| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani. Cum as putea sa scap de timiditate... mai ales in preajma fetelor, nu stiu de ce dar cand vreau sa vorbesc cu o fata mereu ma inrosesc la fata.
Va rog nu faceti misto sau alte chestii.

14 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Aaa păi socializează mai mult live decât pe net!

| Mozurov a răspuns:

Am fost si eu in situatia ta.Nu te mai gandi la chestii negative gen "Daca par balbait"sau "pff m-am inrosit". Axeaza-te doar pe conversatie.Baga-te in vorba cu fete de cat de multe ori poti. Daca faci asta in cateva saptamani ar trebui sa te obisnuiesti sa scapi de emotiile cand vorbesti cu fete si sa nu mai fi timid.Bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| soricelulRulz a răspuns:

Simplu, trebuie doar sa ai incredere in tine, nu e nimic greu, iar cu fetele nu ai dc sa fi timid, ca sa zic un fel de secret, aproape nici o fata nu e interesata de unu timid e mult mai interesant unul sigur pe el, tot ce trebuie sa faci e sa fi sigur pe tine si totul va veni de la sine, sper ca ti-am fost de folos, bafta happy

| AllexTheWolf a răspuns:

Frate! Ma vad pe mine, dar cu un an mai mare laughing si eu am astfel de probleme, nu stiu ce sa le zic, incep sa tremur, ma inrosesc la fata si ma panichez, poate spun cv gresit si crede ca sunt un fraier. Nu vorbesc prea des cu fetele, eu imi vad mereu de-ale mele. Stau cu cel mai bun prieten din clasa pe hol, si nu prea vb cu fetele. Nici nu stiu cum sa scap de asta. Imi pare rau ca nu te pot ajuta.

| Cosmin125100 a răspuns (pentru AllexTheWolf):

Exact in situatia asta sunt si eu

| AllexTheWolf a răspuns (pentru Cosmin125100):

Da, si aste se intampla doar daca vb cu fata pe care o iubesc. Cu alte fete nu am probleme. Parca suntem gemeni laughing)

| diditza23 a răspuns:

Of...grea e timiditatea asta. incearca sa fii cat mai comunicativ, mai ales cu fetele ( de timiditate se scapa cu timpul, prin experienta, prin comunicare cat mai multa). gandeste-te ca nu patesti nimic rau daca iti stapanesti emotiile.fii abrbat tongue

| Cosmin125100 a răspuns (pentru diditza23):

Incerc dar timiditatea ma invinge mereu oh go on

| diditza23 a răspuns (pentru Cosmin125100):

Nu te mai gandi ca esti timid, ai sa evzi ca pe parcursul conversatiilor o as scapi din ce in cemai mult de timiditate.sa incerci sa te simti cat mai comod; p...ia-te dupa baietii aia "smecheri" si fa si tu ca ei, sa pari asa asigur pe tine big grin

| diditza23 a răspuns (pentru Cosmin125100):

Aa..si incearca mai intai cu fetele cu care te simti tu cel mai in largul tau (prietene ) sa vorbesti cu ele privindu-le fix in ochibig grin poate asa o sa reusesti si cu altele mai putin cunoscutesmug

| Cosmin125100 a răspuns (pentru diditza23):

Pai cu fetele nu prea vorbesc, nu stiu sa iti explic e complicat.

| Mădiiiiie a răspuns:

Bună. Tot ce vreau să îți spun e faptul că mai rari sunt băieții care sunt timizi.și crede-mă există multe fete care tânjesc după asta, și care s-au săturat de băieții smecheri care se cred cei mai tari. Poate dacă vei întâlni fata „perfectă" atunci poate te vei mai dezmorți un pic și vei prinde curaj! Baftă!happy

| EbrahimCedotal a răspuns:

Asculta cu atentie, perioada asta a vietii tale adica scoala generala este o perioada relativ foarte scurta in comparatie cu viata ta. Nu ai nimic de pierdut daca te duci la o fata si vorbesti cu ea. Sa zicem ca te faci de ras in fata ei in cel mai rau caz, o sa mai fie 1000 de fete mai ales ca dupa la liceu vor fi alte fete la facultate alte fete in viata alte fete. Deci nu ai nimic de pierdut daca vorbesti direct cu o fata spunandu-i tot ce gandesti bineinteles numai daca e vorba de lucruri frumoase nu jigniri. Timiditatea ta este in capul tau numa tu o poti schimba nu e vreo boala pur si simplu probabil un anumit factor in viata ta te-a provocat sa fi mai timid.Noroc!