| xLexus a întrebat:

Am o intrebare destul de ciudata. Ce provoaca ruperea prezervativului din timpului actului sexual?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu e vorba de calitatea proasta a prezervativelor. Povesteau chiar si aici cativa ca li s-au rupt chiar prezervativele Durex.

Unele prezervative au defecte din fabricatie sau cauzate de ambalare, pori mai exact care cauzeaza ruperea in urma frecarii. Aici apare problema a doua, insuficienta lubrifiere din timpul actului sexual.

Alte doua motive ar fi alegerea unui prezervativ prea stramt sau punerea incorecta a prezervativului.

Prezervativul nu se lubrifiaza cu orice. Latexul poate ceda daca se folosesc tot felul de creme si lotiuni gasite prin casa care ii pot ataca structura.

Multe prezervative se rup din cauza impingerii excesive a capului penisului in portiunea ingusta din capatul prezervativului care are rol de colectare a spermei, sau se rup la baza de multe ori cand penisul e suficient de lung incat prezervativul se deruleaza complet. Uneori il zgariem involuntar cu unghiile taiate incorect in timpul rularii, multi dintre noi cam trag de el in loc sa-l deruleze usor in jos.

De ce-l zgariem cu unghiile taiate incorect? Multi dintre noi sunt prea lenesi sau prea macho pentru forfecuta si pila si atunci isi taie unghiile cu unghiera rezultand unghii patratoase cu colturi care pot zgaria prezervativul.

| xLexus explică (pentru AlexanderAdrian):

Multumesc pentru ajutor big grin

7 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Calitatea proasta a cauciucului

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tensiunea la care este supus, cred.

| Alexandru0007 a răspuns:

O cauza poate fi si faptul ca partenera nu e suficient de "'uda"' si atunci latexul ala, fiind foarte subtire se freaca de peretii vaginului si se rupe, de obicei la baza penisului.eu asa mai patesc.in rest, poate fi de la faptul ca sunt de proasta calitate.foloseste-le pe cele din gama durex

| dyav0litza a răspuns:

Ii o intrebare foarte buna mai pus pe ganduri laughing dai prea tare poate sau sunt de proasta calitate

| Felys a răspuns:

Poate are si defectiuni de fabricatie, daca are un simplu por in cauciuc, la frecare poate ceda, sau la rulaj poate fi atins cu unghia

| Public22 a răspuns:

Durata actului sexual, nelubrefierea acestuia, daca e uscat.