| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu este foarte gelos. La inceput nu era chiar asa. Acum de cand a vazut ca multi baieti se tin dupa mine, incepe sa-mi zica ca sa nu mai ies in oras,in parc,sa-mi inchid fb,messu chiar daca imi stie parolele. Am incercat sa-i explic ca eu pe el il iubesc,n-am nicio legatura cu ei,dar nu intelege. Nu vreau sa ma despart de el, dar nici asa nu mai pot sa continui.

Răspuns Câştigător
| MandiGYHO a răspuns:

Cand doua persoane se iubesc e normal sa fie si putin geloase, dar cand acest sentiment devine exagerat poate sa strice tot ce s-a construit. Incearca sa mai vorbesti cu el, explica-i ca prin comportamentul lui te sufoaca si ca-ti da dovada de neincredere. Daca intr-adevar te iubeste trebuie sa inteleaga pentru ca la urma urmei nu esti tu de vina ca esti o fata frumoasa, il iubesti dar nici la viata ta sociala nu poti sa renunti din cauza neincrederii pe care ti-o dovedeste.
Daca nu, mai ai o alternativa, dar s-ar putea sa strici tot cu ea, adica sa te porti exact asa cum se poarta el cu tine, sa te prefaci geloasa din orice tampenie sa vada si el pe pielea lui cum te simti.

3 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Spune-i ca nici-o relatie nu o sa mearga niciodata fara incredere, si daca nu poate avea incredere in tine s-a terminat.
Stiu ca nu vrei sa va despartiti dar nu se poate o relatie fara incredere, nu merge si nu o sa mearga niciodata.
Imi pare rau daca nu o sa reuseasca sa aiba incredere in tine, increderea intr-o relatie ii totul.

Răspuns utilizator avertizat
| A2895 a răspuns:

Nu are deloc incredere in tine, asta e problema lui. Nu vad de ce ar trebui sa-ti stie parolele. Fiecare are viata lui si face ce si cum vrea. Nu-l lasa sa se transforme in centrul universului tau si sa controleze tot ce faci. In afara de el trebuie sa ai alti prieteni/e cu care sa iesi. Nu esti obligata sa-ti dai explicatii. Ori te accepta ori nu. Intr-o relatie nu trebuie sa ajungi sa faci compromisuri, asta daca totul e bazat pe incredere si probabil iubire (dar iubirea vine cu timpul).