| Nikcoletta a întrebat:

Pe data de 2 martie am avut contact sexual neprotejat, am luat imediat pastila de a doua zi Escapelle.

Pe 3 martie mi-a venit menstruatia normal.
Însă mă dor sânii de pe data de 10 martie, durerea persistă nu știu ce sa mai fac noaptea nu dorm de durere.
De ce nu imi trece? Poate să fie de la pastilă? Sau e vorba de sarcină?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Dacă iei orice pastilă de după. poți ucide un copil conceput deja, e păcat, în rai îl poți întâlni și te va întreba de l=ai ucis.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa afli, sa stii dar mai ales sa intelegi ca ai folosit pastila contracetiva ABSOLUT/100% INUTIL, fiindca in acea zi ai fost in PERIOADA de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, ce a in care era 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar daca toata sperma a fost ejaculata in vagin. Hormonii sintetici proveniti din acea pastila nenorocita raman in organism pe o perioada de mai multe luni si de obicei provoaca o dereglare grava/severa a activitatii hormonale care la randul sau deregleaza lungimea ciclului si de asemenea modul in care se desfasoara urmatoarele menstruatii. Durerea persistena care se manifesta la nivelul sanilor tai, reprezinta o urmare directa a dereglarilor hormonale care iti vor afecta intregul organism in urmatoarele minim 4-5 luni. Existenta unei sarcinii chiar si pur ipotetice este 100% exclusa fiindca formarea sarcinii in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual este IMPOSIBILA in proportie de 100%. Pentru infirmarea ta corecta te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti cu multa atentie urmatorul raspuns :
https://www.tpu.ro/......teti-citi/
Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Acea pastilă are efecte secundare, dacă durerea persistă ar fi cazul să mergi un control ginecologic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pastila folosita degeaba. Cu o zi inainte de prima zi de menstuatie nu poti ramane gravida. Cu menstruatia se elimina si ovulul care astepta sa fie fecundat in perioada fertile.

| Liștineștiti a răspuns:

Escapelle e buna pastila dar are si reactii adverse leai citit?, in schimb despre sâni iti spun ca durerea e din cauza pastilei ea contine hormoni asa ca se observa pe sânii tai dar in atata timp trebuia sa treaca, nu stiu dc e asa la tine poate ai nevoie de mai mult timp pana hormonii se vor normaliza daca nu pleaca la medic.