| ChromenGuy a întrebat:

Am făcut de curând 3 ani de relație cu iubita mea. Cât de curând o să fiu plecat din țară pentru o vreme bună de timp și mă deranjează o chestiune care de ceva vreme mă freamătă, și anume sexul. Am tot căutat un răspuns, dar nu găsesc. Știu următoarele: nu am uitat vreodată de vreo zi de naștere sau ceva in genul ăsta, ne-am certat de câteva ori la început pe faptul că eu voiam mai mereu și ea nu( după primul an as zice), nu am înșelat și nici nu am ajuns in stadiul să fiu "mai puțin atrăgător fizic" cum spun majoritatea site-urilor( merg la sala 6 zile din 7 de luni bune). In ultimul timp am ajuns sa fim intimi o data la săptămână sau chiar mai rar de atât. Oare are cineva vreo idee ce s-ar putea întâmpla? Nu exclud că m-ar înșela dar menționez că mereu are programul full cu facultatea sau munca și vorbim destul de des ziua. Oare ar putea fi la mine problema?

Răspuns Câştigător
| Alies a răspuns:

Salut ChromenGuy, din perspectiva mea, un outsider să zicem nu ești tu problema, nici ea ci mai degrabă fie vorba între noi fără să exagerăm cu termeni psihologici, eu presupun că tot ce se întâmplă e din cauza obișnuinței, s-a obișnuit cu tine și nu îți mai dă importanță, sexul nu o mai încântă deloc deoarece urmează un fel de orar și știe când e ziua de sex, etc. Stai liniștit, nu cred că te înșeală, după ce pleci abia atunci vei vedea ceva schimbări, te va căuta mai mult, îi va fi dor de tine. O seară frumoasă, numa bine!

| ChromenGuy explică (pentru Alies):

Stiu despre "rutina" dar ar putea macar sa recunoasca atunci cand nu vrea, decat sa ma minta cu diverse scuze. Eu inteleg ca a trecut atat timp dar ideea e ca si pentru mine au trecut 3 ani si o gasesc la fel de atragatoare ca la inceput, si mie nu mi-a mai murit libidoul big grin.

8 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Poate ca e doar foarte ocupata cu facultatea si in acelasi timp suficient de acomodata cu tine. incearca sa mai aduci din cand in cand lcururi noi, surprize, scoate-o din monotonie; arata-i ca nu e doar o piesa in viata ta, ci persoana cea mai importanta. Arata-i ca nu vrei doar sex, ci ca ar fi suficienta si acea afectiune constanta si sincera. Un eventual impuls ca o sa-ti lipseasca cat timp esti plecat... fii romantic din cand in cand.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa atatia ani de relatie continua, de obicei incepe sa se intaleze rutina, care aduce cu sine obisnuinta si o oarecare indiferenta specifica din partea unuia dintre cei 2, sau a ambilor parteneri.

| Emma30555 a răspuns:

Probabil e ocupata și e obosita, poate nu are un libidou asa mare, sunt persoane care nu simt nevoia sa o facă foarte des, probabil s-a instalat și rutina, comunicare e importanta, ar trebui sa mai mergeti în vacante de weekend sa aveți timp doar pentru voi

| Stropdeploaie a răspuns:

Paraseste o! Sa nu te lase ea! Relatia voastra este pe terminate! Ai sa vezi! Garantez asta! Pai ce crezi ca te mai asteapta? Aveti cumva ganduri de casatorie?
Atunci spune i la revedere si ramaneti amici!

| Anonim1a1 a răspuns:

Cu timpul nimic nu mai e ca la inceput, asa cum ai si spus programul este mereu full poate trece printr-o perioada din viata ei mai aglomerata, mai obositoare. trebuie sa o intelegi, insa daca asta dureaza un interval destul de lung de timp inceraca sa diiscuti cu ea, poate chiar nu isi da seama fiind foarte ocupata.

| ChromenGuy explică (pentru Anonim1a1):

Ideea e ca am mai discutat in trecut si pentru o perioada a fost din nou bine. Nu am sa zic ca exagerez, nu cere nimeni zilnic, dimineata la pranz si seara, dar faptul ca ajung in final singur, descarcandu-ma la materiale "special concepute" ma face si pe mine sa ma simt aiurea privitor la persoana mea. Eu am inteles-o pe ea si i-am lasat spatiu sa respire dar ea nu cred ca intelege ca e o chestiune care pe mine ma macina, pentru ca daca ar fi inteles poate ar fi luat masuri. Ideea e ca nu cer nimic exagerat, si eu am 2 joburi part-time plus facultate dar tot reusesc la final de zi sa gasesc energia necesara macar de un zambet.

| Anonim1a1 a răspuns (pentru ChromenGuy):

Ai si tu dreptatea ta