| AndreeaDeea210 a întrebat:

Prietena cea mai bună Ioana, este intr o relatie de aproape 4 ani cu iubitul ei Ovidiu dar din pacate ei nu locuiesc impreună pentru ca el nu isi doreste momentan asta.Ea de la un timp vorbeste cu un baiat și pot spune că s-a cam indragostit de el.de la un timp se tot gandeste la el..si ii e greu sa nu vorbească..chiar daca il iubeste enorm pe iubitul ei Ovidiu..De ce se intamplã asta..Cum sa o ajut in situatia asta?

Răspuns Câştigător
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,deci ori lucrurile intre ea si Ovidiu nu mai merg si a aparut monotonia in relatia lor,totodata dorinta de a experimenta ceva nou, e normal ca Ioana sa fie atrasa de altcineva. Probabil ea in momentul de fata este confuza si de aceia nu se desparte de iubit.Cel mai bine ar fi sa o pui pe Ioana intr-o situatie in care sa se gandeasca cu cine i-ar fi mai bine, cu Ovidiu sau baiatul respectiv, si ea isi va da seama ce e de facut. De aici e strict decizia ei. Cel mai bine ar fi sa nu te implici in relatia lor dar sa o sustii si sa ii dai un sfat bun pentru ca e prietena ta. Totusi, ma gandesc ca din moment ce vorbeste cu altul relatia ar cam trebui sa se incheie momentan sau cel putin sa ia o pauza.

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa intrerupa contactu cu ala si sa se concentreze exclusiv pe relatia ei si sa faca ceva diferit cu Ovidiu ca e clar ca s-a instalat monotonia si de aia a inceput sa-i atraga atentia alti baieti.

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa nu te bagi in relatia si deciziile ei, ca nu este problema ta.
Este evident ca una spune si alta face, odata ce "iubitul enorm pentru Ovidiu" a facut-o sa alerge in bratele altcuiva.
Astea sunt minciuni pe care nici ea nu le crede!
Va trebuii la un moment dat sa renunte la unul, ca sunt sanse sa afle amandoi si sa-i piarda pe amandoi.

| Catrice a răspuns:

Tu nu poți face nimic. Ea trebuie sa decidă singura pe cine își dorește.
Dacă nu îl mai vrea pe Ovidiu, atunci sa se despartă de el și sa îl aleagă pe Florin.

| Andreeush a răspuns:

Asta nu e iubire iar tu nu ai cu ce să o ajuți.
Trebuie să aleagă ori Ovidiu ori actualul.

| Hammurabi a răspuns:

O relație de 4 ani fără o perspectivă?
Dacă iubitul ei Ovidiu nu e cumva statuia din Constanța, spune-i să renunțe la el.

| SG1995 a răspuns:

Eh simplu.
Ea vrea mai mult de la Ovidiu, vrea asigurarea unei famili.
Ovidiu e pămpălău și nu știe ce vrea. Așa că "Ioana", adică începi încet să te plictisești de rahatul ăsta și mergi mai departe.
Și bine faci, adică după 4 ani relație nu știe dacă vrea să locuiți împreună, respectiv să vă căsătoriți? Păi e bărbat au ba?

| Plato a răspuns:

Nu il iubeste pe Ovidiu. Daca l-ar iubi, ar avea ochi doar pentru el. Isi bate joc de Ovidiu. Spune-i sa-l lase pe Ovidiu, ca Ovidiu pierde luni bune din viata punandu-si increderea in escroaca de prietena-ta.

| AndreeaDeea210 explică (pentru Plato):

Ii iei apararea lui Ovidiu, bun am inteles...dar de ce dupa atata timp nu vrea si el o familie? Au peste 20 de ani amandoi.Ea isi doreste asta dar el ii spune ca nu e momentul potrivit

| Plato a răspuns (pentru AndreeaDeea210):

Daca nu-i convine, sa-l lase, nu sa-si bata joc de el.
Adulterul e o mizerie grosolana, nu exista scuze.

| Chicken91 a răspuns (pentru Plato):

Eu inteleg ca esti mare psiholog, dar viata nu e doar alb- negru. Mai e si in nuante de gri. Exista situatii in care poti iubi 2 indivizi in acelasi timp. Doar pentru ca tu nu ai habar, asta nu inseamna ca nu exista. Poate nu se inteleg sau ceva, de ce trebuie sa dai vina numa pe ea?

| Chicken91 a răspuns (pentru Plato):

Aoleu dar cine te-a ranit. Se vede ca nu stii ce inseamna poliamorie. Da cu piatra in continuare.

| Drimmero a răspuns (pentru Chicken91):

O prostie...nu exista sa iubesti 2 barbati, 2 femei in acelasi timp. Unul e pofta inimii, iar actualul e tinut pentru un moft anume.

| Plato a răspuns (pentru Chicken91):

Lasa-ma cu toate poliprostiile aparute in secolul 21. Nu exista asa ceva. Poti iubi o singura persoana. Poti placea/aprecia mai multe, dar iubi una singura (nu vorbim de familie, ci parteneri). Tu nu stii ce inseamna iubirea, si ce divin e sentimentul.
Daca iti plac sanii uneia si fundul alteia nu inseamna ca le iubesti pe amandoua. Iubirea e divina, absoluta, infinita, astronomica; presupune devotament 100%, dedicare, sacrificiu, indumnezeirea unei persoane. Asta e iubire. Nu exista "poli" in iubire. Imi pare rau ca alegi sa traiesti superficial, e problema ta.

De ce dau vina pe ea? Pentru ca face un gest demn de dispreț, abject, mizerabil, oribil, grețos, infect si nenorocit: isi înșală partenerul. Ce vina are el? Citeste intrebarea si spune-mi care e greseala lui? Iti zic eu: ca isi pierde timpul cu un om dezumanizat, o usuratica ce provoaca sila oricarui om ce intelege un minim de moralitate.

| SG1995 a răspuns (pentru Chicken91):

Lasă-l în lumea lui irealistă.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

"Lasa-ma cu toate poliprostiile aparute in secolul 21. "

Ce-ai fumat coane?
Poliamorul, poligamia și poliandria sunt vechii de când lumea, nu e ceva nou, nici pe departe.

| Crackman a răspuns:

Daca se uita la altul nu prea este iubire

| GirlOnline81 a răspuns:

" De ce se întâmpla asta?"

Motivul pentru care s-a îndrăgostit de un alt tip este din cauza ca Ioanei ii lipsește ceva in relația actuala. Poate fi ceva mental, ceva sexual, sau ceva emoțional, dar orice ar fi, este un gol pe care celălalt tip îl umple.

" Cum sa o ajut in situația asta".

Adevarul e ca tu nu poți face nimic. Doar Ioana știe ce-și dorește de la partener și doar ea poate decide ce sa facă in continuare.

| Magda20 a răspuns:

Dacă îl iubea într-adevăr pe Ovidiu nu mai vorbea cu alt băiat, apui să se mai îndrăgostească de altcineva. Cred că nici ea nu știe ce vrea. Ar trebui să îl lase în pace pe Ovidiu și să îi mărturisească adevărul