| zuzu_2463 a întrebat:

Practic, sunt distrusacrying. Am iesit cu fostul meu prieten si grupul nostru de prieteni in club; x! Eu inca tin foarte mult la fostul meu prieten el s-a decis sa ma paraseasca pentru o alta fata:-J Eu am acceptat asta cu 2 luni in urma...Eu il iubesc foarte mult si sunt multumita doar ca il am aproape In club am mers cu toti bine mersi.Am inceput sa ne distram si el a iesit afara. Dupa scurt timp am iesit si eu pana la masina(am 18 ani si el la fel)Cand am observat ca el see saruta cu o fata, In acel moment am simtit ca imi cade cerul in capcrying ca se prabuseste planta. El m-a vazut si practic mia zambit si a continuat sa o sarutecryingDupa eu am intrat inauntru plangand m-am dus la baie. Dupa a venit si el si mi-a spus ceva de genul:Scuza-ma ca te-am facut sa plangi nu mi-am dat seama ca o sa suferi atat. Te iubesc dar nu stiu cum sa iti arat.Ma luat de mana am iesit afara si mi-a spus ca e cel mai mare prost si ca ii pare rau ca mi-a gresitlove struck! M-a sarutat love struck! Si mi-a spus ca peste 1 saptamana asteapta un raspuns de la mine daca vreau sa ne impacam; x! El in timpul relatiei ma mai inselat dar eu l-am iertat deoarece suntem de 4 ani impreuna practic si il iubesc foarte mult. Parinti nosti sunt prieteni a fost o relatie de durata.Nu ma judecati peentru ca l-am iertat daca atii fii in locul meu ati face la fel. Il iubesc enorm e primul meu iubit; x! Va rog dati-mi un sfat sa il iert? Fundita bine inteles multumes; x!

Răspuns Câştigător
| ignore a răspuns:

Eu zic sa il ierti. el a stat cu fata aia sa te faca geloasa dar din moment ce a venit dupa tine pe tine te iubeste. nu conteaza cu cata fete tea inselat daca pentru ele nu simte nimic.

5 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Sa-ti spun o povestioara, mi-am intalnit jumatatea acum un an, in cel mai stupid mod, ea era fata aia care am asteptat-o prea mult timp, am fost in limba dupa ea(si inca sunt, nu-s genul care sa nu recunoasca), am invitat-o, am inceput s-o cunosc din ce in ce mai mult, imi place nu mult, ci extrem de mult, dar dupa ceva timp am realizat ca eu eram doar un catel in viata ei, eu eram ala care o scotea afara, eu eram ala care se interesa de ea, eu eram ala care ii dadea atentie, si cum toate fetele iubesc atentia, ea statea langa mine.Cand am realizat ce eram si ca n-o sa pot sa fiu mai mult si cand am simtit ca-si bate joc de mine, am pus stop la tot.Ea a fost, este si o sa fie "acea" fata pentru mine, dar nu o las sa-si bata joc de mine, daca m-ar fi inselat, tot as fi lasat-o, deoarece consideram ca nu ma iubeste, daca ma inseala.
Cand iubesti pe cineva nu-ti lasi libidoul sa o ia razna si sa te faca sa-ti uiti valorile morale, daca iubesti, nu cred ca vrei sa faci ceva de genul si sa inseli si sa faci persoana sa sufere.
Ce ai tu este obsesie, comoditate, obisnuinta, cu o urma de dragoste. Dupa 4 ani este normal sa fi tentata sa intri din nou intr-o relatie cu el, relatiile de durata nu se uita peste noapte, intotdeauna o sa ramana cu noi.
Deja ti-am spus opinia mea despre inselat in relatie si ce as fi facut daca m-ar fi inselat, putea sa fie chiar si fata aia rara de care o data in viata, ca tot o lasam.
Daca zice ca te iubeste si nu stie cum s-o arate, ciudat ca a ales sa-si bage limba in gura fetei si sa nu lupte pentru relatia voastra.
Primul iubit si marea dragoste nu se uita si intotdeauna o sa avem lucruri bune de zis, iar balanta o sa incline inspre partea buna si reimpacare.
Te-ai obisnuit cu el, sunt 4 ani, este primul iubit si ti la el, dar totusi, asta nu inseamna ca trebuie sa il ierti a nu stiu cata oara.
Daca tu crezi ca se va schimba de data asta si ca n-o sa te mai insele cum a facut-o de multiple ori, iarta-l, doar ca este o sansa ca istoria sa se repete.Ti-ai lipit inima dupa ce ti-a frant-o, crezi ca mai poti indura inca o data? Poate ti-a sfarmat inima in bucati prima data, dar a doua oara ar putea sa ti-o faca pulbere si sa nu o mai poti lipi.Nu-ti spun nici sa ierti, nici sa nu-l ierti, asta tine doar de tine.Eu am diferite conceptii in ale iubirii, tu ai altele, decizia este a ta si numai a ta.
Se vede ca tu ai ales deja si vrei sa mai dai inca o sansa relatiei, doar gandeste-te la ce este mai bine pentru tine, stiu ca greselile si inselatul pot fi uita-te repede cand sunt innecate de sentimente mai puternice si dor de acea persoana, dar ai grija sa nu fi ranita si a doua oara.Doar dupa ce a vazut ca inca mai ti la el, debia dupa a facut un pas, el nu a luat nicio initiativa inainte.De ce nu a ti-a zis mai devreme? De ce nu a facut ceva?
Te-a parasit pentru o alta fata, daca te iubea asa cum zice, n-ar fi facut asa ceva din prima.Nu tu l-ai parasit dupa ce te-a inselat, ci el pe tine, care a gresit mai mult? Nu exista "El in timpul relatiei ma mai inselat dar eu l-am iertat deoarece suntem de 4 ani impreuna practic si il iubesc foarte mult", doar frica de a nu-l scapa, ceea ce s-a intamplat, si faptul ca tu ai preferat sa fi ranita si sa induri doar sa nu plece, ceea ce a facut, i-ai dat libertate, si l-ai iertat de prea multe ori.Stiu ca vrei sa auzi un "Da, iarta-l, totul se va schimba, o sa ramaneti impreuna, va sta bine impreuna" si alte balarii.Eu doar iti spun ca este o sansa sa te insele, dar este o sansa si sa se schimbe si sa ramana cu tine. Tine de tine, ca sa cantesti deciziile si daca vrei sa te mai expui la asa ceva inca o data.

| Roll a răspuns:

Cred ca ii era doar foame si o cauta pe aia in gura de firmituri. data viitoare sa te prezinti la el cu un sandwich, cand se pupa cu alta

| Oannaa30 a răspuns:

Wow,asta da poveste de dragoste.Nu suntem noi in masura sa te judecam.Tu stii foarte bine ce ai facut nu mai esti copil.De obicei doar unu pune mai mult suflet intr-o relatie decat altul.In cazul tau tu ai pus mai mult suflet in relatia ta.Imi pare rau ca ai sufetit atat din cauza lui.Nu te-ai intrebat niciodata de ce in timpul rel voastre de 4 ani te-a inselat? Poate nu ii acordai destula libertate? Ma rog. Cert este ca nu prea te merita.Ai putea sa il ierti si de data asta desi cred sigur ca il vei ierta dar gandeste-te bine pentru ca s-ar putea sa te dezamageasca iar. Daca te iubeste nu ar trebui sa te insele.Parerea meabig grinaca nu se schimba, incearca sa il uiti.Nu merita.O relatie inseamna participarea sufleteste a 2 persoane nu doar a uneia dintre ele...Numai bine iti doresc si SA FII IUBITA

| Infinit3 a răspuns:

Parerea mea ca barbat nu trebuie sa se compoarte in asa fel cu tine deoarece fata trebuie sa fie respectata.El pierde ci nu tu.inchipuitiva peste 10 ani ca aveti copii cum vei suporta acest chin el fiind alt undeva cu alt cineva.Nu fi prostuta si decide ce vrei in viata.Multi baieti batbati sunt pe lumea asta. Daca in deosebi cind o saruta pe alt cineva si plus te privea in ochi zimbindbig grinD e un DUBLU LASH.numai la viitorul apropiat impreuna cu el gandeste-te ce te va astepta.

| cerseninsiplindestele a răspuns:

Stai linistita, trebuie doar sa treaca o perioada de timp, insa trebuie sa stai putin departe de el... ochii tai sa nu il mai priveasca...stii? trebuie doar sa te gandesti la un singur lucru: poate nu a fost persoana care sa fie pentru tine iar Dumnezeu a facut ca relatia voastra sa inceteze.vor mai fii din pacate astfel de momente, deci, stai linistita.zambeste si fii vesela, viata merge inainte.esti un crosopterigian