| Sophia1989 a întrebat:

Pot sa apara semne de sarcina( dureri de burta joase si de ovare, greturi) la 10-12 zile de la contactul cu risc?

6 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nu, dupa primele saptamani apar - cam de la 8 saptamani, dar difera de la caz la caz.

| Sophia1989 explică (pentru evenso):

Sper sa ai dreptate.sunt ingrijorata.de cateva zile am dureri joase si greturi mai toata ziua...

| evenso a răspuns (pentru Sophia1989):

Fa un test de sarcina din prima urina de dimineata ( dupa ce a trecut minim 14 zile de la acel contact cu risc ).
Un rezultat negativ inca nu are prea mare relevanta, deci trebuie repetat in acel caz peste o saptamana.
Greturile si durerile in partea inferioara poate fi si din alta cauza, dar ca sa fii sigura fa acel test si eventual un consult ginecologic nu ar strica.

| Sophia1989 explică (pentru evenso):

Am facut testul de sange HCG...la 14 zile de la acel contact si e negativ. Se zice ca acest test e sigur 100%.

| evenso a răspuns (pentru Sophia1989):

Da acest test este sigur 98 - 99 %, inseamna ca nu esti insarcinata.

| ramonika125 a răspuns:

Primele simptome ale sarcinii pot fi de fapt alarme false. Simptomele unei sarcini difera de la femeie la femeie si de la sarcina la sarcina.

Cu toate acestea, exista si cateva simptome comune, cel mai frecvent fiind absenta ciclului menstrual. Intelegerea semnelor si simptomelor sarcinii este foarte importanta pentru ca fiecare dintre ele poate fi legata si de altceva in afara de sarcina.

Unele femei prezinta menstruatie peste sarcina, care este de fapt cu totul altceva. Poate fi o alarma falsa daca absenta mentruatiei se datoreaza pierderii/luarii excesive in greutate, oboseala, probleme hormonale, tensiune, stres, oprirea luarii pilulei contraceptive, alaptarea.

• Sani umflati/durerosi – un semn al sarcinii ce poate aparea la 1-2 saptamani dupa conceptie.

Femeile pot observa schimbari ale sanilor lor, care pot fi mai durerosi la atingere sau mai umflati. Poti avea acelasi simptom daca suferi de un dezechilibru hormonal, de la pastilele contraceptive sau pentru ca esti inaintea menstruatiei.

• Oboseala – un simptom al sarcinii ce poate incepe chiar din prima saptamana a sarcinii. Alte explicatii pentru oboseala, in afara de o posibila sarcina, sunt: stresul, depresia, raceala, gripa sau alte boli care te pot lasa extenuata.

• Greturile matinale – un simptom foarte bine cunoscut, ce apare intre 2-8 saptamani de sarcina. Unele femei sunt destul de norocoase si nu au parte de greturi matinale deloc, insa celelalte se vor chinui cu ele aproape pe tot parcursul sarcinii. Poti avea greturi si daca ai avut o intoxicatie alimentara, esti stresata sau ai probleme cu stomacul.