| Derye a întrebat:

Sa va zic si eu problema mea. Sunt timid >>_ foarte timid. Adica am o frica de necunoscuti si de persoane noi teribila. D'aia nici nu prea reusesc sa imi fac prieteni, adica in sens de prieteni noi in afara liceului.Toate persoanele pe care le'am cunoscut, le am in lista sub scuza "esti de la liceul meu" si astfel pot porni o conversatie, o prieteni samd.
De curand am cunoscut o fata, pe care o plac enorm de mult. Imi place absolut ORICE la ea, orice ar face eu tot o plac. La orele de biologie stau cu ea in banca, si pana vine profa sau in ora sau in pauza nu prea pot vorbi mare chestii cu ea pentru ca imi este frica sa ma deschid in fata ei. Mi'a zis ca ma place pe mess si astepta ca a doua zi sa ii propun sa fim impreuna. Asta a fost acu' 7 zile. De 7 zile ma tot chinui, sa imi fac curaj, inutil, pentru ca evident tot nu i'am spus. Mereu gasesc cate o scuza. Cu celelalte fete pe care nu le plac, cu fete necunoscute, vorbesc nestingherit, dar cand e vorba de ea abia daca reusesc sa o salut.
Cum as putea sa scap de aceasta timiditate? Adica macar in masura in care sa am curaj sa imi expun sentimentele.

^^

Ofer fundita! >_<

Răspuns Câştigător
| Alex0194 a răspuns:

Te inteleg perfect, si eu sunt la fel ca tine. M-am indragostit de o fata si mi-era imposibil sa vorbesc cu ea, si pe mes cand scriam imi tremura mana de emotie. Mi se pare normal. Din pacate am cam dato-n bara si nu a iesit nimic sad. Ma rog din ce am auzit de la altii, sfaturi ti le zic. Daca zici ca si ea te place si chiar vrea sa fiti impreuna este foarte bine. Ai dat lovitura cea mare as zice. Dimineata cand te scoli, te duci de te speli pe fata si apoi tragi aer in piept si expiri si te uiti in oglinda si zici : Azi am s-o fac si totul va fi bine, nimic nu ma va opri si nimic si nimeni nu-mi va sta in cale. Asta-i o foarte buna metoda care iti va da incredere in tine. Din moment ce deja te place (cea de care m-am indragostit eu nu ma placea si de aia nu a iesit nimic), totul va fi bine si nu ai de ce sa ai ganduri negative. Fi sigur pe tine si gandeste pozitiv. Cheam-o undeva putin mai retras si spune-i ce simti. Gandeste-te ca daca va zice nu (ea deja ai zis parca ca a zis da deci slabe sanse sa fie asa) mai sunt si alte fete si daca va zice da atunci esti cel mai norocos. I-ati inima in dinti si totul va fi bine. Bafta iti doresc.

sper sa-ti fi fost de ajutor

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Intra la rapunsurile lui Bacemi, ca a dat odata vreo 20 de linkuri catre diverse site-uri unde poti citi direct si exact despre timiditate, si cum sa scapi de ea! Nu rata ocazia! SuccessE!

http://www.tpu.ro/......ercand-sa/

| Derye explică:

Am rezolvat totusi. Multumesc, oricum.

^_^

| Narfundo a răspuns:

Stiu frate. Ce zici tu este noul virus psihologic.Nu esti singuru timid, pe langa timiditatea ta si superficialitatea ta...mai sunt si altii.Eu am avut id unei fete si ce crezi ca imi zice."bine acum iti voi da ignorsad nu stiu ce sa vb cu tine, nu te cunoscstraight face. Nici macar pe internet{de unde provine boala asta urata a timiditatii} nu putem sa fim adevarati". Crede-ma! o sa ne auto distrugem asa.

| paramore a răspuns:

Mi se pare un pic ciudat ca u esti timid, adica vad ca pe TPU esti o persoana glumeata, dai sfaturi bune si nu pari o persoana inchisa.incearca sa iti invingi timiditatea vorbeste cu fata aia, chiar daca nu-i spui in fata, spune-i pe mess sau prin mesaje ce simti pentru ea, adica nu chiar tot, dar fa-i complimente, etc.si incet incet o vei cunoaste mai bine si o sa vezi dk te poti deschide de fata cu ea, ma intelegi

| gabrielgypps a răspuns:

Scrie-i un biletel. e cea mai veche si cea mai eficienta metoda.
vezi cum reactioneaza. mai ales in ore ai scuza perfecta ca nu puteti vorbii, asa ca va treceti foaia de la unul la altul.
da; i intalnire undeva unde sa fii in liniste cu ea, poate fii chiar un parc, si apoi dai drumul la vorbe, ii povestesti despre ce faci tu, ce hobbi-uri, dar cum am zis, dai drumul la vorbe, orice, nu stai ca mutul. pentru ea oricum conteaza faptul ca e cu tine nu ce zici tu acolo. inchipuie/ti ca esti altcineva, pune-i si ei intrebari apoi o asculti privind.-o direct in ochii.cand o conduci seara acasa, pac ultima data o saruti sau doar o pupi pe buze si ai spart gheata. hai miscare.

| diana_9604 a răspuns:

Buna...eu cred ca ar trebui sa te eliberezi putin adica sa nu mai fi inchis in tine...incearca sa vorbesti cu fata respectiva, fi tu insati, gasiti lucruri in comun si nu mai fi timid. daca vrei sa spui ceva spune-o fara nici o retinere.asa e mai bine.parerea mea