| anonim_4396 a întrebat:

Să vorbim puțin despre această categorie de bărbați. Vreau să le înțeleg psihologia.

Există tipi care nu au șarm, aspect fizic plăcut și care nu excelează d.p.d.v intelectual. Ei bine, o parte dintre aceștia sunt și cei mai insistenți.

Vin cu un bun exemplu.
Acum un deceniu am cunoscut un specimen de genul. Ne-am cunoscut la biserica pe care o frecventam amândoi.
Am intrat în vorbă, era politicos la început.
Mai vorbeam din când în când doar ca amici.
El era divorțat și îmi tot făcea sugestii subtile să mă cuplez apoi să mă mărit cu el.
După ani, a început să insiste, deranjant de mult.
A început să-mi trimită mesaje cu subtile aluzii sexuale, să mă sune noaptea și când ne vedeam pe stradă încerca să mă ia de mână. Ba chiar recent s-a invitat la mine acasă să bem o cafea. laughing
Eu l-am blocat iar pe stradă încerc să-l evit cât pot.
Omul nu se lasă. Continuă să-mi lase mesaje și să mă sune din când în când (le văd în Conversații blocate și spam).
Face așa, deoarece nu are succes la femei, n-a mai avut nicio relație de la ultimul divorț.

Alt exemplu: pusesem un anunț acum câțiva ani în legătură cu vânzarea unei proprietăți. La scurtă vreme mă sună un specimen și mai insistent.
Nu era interesat de anunț, ci să mă întrebe câți ani am, dacă sunt înaltă, etc.
Într-o zi eram la muncă și m-am sunat de 17 ori. L-am blocat dar a continuat să sune.

Pe bune că nu-i înțeleg pe ăștia.
Dacă se văd refuzați și că nu ai plăcere de ei, de ce tot insistă cu neobrăzare?
Îs oare conștienți că nu au atuurile necesare și nici tactul de a cuceri o femeie?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Toți care se comportă la modul ăsta cu tine, o fac pentru că te simt "slabă", te simt "abordabilă".
De foarte multe ori, bunul simț și comportamentul civilizat te fac să pari vulnerabil.
Să luăm exemplul tipului care ți-a răspuns la anunț și a început să te întrebe câți ani ai, dacă ești înaltă, etc.
Cum ai reacționat?
I-ai răspuns obraznic și l-ai pus la punct? Pentru că altfel, un alt gen de abordare, n-a făcut decât să-i confirme că e posibil să fi "abordabilă" și să-l încurajeze să insiste pe aceeași linie.

4 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Nu stiu de ce mergeti toti in extrema ca ei sunt de vina, atat timp cat femeile nu stiu sa fie sincere si incurajeaza minciuna. Pur si simplu refuzul uneori e tratat ca o provocare, totul depinzand de felul fiecaruia de a interpreta lucrurile.

Sunt altii in extrema opusa, carora daca le spui sa nu te mai caute, aleluia! "pardon de vorba asta, ca e de la echipa adversa!"
Deci unii sunt incapatanati si cred ca sunt incercati de femei care le sunt limitele, asa ca vor incerca iar si iar sa-si arate interesul, iar altii care respectacuvantul si evita orice conflict, asa ca ii vei pierde la primul refuz. Da, incapatanarea depinde si de cum comunici cu ei, cat de sincera esti ( mai ales cu tine, ca uneori ne mintim pe noi insine si transmitem indirect mesaje pe dos ) si da, daca nu cumva au probleme pe parte psiho ( nu doar barbatii au, iti garantez laughing ).

| DjSannan a răspuns:

Acest comportament insistent poate fi cauzat de un complex de inferioritate, neîncredere în sine sau chiar nevoia disperată de a avea o relație sau a atrage atenția unei persoane. În unele cazuri, acești indivizi pot avea o percepție distorsionată a situației și pot crede că sunt îndrăgostiți sau că pot fi convinși să se îndrăgostească, în ciuda refuzurilor repetate. Este important să-ți exprimi clar și ferm refuzul și să eviți orice interacțiune cu această persoană, pentru a-ți proteja siguranța și confortul. Dacă comportamentul devine periculos sau hărțuitor, ar trebui să contactați autoritățile

| Fantaspirit a răspuns:

Daca creștinii tot te dezamăgesc încearcă să cunoști un ateu, s-ar putea sa ramai uimită, dar cunoaște-l bine nu îți fa iluzii că e șarmant

| Andruskha69 a răspuns:

Ala nu-i barbat, ce barbat serios s-ar uita la tine? daca afla ala ce postezi pe TPU se duce dracu pe meiste