa lume are reactioneaza adverse la limite impuse(nu ai voie acolo, de ce te vezi cu ala/aia) si o sa faca exact pe dos.
Nu vreau sa iti pun iubitul la pamant, dar nu se loveste o fata niciodata, oricat de mult ti-a gresit sau "te-a enervat".
El este asa cum este, tu esti asa cum esti, o combinatie foarte letala.
El trebuie sa se calmeze, temperamentul ala nu il avantajeaza si nici nu o sa se diminueze in timp, daca nu face ceva.
Sa fiu nesimtit pana la capat, dar ce ai pierdut in trecut de esti asa de ingrijorata si protectoare fata de cei la care tii? Sau esti doar nesigura pe tine si crezi ca o sa te paraseasca?
Dar sa revin, cum adica "meritai" jigniri si palme? Tu gresesti, o primesti cu varf si indesat, el greseste, el nu merita un sut in bile? daca ii egalitate, macar sa fie pana la capat nu?
Presupun ca el are cateva probleme nerezolvate si astea ii cam orbesc gandirea si il influenteaza.Ori le rezolvati impreuna, ori sa caute ajutor.
Mai putin "contact fizic" din partea lui, si mai putine minciuni ca doarme pe la rude(te minte deoarece el a vazut ca te superi cand iese, asa ca el prefera sa nu-ti zica, deoarece stie ca o sa te superi si o sa va certati) si tu, un pic mai "nesufocanta".
Asta cu inca o sansa si inca o sansa si ultima sansa ii ca si minciuna aia care o spunem de prea multe ori, "De maine o sa...", ori rezolvati problemele definitiv si incepeti fresh ca viata asta ii cam scurta si clipele frumoase langa cel iubit trec prea repede ori puneti punct, ca va faceti rau.

"am ajuns persoana care tot amana sfarsitul, desi este necesar ( parerea mea )."
"Sunt constrienta ca daca nu pun punct... cu timpul situatia se va agrava. dar am decis sa iimai dau o sansa..."
Ori una, ori alta, esti constienta ca se va inrautatii, crezi ca este necesar sa va despartiti, dar ii mai oferi o sansa, nu crezi ca tu stii ce vrei, dar cam eziti? Lumea o sa spuna exact ceea ce ai si tu in minte.

Dar nu ma baga pe mine in seama, sunt doar un tip care nu o dat intr-o fata, nu a vorbit urat, a incercat sa aiba grija de iubita sa, dar ea tot a plecat ca faceam alte prostii mai mari, eu cred ca tu stii ce vrei sa faci, dar iti garantez, toate incurajarile de pe TPU n-o sa te faca sa actioneazi, totul trebuie sa porneasca din tine, de la tine, pentru tine.

| DNSK a răspuns:

Faptul ca ti-ai dat seama ca asta nu e viata, e un pas bun. da, nu e viata buna cu el si trebuie sa pleci. daca tu crezi ca ceva mai bun nu gasesti sau nu meriti, decat palme, jigniri si noapti albe de plans.te inseli. meriti mult mai mult de atata. nu trebuie sa te uiti cati ani ai pierdut, trebuie sa te gandesti ca in traista ta, ai mai adaugat niste experienta, pe care, in viitor o s-o folosesti daca va mai fi cazul. ai coloana vertebrala, foloseste-o. fii femeie in adevaratul sens al cuvantului. bafta mare

| Trolli a răspuns:

Ar trebui sa pui punct. Daca s-a ajuns la violenta fizica, nu ai ce cauta langa un astfel de " barbat". Respectul lui fata de tine unde este?
Sincer, prefer sa traiesc inconjurata de pisici, decat sa traiesc in teroare.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Cred ca are probleme grave cu nervii. Sincer, iti spun un lucru de care poate esti contienta: nu meriti asa ceva! Niciodata dar niciodata nu trebuie sa permiti cuiva sa loveasca. Mai ales unui baiat, mai ales iubitului tau. Uite, stiu ca e greu dar relatia nu are viitor si nu are niciun sens sa continui ceva in care nici tu nu mai crezi dar ti-e frica sa recunosti. Nu ii crede vorbele, faptele sunt cele care vorbesc de fiecare data. Nu trebuie sa il ierti daca iti spune ca te iubeste, gandeste-te cat de mult te face sa suferi pentru ca te loveste. Vrei sa fii apreciata, iubita cu adevarat, vrei pe cineva care iti da incredere in tine, care te ajuta mereu si care te pretuieste la adevarata ta valoare, care nu te face sa suferi. Trebuie sa faci ceea ce trebuie, ceea ce simti si tu ca trebuie sa faci. Trebuie sa pui punct relatiei.

| indragostituspun a răspuns:

Buna.Daca te-a lovit cred ca e un "cioban"nu merita o alta sansa. orice ai face nu dai intro fata niciodata.nu merita eu unu i-as fi zis " cand ma vezi pe strada treci strada nu mai vreau sa te vad" sincer nici nu mas mai uita la el

| neutrino a răspuns:

Poveste veche cu actori noi. Un baiat a pacalit iarasi o fata si acum nu poate scapa de ea nici cu forta. Trebuie sa recunoastem ca partea aceasta din urma, nu prea este veche.

| Trolli a răspuns (pentru neutrino):

El o jigneste, o palmuieste. Tot el e victima? El nu poate scapa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arata-I ceva frumos pe geam si fa-I vant. Aaa, sa nu uiti sa-I strigi (in timp ce cade) ca e din cauza lui. Glumesc. Da-l in pisici! Desparte-te de el cat de repede poti si revino-ti repejor ca nu merita sa-ti pierzi vremea cu el. Bafta!

| Raiiiisa a răspuns:

Imi pare rau de situatia in care te afli,dar esti vinovata ca nu ai spus "stop" mai demult,cand situatia nu era asa de grava.
Certurile si discutiile pe care le aveti,ar trebui sa ramana intre voi si nicidecum sa ii permiti sa te ia de par si sa iti dea palmi de fata cu alti oameni.
Daca tu o sa mergi la un eveniment cu el,nu o sa poti sta linistita,o sa te gandesti tot timpu sa nu-i greseti cu ceva ca in orice moment poate avea o scapare din asta.
Oricat de grave ar fi fost greselile tale,daca ai gresit,nu are nici un drept sa dea in tine,pentru ca nu el te-a crescut pana in stadiul in care esti si nu s-a chinuit sa ai de toate si sa fii fericita.
Inteleg ca este primul barbat din viata ta si iti este greu sa renunti la el, dar asta nu insemna ca este imposibil.
Barbati is multi si sunt unii care chiar stiu aprecia, respecta si iubi o femeie in adevaratul sens al cuvantului.
Pune piciorul in prag si daca mai vrea sa te aiba langa el, sa se schimbe radical.
Orice femeie are dreptul de a fi fericita, nu te mai injosi in fata lui:*

| 26Geo a răspuns:

Draga mea,te iubeste mult de tot,ramai cu el,macar pana te joaca in picioare,sterge cu tine pe jos,te trage de par prin toata camera,iti care pumni,picioare si tot ce mai prinde el la mana,atunci o sa-ti dai seama ca nu e de tine si ca meriti ceva mai bunhappy
Nu am fost ironic,asta ar fi viata ta alaturi de el, asculta sfaturile date de ceilalti, ia o decizie radicala in privinta lui, altfel, o sa se intample ceea ce am zis eu mai sus.Bafta

| Music4life a răspuns:

Fugi cat inca mai ai picioare cu care s-o faci, asta nu-i barbat, e animal, poate sa te iubeasca, dar intr-o femeie nu dai nici cu o floare.
Nu-i mai da nici o sansa, intoarce-i spatele si cauta unul care sa te respecte si sa te iubeasca.
Bafta!

| Nebunatyca69 a răspuns:

ESti prea buna. Nu vezi ca si-a luat-o in cap ca il ierti mereu, stiu cum e. Din iubire, ierti totul, dar nu uitamwinking Nu stiu ce sa zic, se comporta ca un badaran cu tine, Nu te merita, si-a vazut interesul facut, acum se comporta cu tine foarte urat! Vorbeste cu el, si zi ca daca se mai comporta asa, ii dai papucii! Si daca te iubeste, sa lase tonul mai jos, si sa-ti vorbeasca frumos, ca nu esti carpa lui.

| MihaiDan97 a răspuns:

Sincer,daii papucii, asta nu e iubire, isi bate joc de tine si dupa asta face pe mieluselul. Dupa mine, lasa-l, paraseste-l.