| TheNakedRussianThatFoundYouOnTheStreet a întrebat:

O definitie stiintifica pentru dragoste

Răspuns Câştigător
| Dianna_6379 a răspuns:

În biologie sau psihologie termenul „iubire" nu este clar definit, tocmai datorită complexității acestui sentiment emoțional. Până în prezent din punct de vedere științific s-a ajuns la rezultatele următoare:
Neurobiologic s-a constatat că intensitatea biocurenților din anumite zone cerebrale devin mai active fără a putea localiza clar un centru nervos al iubirii în creier, acest fenomen este corelat cu modificări biochimice care determină reacțiile biologice care devin tot mai intense, influențând comportamentul, gândirea lucidă.

Astfel se poate vorbi de fenomene neuroendocrine sub coordonarea diencefalului, luând naștere în hipofiză opiate endogene (care determină starea de euforie). Din cadrul substanțelor mesagere a euforiei se pot aminti „dopamina", „adrenalina" și „substanțele endorfine" care declanșează mai departe o producție de hormoni sexuali ca testosteron crescând apetitul sexual, care este stimulat și pe calea olfactivă prin „feromoni", scăzând nivelul serotoninei (împreună cu adrenalina și noradrenalina sunt „monoamine", hormonii de stres), reacții asemănătoare apar în cazuri de îmbolnăvire, ceea ce determină faptul că îndrăgostiții nu mai pot gândi normal (stare de drogare). Din statistici s-a observat că cea mai crescută rată a divorțurilor este după patru ani de căsnicie. După această perioadă preiau rolul la femei oxitocina și la bărbați vasopresina, care împreună cu endorfinele întăresc sentimentul de dragoste care se transformă într-o formă a prieteniei și încrederii în partener.

9 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Un fenomen imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| Atzumy98 a răspuns:

Pentru ce? uitate pe internet la filmulete si nu iti mai trebuie nimic stiintific; P

| AFR81 a răspuns:

Atunci cand doi oameni se pupa, iar dupa aia barbatul ii baga p**a in p***a femeii.Mai stiintific de atat nu se poate.

| amalia_4709 a răspuns:

Ceva neimpartasit in cele mai multe cazuristraight face

| skzstyle a răspuns:

Dragostea nu se exprima in cuvinte se arata in fapte puppy dog eyes

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TNT (Trinitrotoluene)