| Cristianmihai02 a întrebat:

Prietena mea e rece cu mine. nu imi mai acorda timp. nu imi mai spune te iubesc sau chestii de genul. am intrebat o ce are si mi-a zis ca are probleme de fam. si ca nu vrea sa sa vorbeasca despre asta. mi-a zis sa ii mai dau spatiu. si prefera sa stra cu prietena ei cea mai buna. sa rada cu ea. sa vorbeasca foarte mult cu ea. au mai fost si alte chestii dar nu stau sa le enumar pe toate ca e foarte mult. am incercat sa mai vb cu ea si mi-a zis ca vorbeste si iese cu cine vrea cand vrea. au fost certuri mari. cum pot reactiona? ce pot face? daca ma inseala? cum pot sa aflu mai repede?

14 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

La 17 ani inca nu se realizeaza multe lucruri: care e diferenta dintre prietenie si sentimente mai profunde, ce inseamna adevarata prietenie, ce responsabilitati exista intr-o relatie si ce comunicare trebuie sa existe... Unii nu stiu lucrurile astea nici la 30 de ani, ce pretentii sa ai la un copil netrecut prin mai multe hopuri, ca sa stie ce sa aprecieze?
Incearca sa te detasezi si sa nu mai speri mare lucru, iti vei face nervi degeaba! Daca vine ea inapoi, vei vedea tu daca semerita sau nu sa continuati si ca ce (doar prieteni sau mai mult). Insistand, risti sa o enervezi si sa strici tot, oricat de mult bine ai vrea sa faci, oricat doar sprijin ai vrea sa-i acorzi in aceste "momente grele" (faptul ca nu a apelat la tine, ci la alta persoana pentru aceste momente, inseamna ca ori tu esti acea familie cu care are probleme, ori nu are suficienta incredere in tine).
E foarte posibil sa fie o mare pacaleala acea problema, doar-doar o mai scapa de tine ( asta nu inseamna ca tu esti un inger - cine stie cu ce ai deranjat-o!?).

| Violleta2022 a răspuns:

Daca existau intr-adevar probleme de familie si voia sa fie singura, atunci nici prietena ei nu trebuia sa fie cu ea.
Daca prefera sa rada si sa se destinda doar cu prietena ei, inseamna ca vrea sa scape de tine... ori pentru ca nu mai prezinti interes pentru ea, ori isi cauta pe altcineva, ori si-a gasit deja pe altcineva.
Ce poti face?
Nimic! Da-i pace si cauta-ti alta!

| corbulalbrosu a răspuns:

Cati anisori are prietena? A trecut de faza varstei jocului cu papusica Barbie? laughing

| Emilian65 a răspuns:

Dacă ți-a zis asta, însemna că nu te vrea ca prieten.

| LoveSleep a răspuns:

Uită-te la ăștia ce răspund, îmi dau depresii.
Prietena ta ori te înșeală ori nu dă 2 bani pe tine. Dar probabil sunt ambele.
Nu există nicio problemă în familie. Și chiar dacă ar exista, asta nu-i scuză comportamentul de că cat.
Cel mai bun lucru pe care îl poți face e să te desparți de ea.
Dă-i un mesaj scurt și spune-i aia de mai sus. Dacă cere vreo explicație îi scrii exact așa: "am niște probleme de familie". Și îi dai block, în caz că nu reziști tentației de a-i răspunde după ce îți răspunde ea.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Asta cu problemele de famile e o abureala, mai ales daca nu iti mai spune te iubesc, esti sigur ca iese cu prietena ei, doar cu ea? ca poate pe langa prietena ei sa iasa si cel cu care te inseala?
Pana la urma poarta o discutie mai serioasa cu ea pentru ca relatia se cam duce de rapa, si se va duce sigur cand vei avea si dovezi ca te inseala, sau doar vrea sa scape de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îți mai spune "te iubesc"?
Ce tragedie sad
Ți-a zis că are niște probleme, care poate sunt mai grave decât crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu trebuie sa faci absolut nimic! doar inrautatesti situatia. Asteapta pana vrea ea sa vorbeasca cu tine, dar nu sari imediat ca un maimutoi arata-i ca nu te poate vedea chiar cand vrea ea, dupa las-o sa astepte cateva zile pana te intalnesti daca iti face chestii din astea smug nu prea merita asa mult bataia ta de cap.
Dupa o poti pedepsi cumva intr-un mod sexual.

| Marius925990 a răspuns:

In concluzie 50% spun ca e vina ta.eu te inteleg perfect. nu e vina ta ca are ea probleme in familie si nu trebuie sa suporti chestiile astea, mai ales daca ea rade cu prietena ei si asa mai departe.cu femeile nu prea se discuta.te sfatuiesc sa nu o mai cauti deloc si sa ii spui ca te-ai suparat.cum adica probleme in familie? tu de ce esti iubitul ei? sa iesiti doar la suc in weekend? esti iubitul ei sa iti spuna cum se simte, sa ii fi alaturi nu sa iti ascunda si sa iasa si sa rada cu altii. asta e abureala cu problemele in familie. nu mai vorbi cu ea deloc si te va cauta ea.vezi sa nu cedezi cu una cu doua. daca vrea sa iasa cand vrea ea cu cine vrea(adica tot ea cu gura mare) merita un PAA! dar mai bine o ignori si vezi daca te cauta. daca nu, e clar. nu o poti impiedica sa se desparta de tine.e mai bine sa terminati cat mai curand. succes

| Daiana177 a răspuns:

Cea mai buna prietena e în acea si situație.Are probleme în familie si de asta era rece cu iubitul ei.El a.a despărțit de ea si din cauza asta ea a intrat în depresie.Il iubea foarte mult dar problemele de acasa o face au rece.Ai grija doar sa nu faci acea si greseala... poate ca nu iti poate arată ca te iubeste

| Pool77 a răspuns (pentru Daiana177):

Foarte a patit prietena ta.

Nu merita nici un partener sa fii rece cu el doar pentru ca ai niste probleme in familie.

| Daiana177 a răspuns (pentru Pool77):

Tu probabil nu sti cum e sa ai probleme în familie.Nu e atât de usor. Poate nu ai trecut prin astfel de momente dar iti spun ca ai fi cedat presiunii

| Pool77 a răspuns (pentru Daiana177):

Prea multa drama in vietile voastre.
Am probleme si in familie, am probleme si de sanatate dar nu sunt rece cu partenera mea.
Cum explici?
Sunt noul batman?