| LucianR a întrebat:

Oameni buni ajutati-ma va rog! Stiu ca e rusinos dar nu mai pot scapa de masturbare! am 17 ani si sincer nu mai pot scapa...sunt in disperare de cauzacryingAJUTOOOR!

Răspuns Câştigător
| florg78 a răspuns:

Salut,as vrea sa retii un aspect,ceia ce faci tu, fac in mare majoritate toti tineri, uni mai mult alti mai putin, in functie de cat de bine dezvoltat ie organizmul fiecaruia si de cat de ocupat e in alte activitati.nu trebuie sa disperi pentru ca la nivel fizic nu patesti nimic,organizmul e creat de asa natura incat nu cere daca nu-i suficient de relaxat si refacut, ramane partea psihica care vad ca te roade pe tine cel mai tare. nici aici nu trebuie sa fi foarte dur cu tine pentru ca nu esti singurul, dupa ce o sa faci prima data dragoste o sa renunti treptat si la autosatisfacere, pana atunci incearca sa eviti sa ramai singur, incearca sa faci ceva sport sa ai o okupatie permanenta incat psihicul si organizmul sa fie fortat sa nu produca inpulsuri sexuale.

| LucianR explică (pentru florg78):

Iti multumesc pentru sfat!happy

13 răspunsuri:
| Timmotey a răspuns:

Gaseste-ti o iubita cat de greu poate sa fie...

| doc69 a răspuns:

Nu mai fi asa disperat, jumate din baieti s-au masturbat si jumatate nu recunosc.singurul risc serios ar fi sa te multumesti doar cu masturbarea.sexul este placut si merita impartasit

Răspuns utilizator avertizat
| Vix999 a răspuns:

Da de ce ai vrea sa scapi de masturbare? E un mod placut de a-ti petrece timpul. Este ceva normal si sanatos. Atata doar... abtine-te in public. In rest enjoywinking

| gfghn a răspuns:

Nu fi descurajat.Este destul de greu sa invingi obiceiul masturbari nu esti singurul care se afla intr-o astfel de situatie. Chear daca dupa 2 zile cedezi si se intampla din nou, TREPTAT poti sa scapi de masturbare nu dintr-o data si data vitoare cand te masturbezi gandeste-te care sunt consecintele.stabileste-ti limitele impunet-i sa te mai masturbezi. Mast doar iti hraneste pofta sexuala pe moment dar nu va dura mult. Succes!

| LucianR explică (pentru gfghn):

Multumesc pentru incurajare!

| gfghn a răspuns (pentru LucianR):

Cu plăcere laughing

| AtAkUs a răspuns:

Omule, incearca si tu sa nu iti mai freci salamu, uite gasesteti o fata si faceti si voi nebunii si dupa aia o sa iti dispara cheful de masturbarewinking

| Xulescuu a răspuns:

Calmeaza-te prietene, nu-i nimic rau in asta, parca prin clasa a 10a la Psihologie ne-a spus profesoara ca e ceva normal, ca si ea o face... deci daca a putut recunoaste in fata unei clase, noi nu am ras si am tratat ca atare, nu e ceva rusinos. In timpul asta incearca sa-ti gasesti o fata si o sa vezi ca o sa-ti treaca pofta ca o sa-ti ocupi timpul cu ea, sau o sa te faca mai mult sa o faci ( laughing ), sansele sunt de 50%. Daca nu esti fiu de preot e ok, dai in cap in continuare. Bafta.

| thatchick69 a răspuns:

Hai la mine ca te rezolv :*

| AlexForU a răspuns:

Si eu am patit asta, te-ntelegcrying...incearca sa stergi de pe PC-ul tau toate materialele sexuale, de tip poze, filme, sau chiar melodii...mai iesi din casa, aruncă/scapă de toate lucrurile care te fac sa te gandesti la asta! SUCCES!

| LucianR explică (pentru AlexForU):

Sincer nu am nici un material sexual pe PC...dar de ex stau si ma joc ceva si dintr-o data imi vine "pofta"...ar trebui sa sparg PC-ul, sa il vand, sa fac ceva cu el ca nu mai rezist! Si tupa ce termin ma iau niste regrete fiindca stiu ca nu ii bine ceea ce fac dar dupa 2-3 zile se intammpla din nou!crying