| Angela616 a întrebat:

Oare de ce cand am o relatie se plicteseste partenerul si merge si la alta?

14 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Natura umana. Dupa o vreme, dupa ce i-ai explorat toate orificiile si i-ai gustat toate secretiile, te saturi chiar si de Angelina Jolie si vrei sa incerci si cu alta. Cred insa ca e valabil si invers, adica si femeile se confrunta cu aceeasi problema si ele se plictisesc si vor sa incerce si cu altii.
Diferenta intre cheaters si non-cheaters o fac decenta si inteligenta. Ce vreau sa spun? O persoana decenta e loiala, iar daca mai si gandeste cat de cat, stie ca si daca se duce la altcineva, dupa o vreme se ajunge in acelasi punct si anume la plictiseala, pentru ca si acea noua persoana are practic aceleasi "dotari". Si atunci ce face, o cauta pe urmatoarea, si pe urmatoarea...si unde ajunge? Asa ca stie ca e mai bine sa-si vada de treaba si sa nu-si bata joc de relatia pe care o are cu actula.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Cand are el chef

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deoarece nu te iubeste, daca el ar fi loial ar fi numai cu tine, dar asa el le vrea pe toate.Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu este dragoste adevarata, doar pur interes pentru sex.
Si cand s-a saturat de una, se multa la alta victima.

| dullcat a răspuns:

Asta se intampla des? Probabil iti alegi tu anumite tipare toxice? Daca esti tu de vina, omul ar trebui sa spuna ca doreste sa va despartiti, nu sa te insele, nu? Asa e de bun simt.E dificil de zis, poti avea si tu vina ta, dar nu va stim pe niciunul dintre voi doi, pentru un raspuns pertinent.

| relian a răspuns:

Poate ca ai ceva probleme, alta explicatie nu e. Daca intrebi pe fostii, sigur nu-ti vor spune, nici daca intrebi pe unu acu de ai, la fel, nu iti va spune, va sta, va vedea ca nu-i bine ceva cu tine, dupa usor usor cauta pe alta.

Putini is oamenii sinceri, ori care sa spuna partenerului ce nu-i place, ori ce crede el ca nu-i bine la tine.
Eu am avut o astfel de iubita laughing poveste lunga, avea o problema, mam hotarit sa-i zic, asta pentru ca eram curios de ea si pentru ca problema se putea rerzolva, dar ea stii ce mi-a spus?
Ca sunt un nesimtit laughing ca ea niciodata n-a avut reclamatii de la nimeni bla bla.
Daca atit a gindit atit a facut, am plelcat si eu linistit laughing ca na doar nu obligi femeia sa faca ceva, dar nici nu poti sa stai cu ea daca are ceva probleme.

Asa si la tine. Uite te intreb pe tine, daca ai avea un iubit, si ala ar avea scula mica, adica nu prea ai fi multumita, ce ai face? Iai spune aluia ce nu-ti convine, ca are elementu mai mic decat ai tu nevoie, sau ai cauta sa te retragi?

Raspund eu pentru tine, ai cauta usor usor motive sa pleci din acea relatie, sa iti cauti altul, asta ai face, iti garantez, sigur nu i-ai spune cauza.

Cum am spus f putini oameni spre deloc comunica cu parteneru, ori spune ce nemultumiri ar avea.

Bine eu am dat asa un exemplu doar, cauze is destule, ar putea sa plece la alta, pentru ca ai tu un caracter ce nu-i multumit el, nu vreau sa spun ceva direct care sa sune a altceva, dar is multe cauzele.

Uite zic tot de mine, am avut o alta iubita, care sincer era frumoasa, chiar cineva a zis, damio frate mie laughing era frumoasa, dar cam prostuta, sincer nu stiu, nu ma simteam bine cu ea, iar pe linga asta nici buna la pat nu era laughing
Na uite ca birfesc fostele iubite.Dar nu am cum sa explic altfel, ca se intelege altceva dupa.Nu am ramas cu ea, i-am zis ca nu ne potrivim, asta a fost.

Daca sa zic te-as stii cum esti, daca as vorbi cu tine asa ceva fraze, in direct, pot sa zic cum esti ca si caracter, dar asa doar ce intrebi tu, e ceva sec, de ce nu ma palc barbatii, sau de ce pleaca din relatia cu tine.

Is cauze f multe, trebuie cineva sa te cunoasca mai bine, sa poata da un raspuns clar.

Cind se intampla odata, hai e ala afemeiat bla bla, dar cand se intampla cu toti asa, atunci trebuie sa cauti problema la tine.
Nu am spus ca esti tu ded vina, doar ca as fi eu barbat, sa apar barbatii, am spus din ce tu intrebi, cand ai o relatie pleaca toti, se plictisesc.
Asta inseaman ca ai avut mai multe relaltii si toate sau finalizat in felul asta.

| Hyperion7 a răspuns:

Unele guri rele ar zice că oamenii nu sunt monogami însă eu îți zic că pot fi monogami daca găsesc tot ce au nevoie într-un singur om.

E evident că oamenii se mai schimba in timp,că na,doar nu putem rămâne la fel,timpul ne schimba,dar daca oferi aceluiași om tot ceea ce are nevoie,fara a face abuz,e imposibil sa nu ai reușita în relații.
Ba chiar îmi permit să zic că o relație e precum o floare.O floare nu se dezvolta armonios daca are prea multa căldură, pentru că o usucă,prea multa apa o distruge,prea mult întuneric o veștejește și așa mai departe. Exact așa sunt și oamenii. Oferi prea multa iubire,partenerul te va considera sufocantă,oferi venin,strici relația,oferi prea multa libertate, partenerul o va lua ca pe nepăsare și așa mai departe.
De aceea,o relație cat mai de durata are la baza un echilibru.
As mai putea adăuga și faptul că o relație trebuie sa aibă doi parteneri care au o mentalitate proxima,adică dacă pui un gelos și un libertin împreună,clar gelosul îl va îndepărta pe celălalt sau daca pui un om care e ambițios și unul care e leneș,clar cel leneș va ceda pe drum, înțelegi tu.
O relație în primul rând presupune dăruire,dar daca alții nu știu să te aprecieze,sa îți aprecieze ceea ce le oferi,poate că nu sunt cei mai buni parteneri.
Pana la urmă o relație nu e atât de ușor de ținut în timp, pentru că dacă nu există reciprocitate(să vina din partea amândurora ceva), egalitate (sa oferiți in aceeași măsură),respect,comunicare și mai ales iubire,relația e de prietenie sau de orice alt fel,numai de iubire nu!

Chiar daca ai dat de partenerul greșit sau partenerii greșiți, nu trebuie sa te demoralizezi.
Nimic nu e întâmplător și, oricât de nedrept pare pe moment, totul are un rol moralizator, sa înveți din greșeli și să știi să te ferești pe viitor.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Vai, sa nu te auda Verginica. laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Ce-ar fi viața fără diversitate?rolling on the floor

| VoidEternal a răspuns:

Daca toți partenerii tai fac așa, problema e legata ori de modul în care ii alegi, ori de modul în care te comporți tu.

| LordCristobal a răspuns:

Pentru ca s-a dus fructul pasiunii dintr-o relatie.Este dovedit stiintific ca dragostea dintre parteneri se diminueaza sau dispare dupa trei ani de relatie.In cazul in care apare situatia asta ambii parteneri trebuie sa diversifice relatia prin diverse activitati.
In situatia ta nu ar trebui sa te plangi ca ai fost inselata de partener, poate asta e un semn ca iubitul tau nu e persoana potrivita pentru tine si trebuie sa mergi mai departe.Sa te desparti de iubit, sa stai o perioada sa te linistesti apoi sa iti cauti o persoana potrivita tie.Decat sa fii impreuna cu un fustangiu mai bine te lipsesti de el.

| CleanHeart a răspuns:

Atunci cand o sa ai o relatie noua ia-ti unul cu care poti sa vorbesti deschis despre orice si uite asa vorbiti despre nevoi si lucrurile care va plac si nu o sa mai existe monotonie

| Xpressurself a răspuns:

Cauta în comportamentul tău răspunsurile. Eventual roaga niște prietene/prieteni care te cunosc bine aceeași întrebare. Noi nu te cunoastem deloc ca sa te putem ajuta în vreun fel.

| FindMyName a răspuns:

Depinde.ori e gagicar si schimba fetele ca pe sosete, ori tu poti fi vina(modul in care te comporti cu acea persoana, cat de des/rar ii scrii, desele/rarele intalniri etc.)
Spun,, cat de des/rar ii scrii", pentru ca..si prea mult strica, corect? Dar si prea putin nu e in regula.
Desele intalniri vor deveni ceva comun, nu vei mai avea acelasi entuziasm, dar si cele prea rare va pot distanta...
Repet, depinde.