| anonim55557 a întrebat:

Oof TPU crying(( Simt ca nu mai rezist, am 18 ani si sufar ca o proasta pentru un baiat care nu merita. Sunt distrusa crying((( Acum 2 ani si-a batut joc de mine si m-a lasat balta, m-a blocat pe facebook si ma ignora. El este primul care a vorbit cu mine. Mi-a distrus prima dragoste si nu mai pot iubi pe nimeni pentru ca acum nu mai pot sa pun suflet. Acum el este fericit cu o alta fata de 2 luni, iar eu sunt singura si sufar si mai mult crying(( Ascult muzica trista si plang in fiecare noapte crying(( Simt ca viata mea nu are niciun rost. Nu inteleg de ce el are noroc in dragoste pentru ca si-a batut joc de mine. Eu credeam ca "Daca cineva greseste, trebuie sa plateasca, sa fie pedepsit, ca sa inteleaga ca a gresit". Stiu ca razbunarea nu aduce nimic si vreau sa-l uit de tot. Va rog frumos, ajutati-ma cu niste sfaturi, ce sa fac... Funda pentru cel mai bun raspuns!

22 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Hehe baiatul este la varsta distractiei si tu la fel gata e momentul sa strabati si alte cearsafuri nu mai fi ratata si revinoti

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fratii mei lati exemplu, asa se pune o fata la respect

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna! Crede mă că te inteleg, tu meritai si meriti pe cineva care sa te iubească, nu să te facă să suferi, nu mai plînge după el, deoarece nu te merită, poate e mai bine ca a plecat, gîndeste te ce făceai daca te lăsa insarcinată? Sau daca era cu tine dar te bătea, ce ai fi facut? Tu acum ai invatat ceva, nu poti avea incredere in nimeni, nu trebuie sa te razbuni, cea m ai buna razbunare este indiferența, arata i ca nu i ti pasă, ca de fapt tu nu suferi, tu te bucuri că ai scapat de unul ca el, nu merită sa l jignesti. Nu trebuie sa te razbuni pe el, razbunarea e arma prostului, iar tu vrei sa i demonstrezi lui ca esti indiferentă, stai tu linistită, crezi ca el este fericit cu fata aia cu care este acum? Sau daca este, cît timp va fi fericit si împreună cu ea? Dumnezeu o sa l pedepseasca deoarece acest băiat si a batut joc de tine. Stai linistită, nu mai plînge, si incearca sa te gîndesti că tot raul este spre un bine, ai scapat de un om de nimic. Sănătate multă.

| RAY a răspuns:

Prima iubire doare foarte puternic,asa e mereu,fiecare dintre noi am simtit asta cand am iubit,singurul meu sfat e ca nu exista garanti pe lumea asta ca x nu te dezamagi traim intro iluzie creazand asta, tu posibil ai avut vise mari in timp ce el vrea doar sex in orice caz rational ce ar fi putut mai mult? E ceva normal sa vrem doar sex la varsta aia ce am putea vrea altceva? Omul nu e facut sa fie monogom omul are o diversitate sexuala deci relatile sunt iluzi umans mai rau e ca noi aperam la alte dezamagiri, pe viitor fi mai rationala si invata din greseli, numai crede asa repede in cineva, evita socializarea pe termen lung cu cineva numai te baga in relati asa usor

| Drimmero a răspuns:

Asa va trebuie daca aveti in gand sa va casatoriti de la 16-17-18 ani, in loc sa va distrati si sa uitati de probleme, va bagati in relatii si in nebunii din care nu mai iesiti! Trezeste-te si maturizeaza-te, nu mori singura/

| Doub a răspuns:

Bagă o manea

| h3r a răspuns:

Calmează-te că nu mori din asta, oare merită să-ți irosești timpul așa? O să mai cunoști băieți.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu te pot ajuta decat prietenii sa-ti umpli timpul, sa gasesti alte preocupari. Cand incepi o relatie trebuie sa fii constient ca poate veni o zi cand se termina, nimic nu e vesnic, numai in poezii gasesti asta. O sa-ti treaca si o sa intalnesti alt baiat si in mod sigur o sa si iubesti. Daca nu as avea eu dreptate jumate din populatia globului ar fi fost sinucisa de mult. Din orice relatie inveti cate ceva, functie si de cat poti baga la cap, te maturizezi. Evident ca omul perfect nu exista ( viata ar fi prea monotona cu ei ) dar pe parcurs inveti despre ei si despre tine ce compromisuri iti permiti si ce nu, ce e mai potrivit conform aspiratiilor tale. Cand esti tanar nu e foarte greu, doar pare la inceput, posibilitati sunt destule. Pe viitor vei fi mai atenta ce caracter si ce interese au baietii pe care pui ochii. Nici eu nu am stiut care masini sunt mai bune si ce sa apreciez pana nu am mers cu mai multe. Cat despre bataia de joc te anunt ca a fost cu acceptul, decizia si placerea unilaterala, nici alea care se marita fete mari nu au garantii, doar isi iau masuri de prevedere ca nu e chiar o gluma din partea lui. Sunt convins ca esti fata isteata, afli in timp util ca inapoi nu exista ci numai inainte si te aduni. Poate soarta are alte planuri cu tine, meriti ceva mai bun.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si nu te gandi la razbunari, nu foloseste si e un gest primitiv. Te afla lumea si te va ocoli. Fii demna si ai onoare. una din legile vietii e compensarea. Fiecare si-o ia la timpul lui de la sine nu trebuie sa faci tu eforturi.

| WaterDrop a răspuns:

Da`i foc la casa si apoi culca`te cu 10 barbati la nimereala pana iti revii, iar pe viitor invata sa nu te mai lasi pacalita de primul idiot care iti iese in cale.

| Lawliet14 a răspuns:

Sa realizezi cat mai repede ca nu te merita si sa-ti cauti altul! Oamenii sunt egoisti. Eventual, discuta si cu-n psiholog!

| UnBroken2016 a răspuns:

Vrei un sfat? Maturizeaza-te. Te comporti de parca ai 12 ani, e patetic.

| antoniaidk a răspuns:

Asa credeam si eu ..pana cand. dupa 2 luni dureroase am gasit o persoana mai buna... asculta aici
nu regreta niciodata ceea ce te-a facut candva fericita sau sa nu -ti para rau dupa o relatie. poate ca meriti pe cineva mai bun...asa a fost sa fie...

| Panzer1945 a răspuns:

Fii fericita ca ai scapat de el. Putea fi si mai rau, gen: te lasa insarcinata si te lasa balta. Sunt destui baietil in jurul tau care ar face orice pentru un zambet.

| Iwannabesmart a răspuns:

Nu are rost sa te consumi, sa te imbolnavesti sau alte lucruri din cauza acestui individ! Uita-l, incearca sa scapi de lucrurile care iti aduc aminte de el, incearca sa fii fericita, distreaza-te si uita-l.Ce conteaza ca a fost primul cu care ai vorbit? Exista in lumea asta atatea persoane care sunt cu adevarat oameni, nu ca acest baiat care si-a batut joc de tine! Intelege ca nu are rost sa plangi dupa un baiat pe caruia nu ii pasa de tine.Gandeste-te ca el isi distreaza viata, nu este suparat, poate chiar nu te-a mai iubit...nu poti obliga un om sa iti stea alaturi daca nu te vrea.Treci mai departe! nu e o mare nenorocire chestia asta. Fa lucrurile care te fac fericita, cauta un nou prieten si bucura-te de viata! Succes!

| UDM a răspuns:

Buna.sa suferi din dragoste este groaznic, te cred, insa trebuie sa fii increzatoare in tine, sa speri la mai bine si sa mergi mai departe.Atata timp cat florile vor inflori, la fel va fi si cu speranta.Gaseste-ti alt remediu decat muzica trista, ai varsta la care bucuriile trebuie sa te inconjoare. Poti face si tu acelasi lucru ca si el: gaseste-ti un partener care sa-ti merite iubirea.Mergi cu prietenele tale in locuri cat mai populate si cat mai animate, sa poti uita, sa poti lega noi prietenii, sa poti avea amintiri placute.Stii tu cum este: rasul este asemeni stergatorului de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa continui drumul.Traieste din plin si nu irosi firele de nisip din clepsidra vietii tale.Mult succes!

| annonim677 a răspuns:

Unele sufera ca le-a blocat pe Facebooki, unele ca s-a uitat dupa fata dupa ulita, unele ca nu le mai da atentie,... ce viata grea pe voi ma voi alea care va chinuiti si puneti suflet in realatia voastra serioasa de copii prosti de 12 ani care in loc sa va jucati pomeniti de relatii si rahaturi terminati drecu cu prostiile voastre si duceti-va si jucati-va in nisip cu tractorasu.

| Tirana_Nentori_1918 a răspuns:

Chiar imi este mila de tine sad nenorocit rau tipul. Incearca sa il uiti. Daca asculti muzica trista o sa te gandesti numai la el si normal ca o sa plangi. Iesi afara cu prietenii... Daca vrei stam de vorba

| WeZo a răspuns:

Buna da-mi accept pe mess am sa te ajut sa treci peste : wcr.c

| Raluu25 a răspuns:

Te inteleg perfect.sunt de aceiai varsta cu tine si am trecut exact prin ce treci tu.Doar ca fosta prietenului meubera chiar sora mea. stiu groazniv.Invata sa fi puternica, nu ii qrata ca inca suferi dupa el.fi increzatoare in fortele tale.Gaseste un baiat dragut si petreceti timpul cu el.nu te va ajuta sa il uiti pe fostul dar macar te va tine ocupata. Bafta multa.

| Liy05 a răspuns:

Sunt cu cativa ani mai mare ca tine nu foarte multi si am fost si eu in situatia ta nu doar o data chiar de cateva ori si niciodata nu este simplu. Prima data cand cineva iti rupe inima in doua te simti asa cum ai spus disperata si confuza si trista si nu sti incotro sa mergi ca sa scapi de aceste sentimente... Pot doar sa iti spun ca atunci cand reusesti sa treci peste acest moment dificil te vei forma ca femeie incet incet si vei realiza ca totul a fost cu un motiv.
Acum pentru moment sfatul meu este sa te concentrezi pe tine, nu pe el si noua prietena care btw nu ai cum sa stii cat de bine le merge sa stii ca aparentele inseala happy
Incearca sa asculti muzica empowering pentru fete si nu trista de dragoste. Fa sport mult sport, cardio kickboxing orice care sa te ajute sa scotI energia negativa din tine. Si cauta un hobby ceva interesant care iti place tie sa faci. Si cel mai important nu te izola de prieteni si viata sociala mergi iesi im oras gaseste motive sa nu fi singura si incearca sa nu arati nimanui ca suferi dupa el. Cea mai buna razbunare este ca el sa vada ca iti merge bine si nu iti mai pasa de el! Ai grija de tine pentru ca meriti!

| MutraRezolvaTot a răspuns:

Baga-ti o matura in cur si o sa te simți mai binewinking