| anonim_4396 a întrebat:

Sall sunt prietena fetei care are contul...so, in marite am avut mai multe contacte sexuale cu iubitul toate cu finaizare inauntru, eu luam pastile anticonceptionale Karissa dar de cateva ori am uitat sa iau iar pe 27 m-am oprit, pe 31 am avut alt contact de fapt ultumul tot cu finalizare inauntru...in aprilie am avut menstruatie normala cu dureri ai asa mai departe iar luna aceasta suntem deja la sfarsit si inca nu mi-a venit deci am pauza, simptome am remarcat doar cateva adica lipsa menstruatiei pofta de mancare scazuta (in unele zile sau mananc incontinu)si ameteli in timpul zilei atat. Oare e posibila o sarcina, imi doresc enorm de mult un copil deci asta nu e o problema. Teste am facut decat 2 si unul a iesit negativ al 2-lea a 2 liniuta nu se vedea clar deci aproape invizibila ce sanse sunt? In noiembrie am avut o operatie laparoscopica de chist ovarian si de atunci mi s-a dereglat dar nu am avut pauza de o luna deloc decat cateva zile maxim o saptamana.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Singurul test de sarcina cu adevarat sigur, precis si corect este cel efectuat/realizat intr-un laborator de analize medicale prin analiza sangvina. Metoda beta-hCG de determinare a existentei hormonilor de sarcina are o acuratete/precizie de 98-99%. Acest test, numit testul beta-hCG, poate masura cantitatea exacta de hCG din sange. Deoarece poate detecta chiar cantitati infime de hCG, este un test foarte precis. Cantitatea de hormon hCG in sange de regula se dubleaza aproximativ la fiecare doua zile si jumatate in primele patru saptamani de sarcina. Acest test de tip cantitativ poate fi util pentru confirmarea unei sarcini si poate ajuta la stabilirea faptului ca sarcina progreseaza normal si stabilirea varstei sarcinii daca aceasta exista. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Se recomanda sa renunti la anticonceptionale cu cateva luni inainte de a incerca sa faci un copil, deci daca vrei copil, nu vad de ce mai iei anticonceptionale.

| Adry05 a răspuns (pentru Necunoscut112):

A zis ca daca ar ramane insarcinata n-ar deranja-o caci isi doreste un copil, nu ca vrea neaparat sa ramana acum insarcinata.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Adry05):

Citez :"imi doresc EMORM DE MULT un copil." Cand iti doresti enorm de mult un copil faci ceva in privinta asta.

| Adry05 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Da, dar dupa zice `deci asta nu e o problema` cu alte cuvinte nu mi-l doresc neaparat, dar as fi fericita daca as ramane.