| All4QuestionS a întrebat:

Prietena mea este virgină şi vrea sa mai rămână un timp aşa, dar totuşi vrea sa facem sex, aşa cã noi ne-am gândit la sexul anal, ce parere aveţi despre asta? Îi poate afecta virginitatea? Dar sanatatea in vreun fel? Şi dacă nu ar afecta in niciun fel sănătatea, aveţi sfaturi? Aş dori răspunsuri de la cei care ştiu câte ceva despre asta, nu de la cei care doar se bagă in seamă şi nu au niciun habar.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca intotdeauna primele penetrari anale sunt foarte dureroase. Durerea resimtita in timpul sexului cat si dupa, se datoreaza lipsei de pregatire a rectului/anusului in vederea penetrarii si a faptului ca muschii anali si cei ai perineului sunt foarte rigizi si lipsiti de elasticitate, in comparatie cu cei vaginali. Pentru a beneficia de un sex anal de calitate este nevoie in primul rand sa-ti faci clisma pentru golirea si igienizarea colonului si intotdeauna sa fie folosit prezervativul. De asemenea in mod obligatoriu se foloseste un lubrifiant de calitate deoarece anusul si colonul nu produc secretii lubrifiante precum vaginul si fara lubrifiere sexul va fi intotdeauna foarte dureros. Inainte de penetrare in mod obligatoriu este indicat sa se efectueaza o masare energica cu degetul/degetele a muschilor anali. In cazul in care partenerul are un penis viguros, si nu foloseste prezervativul, atunci fara o lubrefiere adecvata si in urma unei penetrari in "forta" risti sa ti se produca/apara fisuri anale, foarte dureroase, care se pot infecta foarte usor si se vindeca foarte greu si in timp. Din aceste motive, practicarea sexului anal in mod constant necesita multa pregatire si cateva materiale strict necesare cum ar fi; un irigator, solutii speciale folosite pentru spalarea colonului, lubrifianti, prezervative, etc. In cazul in care este vorba doar de a fi satisfacuta o simpla fantezie sexuala, sau o curiozitate, se poate si fara o pregatire adecvata insa riscul de manjire a "sculei" partenerului cu excremente este foarte mare. Multa grija si multa atentie la toate aspectele descrise in cazul in care veti practica acest tip de sex. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Sexul anal nu afecteaza virginitatea dar, sanatatea da.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Ce spui mai bine de petting? E mai sigur dar si placut.

| All4QuestionS explică (pentru IoanaPuppy31):

Ce este pettingul?

| Kira5854 a răspuns (pentru All4QuestionS):

Se bazeaza pe atingeri, mai exact 2 persoane dezbracate...si un fel de preludiu, poti folosi si sexul oral pentru finalizare.

| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

Parerea mea este ca sexul anal nu este prea placut. Despre virginitate nu prea stiu. Stiu ca se pierde de la primul contact sexual dar depinde daca vorbesti de virginitatea mentala (sa stii ca ai facut) sau cea a vaginului.