| Enigmaumana a întrebat:

Povestea e mai complicata si lunga deci o sa o scurtez cat pot.
Ideea e in felul urmator:
Acum 5 ani am cunoscut o fata de care m-am indragostit in timp,ea fiind la inceput iubita unui prieten.Vorbeam ore cu ea si in final am intrebat-o daca vrea sa fie cu mine...m-a refuzat spunandu-mi ca niciodata nu o sa fim mai mult decat amici.
A urmat o perioada in care desi ieseam in acelasi colectiv o ignoram si ma prefaceam ca ea nu exista si ca nu a a existat niciodata,nu odata incepand sa planga(eram copil, asa am reactionat pe moment). apoi au urmat 3 perioade in care am incercat sa dispar din viata ei, sa nu o mai vad niciodata..consideram ca asa era mai usor. daca nu o mai vad.Mai ales ca in timpul asta ea mereu a fost indragostita de prietenul ala al meu..fiind primul ei iubit.
Ultima oara am plecat din viata ei acum vreo 3 ani si nu ne-am vazut timp de 2 ani. apoi cand ne-am vazut totul s-a schimbat.mi-a dat de multe ori ocazia sa o sarut dar pur si simplu.ea era singura fata ce m-a respins si nu mi-a fost usor sa fac asta..in timpul cand am lipsit din viata ei,ea a mai fost cu baiatul asta si inca tine si acum la el desi mi-a repetat de multe ori ca numai tine la el si ca a trecut peste.
Ma rog intr-un final, am sarutat-o zilele trecute inainte sa plece la mare timp de o saptamana,(am sarutat-o dupa ce de multe ori am iesit impreuna doar noi 2)
Apoi am sarutat-o si cand am lasat-o acasa.Problema e in felul urmator.,nu am discutat nimic de sarut,dar tot vorbesc cu ea, chiar mai mult ca inainte si prin mesaje si prin mess desi acum e la mare
Intrebarea mea e urmatoarea Ce sa fac cand vine de la mare nestiind in ce stadiu suntem. Sa o sarut sau nu? Noi suntem genul care niciodata nu am vorbit despre noi..mereu bateam amandoi doar aluzii.
Povestea e mult mai complicata.cu multe amanunte si nu stiu ce sa fac.o parere?

12 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Asteapta sa te sarute ea.

| Cristiann25 a răspuns:

Of e greu! Spune-i direct ce simti si daca vrea sa fie cu tine nu o mai lungii atat!

| sayWhaaat a răspuns (pentru Cristiann25):

In zilele noastre nu se prea mai intreaba lucrul asta, ci se da de inteles, si el a facut-o deja de foarte multe ori.
Revenind, e datoria ta morala,parerea mea, sa incerci macar, ce iese, iese. Oricum, nu trebuie sa-i spui iar ce simti sub nici o forma, dar dai de inteles cu fiecare gest pe care il faci, scoate-o la un suc, apoi plimbati-va, scoate-o la un film, etc. Iti vei da seama dupa o perioada daca iti place, convine, si daca ea simte la fel.
Iti urez din nou mult succes, pentru ca stiu cat de nasoale au fost toate lucrurile prin care ai trecut pana acum cu ea, si daca ar fi sa ma raportez la povestea ta, eu sunt exact aici : "A urmat o perioada in care desi ieseam in acelasi colectiv o ignoram si ma prefaceam ca ea nu exista si ca nu a a existat niciodata, nu odata incepand sa planga(eram copil, asa am reactionat pe moment). apoi au urmat 3 perioade in care am incercat sa dispar din viata ei, sa nu o mai vad niciodata..consideram ca asa era mai usor. daca nu o mai vad.Mai ales ca in timpul asta ea mereu a fost indragostita de prietenul ala al meu..fiind primul ei iubit.", singurele diferente fiind ca eu nu-i cunosc primul ei iubit, si ca deja am ajuns in stadiul in care o ignor complet. Sper din tot sufletul totusi, ca eu sa nu o mai vad niciodata, sa reusesc sa dispar definitiv, desi ma doare sufletul numai cand scriu asta.

| Cristiann25 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Mda si eu sunt intr-un stadiu cam ca tine asa dar eu din pacate o sa o vad.E greu sa ignori pe cineva de care esti indragostit!

| sayWhaaat a răspuns (pentru Cristiann25):

De acord, eu ii multumesc lui Dumnezeu ca am terminat liceul, si ca povestea s-a intamplat tocmai la final. Imi pare sincer rau pentru tine, foarte nasol sa o mai vezi, te distruge pe interior...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce-ti faci atatea problleme... parca esti o muiere. barbatii actioneaza!

| Vi003 a răspuns:

Ia fata in brate si pup-o! Ce-ti faci atatea probleme? Curaj ai, altfel n-ai atenta la bunul (fost sau actual) al prietenului tau...

| sayWhaaat a răspuns:

Pentru ca trebuie sa incep de undeva, un lucru e cert, nu este indragostita de tine.
De ce? E destul de evident, NIMENI, dar absolut NIMENI, nu refuza pe cineva de care este indragostit. Faptul ca era impreuna cu prietenul tau, poate fi folosit doar ca un alibi.
Apoi, in opinia mea, ai procedat foarte corect din momentul in care ai fost refuzat, te-ai indepartat incet incet, pana ai disparut din viata ei timp de 2 ani, super decizie, tot respectul, cei mai multi se pierd in faza asta si raman in friendzone definitiv.
Acum, ca o idee, spui ca sunteti destul de maturi amandoi, de ce nu te-a invitat si pe tine la mare, sau, daca erai baiat inteligent, o intrebai daca poti merge si tu, iar la ora asta stiai deja de mult in ce stadiu esti cu ea. Bineinteles, am facut abstractie de cazul in care ea este plecata cu familia.
Revenind la intrebarea ta, intuitia imi spune ca daca o scoti in oras de cateva ori, va sarutati, si alte cele, o sa reusiti pana la urma sa fiti impreuna, dar, nu o sa tina prea mult, si sunt foarte multe motive, dar pe care banuiesc ca le cunosti si tu, indiferent ca te-ai gandit la ele pana acum, sau nu.
Eu nu vreau sa iti tai elanul, realizez ca esti in al noualea cer, dar ca un sfat, nu pune prea mult suflet de data asta!
Multa bafta!

| Enigmaumana explică (pentru sayWhaaat):

Da este cu familia...au trecut 5 ani de cand m-a respins..atunci eram copii..nu sunt in al 9 lea cer. oricum stiu ca nu ar tine foarte mult. datorita faptului ca suntem total opusi..eu sunt un ''suflet rece'' sau asa las aparente.iar ea e subiectivitatea intruchipata

| CGF31 a răspuns:

In primul rand laughing Daca e la mare ma intalnesc eu cu ea si iti rezolv eu problema. Locuiesc la mare eu happy.
Apoi hai sa iti explic evolutia ta. Atunci cand fata era cu primul ei iubit si tu te dadeai la ea normal ca te-a respins, necunoscand ce inseamna sa ai o relatie. Apoi cand v-ati reintalnit, ea pe parcurs a prins experienta mai multa si stie intr-o oarecare masura cu ce se mananca. Si ca au trecut ani, sa mai maturizat si ea, priveste mai feminin lucrulrile acum.
Sa nu fie impresia mea, ca te-a sarutat, ca v-ati sarutat in bucuria ei ca vine la mare happy. Asteapta sa se intoarca de la mare si vezi in ce toane e, daca trage sa fie sarutata nu rata ocazia, daca simt ca bate in retragere, euforia ca va veni la mare a fost de vina.
Nu este exclusa ideea ca te place cu adevarat, si asteapta sa fie "ceruta" in prietenie. happy Tu stii prea bine cum e. Daca mai vrei sa povestesti amanuntit te astept cu mesaj privat. Sunt online toata noaptea.
Succes!

| Enigmaumana explică (pentru CGF31):

Numai era cu baiatul ala cand am incercat eu...iar euforie nu as crede totusi avem o varsta ..nu e vorba de asta..si doar ca atunci am simtit ca a fost momentul o priveam in ochi si cand a intorc capul i l-am indreptat si am sarutat-o, apoi am luat-o de mana am dus-o pana acasa si am mai sarutat-o inainte sa plec

| CrisaCriss a răspuns:

Cand vine pup-o pe obraz, daca vezi ca se poate sarut-o si cand ramaneti doar voi doi vorbeste cu ea despre asta, ce se intqmpla intre voi, ea este singura care te poate lamurii
Mult noroc!winking