| AndreyAndrey91 a întrebat:

Salut am 17 ani, 1, 78 cm si 70 KG, eu fac sala timp de 4 zile si am mai intrebat pe cativa de acolo + si pe antrenor cam in cat timp pot sa fac si eu masa musculara calumea..Si mi-a zis nu prea poti sa faci masa musculara calumea fara proteine. Am auzit ca proteinele fac si bine dar si rau..As vrea sa stiu dc fac rau. Si spuneti-mi ce proteine ar trebui sa folosesc sau sunt bune orice proteine? Mai repet odata fac sala timp de 4 zile. poate e prea devreme sa iau proteine happy. Va rog sa imi spuneti si mei cand sa iau si daca e nevoie sa iau si ce fel de. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Salut
Ca sa intelegi, ai nevoie de 2 grame de proteina / kilogram-corp zilnic pentru a creste optim in masa musculara.

Asta iti asiguri in primul rand din alimentatie ( peste 3 mese pe zi bogate in proteine - carne, lapte, branza, oua ).

Suplimentele proteice le iei doar cat sa suplimentezi ce nu poti din alimentatie ( eu spre ex. ar trebui sa mananc 7 mese pe zi, si ca sa nu-mi fortez stomacul folosesc concentrate proteice ).

Singurul "rau" care ti-l pot face este sa fi alergic la sursa proteica, daca esti alergic la oua NU o sa cumperi proteina din albus de ou, altfel nu ai nicio treaba.

Era doar un exemplu, daca nu ai intoleranta la lactoza ia proteina din zer ( whey protein ), e cea mai buna si cea mai importanta, cu absorbtie rapida, restul sunt mai putin importante.

Ai putea sa-ti iei si un complex de vitamine si minerale in paralel.

6 răspunsuri:
| FloriNk a răspuns:

Cumpara AnimalPak (se ia cu 1h inainte de sala) de ex la 9:30 mananci stai cam 15minute si dupa iei toate pastilele (11)
si astepti sa se faca 1h adica 10:30, si tragi cat de mult poti de fiare.
Animal Pak sunt cele mai bune.
Sper ca te-am ajutat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FloriNk):

Animal Pak NU sunt proteine, de fapt nu contin proteine aproape DELOC.

Si e destul de scump pentru un complex de vitamine, minerale si enzime, mai degraba Optimen de la ON.

| FloriNk a răspuns:

Eu am 14ani si iau Animal pak cam de 1saptamana si se vede o mica diferenta, si pnm daca tu vrei sa se stranga pielea pe tine si dabea sa ti se,, scoale'' i-ati toate cacaturile ia-ti steroizi injectabili, creatina, eu ti-am spus ca animal pak e cel mai recomandat pentru o masa musculara normala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FloriNk):

Ce treaba are creatina cu steroizii? si animal pak e supliment pre-anternament, nu e in nicuin caz cel mai recomandat, cele mai recomandate sunt suplimentele post-antrenament.

Intr-adevar steroizii afecteaza "scularea", dar creatina si alte suplimente nu au nicio treaba cu asta, mai documenteaza-te.

| Cozminca a răspuns:

Da este adevarat. Fara proteine iti trebuie cel putin 4 ani de sala sa pui masa musculara. La 17 ani nu cred ca ar fi recomandat sa iei prafuri(proteine) inca esti in dezvolatare...
Proteinele te umfla ca si cum ai fi gelatina... Muschii nu sunt tari ca si cand ai face totu` natural... Sper ca te-am ajutat. O zi buna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cozminca):

TU esti constient ce TAMPENII ai putut sa scrii? Cum sa te umfle proteinele ca gelatina, cum sa nu fie muschii tari.

Pentru cultura ta generala, proteinele se gasesc in aproape orice aliment, in special in carne, lapte, branza, oua iar suplimentele proteice ( "prafurile alea" ) sunt tot din MANCARE facute, proteina e separata de restul continutului ( grasimi, etc. ).

P.S. : si cu proteine tot in ani de zile te dezvolti

Nu ai absolut nicio treaba cu sportul, apuca-te de sah