| Ferii a întrebat:

Salut.
Am o problema si nu mai pot.
Exista o fata la noi in scoala pe care o cunosc de 10 ani si ma inteleg foarte bine cu ea si este foarte foarte frumoasa, adica m-am indragostit de ea...problema este ca nu am tupeu sa o abordez...nu am avut niciodata aceasta problema.Ce sa fac?
Si ma simt foarte foarte prost din aceasta cauza.
Va rog ajutati-ma.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ma inteleg foarte bine cu ea, ...problema este ca nu am tupeu sa o abordez"

abordezi - așa se zice relativ la un necunoscut. Simpu: comunici

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te putem ajuta de la distanță.
Eu pot să relatez o întâmplare a mea, poate te ajută.
Aveam 24 de ani, nu mă prea plimbasem cu fetele.
Acum, urma să fac curte unei vânzătoare dintr-un complex comercial, așa decisesem eu.
Mă cunoștea doar din vedere, mai trecusem o dată pe acolo. Dar acum mergeam la ea pentru asta. Și cam la 50 de metri de magazin m-a apucat timiditatea, groază frica, foarte nelămurit, dar foarte acut. Și simțeam necesitatea că totuși trebuie să înaintez. Și atunci m-am chinuit.
Frica de a înainta. mă simțeam prost, nevoia de a înainta spre ea. Ambele combinate. Să stau pe loc, un ordin. Să înaintez, alt ordin. Parcă eram pe câmpul de luptă și zburau gloanțe pe lângă mine. Și am înaintat pas cu pas. Am avut nevoie de o jumătate de oră ca să străbat 50 de metri. Când am ajuns acolo nu mai aveam voce, și parcă mă bătusem 9 runde în ring. Noroc că fata o a observat de ce boală sufăr, și m-a ajutat să mă vindec.
Așa că nu exsită altă soluție decât acțiunea. Altfel nu poți fi ajutat. Îți propui o acțiune și o execuți.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Salut.
Încearcă să-i scrii un „salut" sau să ăncepi o conv. obișnuită și încearcă să-i spui suptil, dacă nu iese, spune-i direct!

| Fabyana307 a răspuns:

Invinge ti temerile. Si du te la ea, fii sigur ca nu are iubit insa. Ii poti trimite pentru inceput un mesaj pe internet si vezi cum reactioneaza daca crezi ca iti da semne ca si ea ar vrea ceva, o poti aborda cu ușurință. Vezi ce ii place sa faca in timpul liber, poate aveti lucruri in comun. Invit o la cinema, la un suc, sau chiar la o plimbare prin parc. Si comporta te frumos cu ea, fetele sunt atrase de comportament la inceput.

| Ferii explică (pentru Fabyana307):

Nu are dar mai sunt 2 baieti care o plac ...nu stiu...ma simt extrem de prost si fara chef de nimic

| OctavianSps a răspuns (pentru Ferii):

Grabeste-te, probbil ceilalti doi deja si-au planuit urmatoarea miscare. Adica tu ai un avantaj imens prin faptul ca deja o cunosti si sunteti prieteni si tot tu nu te lupti, trezeste-te si fa ceva.