| Alexandru01020304 a întrebat:

Salut azi de dimineata cand imi faceam dus am observat ca pe organul genital aveam un fel de cos rosu cu un punct negru in varf. Ce este?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pielea care acopera penisul are exact aceeasi structura cu pielea care acopera orice alta parte a corpului si din acest motiv si pe suprafata penisului exista pori in care daca intra ''mizerie'' din cauza unei igiene precare apare un cos infectat. Cosul infectat se produce atunci cand porul aflat la suprafata pielii se infunda cu grasime/sebum, sau cu o acumulare de murdarie ori celule moarte de piele si apar bacterii care provoaca infectia locala. Cosurile sau acneea se pot dezvolta pe orice parte a suprafetei pielii deci si pe penis, nu doar pe celelalte parti mai cunoscute ale corpului fata, piep, brate, etc. Spala penisul cu apa calduta si sapun si lasa cosul sa se coaca si sa se sparga de la sine. Sanatate!

| Rpgdei a răspuns:

Va dispărea în maxim 3 zile
Sanatate