| smileysmiley a întrebat:

Sa va spun povestea mea. M`am combinat cu un baiat acum 2 saptamani si pot spune ca sunt foarte fericita. Intre noi este o diferenta mica, de doar 2 luni. La inceput eram doar amici si nu credeam ca se va ajunge aici. Cu timpul mi-am dat seama ca il plac si uite asa am realizat ca il iubesc mult, si el pe mine la fel. Vorbim aproape non-stop, ne alintam, ne spunem de ff multe ori pe zi "te iubesc" si ce pot sa zic, totul e perfect!
Doar ca la inceput, inainte sa fiu cu el, am aflat ca ma place de la prietenul lui cel mai bun, si uite asa au aflat toti prietenii si toate cunostintele. La scoala lumea ma striga pe numele lui si mereu ma intreaba de el. Nu ca m`ar fi deranjat asta, dar acum ca suntem impreuna tot asa este. Unii o zic in gluma, altii mai mult sunt enervanti, si uite ca din gura`n gura zvonul acesta a ajuns si la urechile alor mei. Am avut curand o discutie cu tata in care imi explica ca este foarte bine, nu are nimic impotriva, ca ar trebui chiar sa-l aduc si pe acasa, ca el nu are nimic impotriva noastra numai sa nu ne mai ascundem si ca ar fi mai bine daca nu am mai face asta ...Nu ca ne-am fi ascuns dar ne ascundeam de ochii parintilor.
Unii prieteni ne sustin, altii sunt indiferent iar altii sunt de parere ca n`o sa mearga prea mult timp. Eu cred ca acest baiat mi-a redat increderea in mine, el ma intelege, e amuzant, radem mereu impreuna si tot asa.
Ce parere aveti despre toate astea? Vi se pare ceva normal, este bine pentru ca au aflat ai mei? Sau mai bine nu aflau?
Despre parintii lui inca nu stiu, dar nu cred ca au aflat si nu stiu daca el vrea sa afle... Dar vreau sa ma ajutati sa`mi spuneti cum sa-l iau, cum sa provoc discutia asta ca sa-i spun ca ai mei stiu si sa-l conving intr-un fel sa le spune si alor sai.
Multumesc anticipat happy

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Good point: ca ti-a redat increderea in tine, ca te intelege. Bad point: pare a fi o relatie "siropoasa", si de regula asemenea relatii nu tin prea mult. Ai abia 2 saptamini. E normal ca totul sa fie perfect la inceput. Sa vedem cum va fi dupa ce il vei cunoaste cu adevarat, cind va trebui sa interactionezi cu el si la rau, nu numai la bine. Abia atunci vei vedea cit ti la el si cit tine la tine. Dragostea nu tine numai de amuzament, de vorbe, si de alintari, cit de capacitatea de a te sacrifica pentru cel iubit, de a renunta poate si la cele mai adinci dorinte ale tale in favoarea lui. Esti gata de asa ceva? Este el gata de asa ceva? Timpul si imprejurarile vietii o vor arata.

| šρяίηģ a răspuns:

Este foarte bine ca parintii tai au aflat, deoarece tu nu trebuie sa uiti ca ei iti sunt cei mai buni prieteni si te inteleg mereu. Este bine pentru ca acum stii ca poti sa le ceri sfatul in legatura cu acest subiect si astfel v-a crescut increderea unul in celalalt. O relatie deschisa nu poate dauna niciunui om. In ceea ce il priveste pe prietenul tau poti incerca sa il convingi, dar fara sa il stresezi pentru ca ar fi mai bine ca totul sa mearga de la sine. Acorda-i timpul necesar, dar totusi nu-l lasa sa zaboveasca prea mult. Spune-i ca trebuie sa aiba incredere in el insusi si ca ar fi mai bine sa le spuna si parintilor fiindca ei cu siguranta nu vor fi impotriva. Succes si sper ca sfatul meu ti-a fost de folos! :*

| swet girl 22 a răspuns:

Ar trebui sa te bucuri ca ai tai au acceptat. spune-i klui ca ai tai stiu deja de el si ar trebui ca si ai lui sa stie de tine si sai zica

dar eu in locul tau as mai fi asteptat o vreme inainte sa le ziic parintilor pentru ca aveti doar 2 lunni de cand sunteti impreuna si poate nu va dura prea mult relatia voastra.depinde si de varsta. u cati ani ai?

| ~p!$iii~ a răspuns:

Intr'o relatie trebuie sa vorbiti despre oricehappy eu sunt cu un baiat de 2 luni si mama il cunoaste, tatei am incercat sa ii spun dar nu prea e in totalitate de acord[noroc pentru tine cu tatal tau mi'as dori sa am si eu unul asa ai lui la fel[ma inteleg f bine cu mama lui]. E bine ca au aflat ai tai, adica dc sa va ascundeti, spune'i si lui de discutia pe care ai avut'o cu tatl tau, si incearca sa vezi daca el are ceva ganduri ca si tu sai cunosti pe ai lui, vei vedea ca apoi va fi mult mai bine si relatia voastra se va consolida tot mai mult. Succes. Sper ca te'am ajutat:*

| alexa_4015 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic e bine ca stiu ai tai daca credeti ca va tine relatia si in legatura cu parinti lui nu tb sa afle neaparat pentru ca va afla la momentul potrivit...si lui ii poti spune vb cu el deschis ca pana lurma nu e vina ta ca au aflat! mult succes

| deea89_9851 a răspuns:

Poi, raspunsul este simplu...
Este foarte bine ca parintii tai au aflat
Iao usurel si cu iel,
Cu siguranta o sa inteleaga
Iar, prietenii care teau sustinut, sunt cei adevarati
Cei care nu teau sustinut si au ras, nu sunt adevaratii tai prieteni...
Incearca sa-i spui cu blandete ca parintii tai au aflat, si ca ar fi bine daca si parintii lui ar afla.
Sunt sigura ca vor intelege.
mult noroc!:*:*:*tongue

| SayMeSayYou a răspuns:

Buna.cum sa iti spun povestea mea este asemanatoare cu a ta.la fel eram prieteni fosrte buni la inceput iar apoi el mi-a zis ca ii place de mine iar eu ma blocasem pentru ca nu de mult timp si eu ma indragostisem de el.la fel la scoala prietenii sau colegii ma strigau pe numele lui sau ma intrebau de el dar nu imi pasa...in fine e cam aceeasi poveste. si la mine intr-un fel mama stie dar eu am negat fiindca nu prea vreau sa deschid unele discutii cu parintii mi se pare o prostie.totusi mai bine discut cu verisoare mai mari sau cu vreo matusa. iubitul meu a plecat cu mama lui in italia in vacanta si vine peste 2 lunicrying. in fine sfatul meu este ca mai bine sa nu stie parintii lui oricum nu are ce sa ii faca daca o sa afle mai incolo asta e sfatul meu kisssucces

| madussa06 a răspuns:

E un lucru foarte bun, cu siguranta parintii tai au acceptat si eu sau oricine ar fi acceptat cred deoarece decat sa te stie cu altii pe ce stii unde mai bine te stiu cu unu si atat.bv tie! si eu mi-as dori sa afle parintii mei de pr meu dar zic ca nu e de mine ca el e dintr-o familie mai mno...mai slabutza dar eu il iubesc. la urma urmei nu conteaza banii, dragostea si fericirea.