| edc a întrebat:

Poate o să vi se pară stupidă întrebarea mea. Eu am 18 ani si pana acum nu am avut nici un prieten ( iubit ). Sunt mai timida de fel dar am inceput sa ma schimb, am inceput sa prind putin tupeu. Totusi nu inteleg de ce nu se uita baieti la mine. Adevarul este ca sunt si mai plinuta, acesta o fi motivul? Va rog nu radeti pentru ca nu am pus aceasta intrebare doar asa a proasta. Si am inceput sa ma gandesc la asta doar asa ci simt nevoia sa fiu iubita.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acceptă-te așa cum ești, nu la toți le plac slăbănoagele!
Vine și el, cel care îți va împărtăși sentimentele, nu intra în panică.
Pa, pa.

| ionutzul31 a răspuns:

Fii tu insuti.Mai calca-ti putin pe inima si incearca sa intrii usor in standardul fetei de 18 ani, dar cel mai important e sa fii tu.
Bafta!

| Ea12345 a răspuns:

Draga mea, oricine va fi iubit de cineva la un moment dat, fie ca este vorba despre o dragoste impartasita sau nu.
Parerea mea e ca ar trebui sa faci ceva in legatura cu greutatea ta, daca chiar te deranjeaza. Daca stai si te plangi ca esti plinuta si suspini dupa dragoste, nu o sa vina niciun baiat la tine acasa si sa ti spunaca vrea sa-ti fie alaturi. Iesi la intalniri, iesi in oras, socializeaza, cunoaste oameni noi.E singura metoda sa scapi de timiditate!

O seara placuta si multa bafta.

| Arrum a răspuns:

De ce nu se uita baietii la tine? Stii acum depinde si cum privesti lucrurile pentru ca a fi iubit/a nu este egal cu a fi folosit/a cum se intampla de multe ori in lumea aceasta.Multe tinere naive cad in aceasta plasa foarte frumoasa dar periculoasa din cauza unui baiat frumos, cool si "descurcaret" care apoi nici nu mai vrea sa mai auda de tine dupa ce si-a atins "scopul". Daca vrei sa fii iubita cu adevarat si nu amagita cum se intampla de multe ori, pune-ti in evidenta valorile tale si nu fa acest pas doar ca sa fie si el facut.
Caracterul integru si valorile morale sunt niste aspecte care nu pot fi trecute cu vederea chiar daca pentru unii a fi "cool" inseamna sa:
- asculti manele 24h/zi
- faci orgii
- injuri
- fumezi
- bei tot felul de bauturi alcoolice
- te "distrezi" facand tot felul de lucruri greu de imaginat
Si lista ar putea sa continue dar important este ca eu unul care are 18 ani cred ca este o viata patogena daca imi permiti sa spun asa din toate punctele de vedere.
Chiar daca esti timida, asta nu inseamna ca nu poti fi fericita cu viitorul iubit care te va iubi neconditionat pentru felul tau de a fi, pentru caracterul tau si pentru ca pana la urma vei fi iubita lui adica persoana care ii da culoare si caldura vietii lui.
Sa stii ca:
- aparentele inseala si nu toate lucrurile sunt ce par a fi
- o persoana dupa care ar trebui sa plangi neincetat cu inima in mii de farame nu te va face niciodata sa versi macar o lacrima
- o persoana mai intai trebuie sa inteleaga si sa experimenteze adevarata iubire(dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate, nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se umflă de mândrie,
nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău,
nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr,
acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul.) pentru ca mai apoi sa o poata darui mai departe.
Fiecare este unic si trebuie tratat la adevarata lui/ei valoare si de aceea noi trebuie sa ne facem descoperiti prin caracterul nostru si nu prin decolteuri extravagante sau fuste mini sau mai stiu eu prin ce altceva cu conotatie sexuala.In fine cred ca ai inteles ideea.
Concluzia este ca trebuie sa faci o alegere cu foarte mare grija mai ales in aceasta privinta si sa-ti pui in evidenta toate punctele tale forte(caracterul integru, valorile morale si nu in ultimul rand felul tau de a fi fara sa incerci sa pari altcineva doar pentru a atrage atentia) si sa fi perseverenta in tot ceea ce faci.Sa ai grija cu kilogramele pentru ca iti va afecta si sanatatea daca ai prea multe sau prea putine.In viata de zi cu zi gandeste inainte de a lua orice decizie precum gandesti atunci cand faci o mutare la sah pentru ca orice fapta sau gand are repercursiuni.
Ai grija la "prieteni" pentru ca unii se apropie de tine doar ca sa iti faca rau, asta iti spun din propria experienta.Ei te imbratiseaza doar ca sa poata sa te injunghie mai bine(metaforic vorbind). Proverbe:
"Tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape","Doamne apara-ma Tu de prieteni, ca de dusmani ma apar eu".
Oricum scuze ca nu este raspunsul meu destul de complex dar sa ai grija sa nu intri in vreo depresie nervoasa din aceasta cauza.In fine iti urez succes si sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu. Funda?

| neutrino a răspuns:

Azi e ca la piata, e valabila cererea si oferta.

| Rooobi a răspuns:

Cam cate kg si ce inaltime ai?

| edc explică (pentru Rooobi):

Am 1.65 -1.66 si 60 kg big grin.

| iubesteOrezul a răspuns (pentru edc):

Nu esti grasa. Nici macar plinuta. Esti numai bine.

| Rooobi a răspuns:

Esti putin plinuta dar nu-i motiv sa iti faci griji cu putin sport si o dieta se rezolva.

| WebEye a răspuns:

Deci,daca esti plinuta asta e motivul, exista o gramada de fete care fac fittness si arata bine chiar daca sunt ca naiba la fata si toti baietii se uita dupa ele.In ziua de azi nu se mai uita la cele plinute! Asa ca fa bine si incepe un antrenament+dieta de slabit fato ca altfel ramai singura!
Mergi 30min/zi si alearga(Jogging),evita dulciurile,zaharul,painea alba, cartofi prajiti(si toate celelalte prajeli), grasimea(slanina, untura etc)incearca sa te axezi pe peste/pui/carne rosie macra(adica fara grasime), poti consuma paine semi sau neagra dar nu in exces sau poti inlocui painea cu orezul, apoi alergatul e doar o parte du-te la sala si fa aerobic si in 2 saptamani vei vedea enorme de multe diferente, dar nu uita ceva SPORTUL FARA O DIETA ECHILIBRATA NU DA ROADE! Sa fi iubita, Pa!

| ruxyycriss44 a răspuns:

Inca nu ai intalnit persoana potrivita ...si oricum nu conteaza cum arati daca sufletu iti este gol dar ....sti cum se spune "Fiecare gaura isi gaseste peticul"

| anonimousgirl13 a răspuns:

Si eu am tot 18 ani si inca nu am un prieten, dar ma gandesc ca undeva in lumea asta mare imi voi gasi si eu pe cineva. Faptul ca esti plinuta nu cred ca e un motiv pentru care baietii nu se uita la tine. Eu am in clasa fete care sunt plinute si au iubit. Asta cred eu. Sper ca te-am ajutat. Ai grija de tine.

| Rony30 a răspuns:

As dori sa ma adaugi pe mess pentru a putea discuta mai amanuntit, Idul meu este rony_dante2 pentru ca iti inteleg problema si sper sa te pot ajuta