| Cernaser a întrebat:

Cam pe la ce vârstă ați ejaculat prima dată? Întreb asta fiindcă eu am 14 ani și încă nu am ejaculat... Și nu știu dacă este normal, de aceea vă întreb...

Vă rog să răspundeți serios (adică să nu mă luați la mișto...)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau exista posibilitatea de a fi/de a te afla in situatie in care organismul sa-ti fi intrat in perioada pubertatii cu ceva mai tarziu comparativ cu alti baieti. Este bine cunoscut faptul ca In cazul in care intrarea in perioada de pubertate se produce cu o anumita intarziere, adica tardiv, in acel caz atat dezvoltarea cat si maturizare completa si definitiva a organelor care apartin de aparatul reproducator masculin (vezicula seminala, prostata, testicule) este putin intarziata si primele cantitati de sperma pot fi produse cu o intarziere de circa 1 an (rar chiar si 2 ani), fata de varsta de 14 ani care este considerata ca fiind momentul la care majoritatea baietilor incep sa elimine primele cantitati de sperma. Fiindca este posibil si probabil sa te afli si tu in aceasta situatie, NU ar trebui sa fii prea ingrijorat deocamdata, fiindca producerea spermei poate sa apara in orice moment pana ce vei implini varsta de 16 ani. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ca să ejaculezi, trebuie mai întâi să te exciți. Eu am descoperit singur masturbarea, iar pe la 12 ani am "ejaculat" prima oară. Era doar lichid seminal limpede, sperma a venit ceva mai târziu.
Așadar, ai făcut vreo labă așa cum trebuie până acum? Dacă nu, nu e de mirare ca nu ai ejaculat încă.

| Cernaser explică (pentru mihai69):

Eu am început să mă masturbez de pe la 13 ani și jumătate și cred că de aceea nu am ejaculat înca :/, dar, da, mă masturbez bine...

| mihai69 a răspuns (pentru Cernaser):

Adică simți orgasmul? Pulsațiile de plăcere în vintre, dar nu țâșnește nimic?
Oricum, deja ți s-a explicat că e posibil să ai o oarecare întârziere față de medie, dar încă nu e nimic care să te alarmeze.

| Cernaser explică (pentru mihai69):

Numai contează, am descoperit că am fimoză și trebuie’ să rezolv problema asta acum...

| mihai69 a răspuns (pentru Cernaser):

Ei, asta e ceva aproape normal, majoritatea băieților au o formă mai mult sau mai puțin evidentă de fimoză. Dar nu ăsta e motivul lipsei ejaculării la tine.
Succes!

| Dismally a răspuns:

12, nu este o anumita varsta pentru asta, fiecare se dezvolta in ritmul sau.

| AntonioAlexe a răspuns:

10 ani, am inceput devreme cu masturbarea de la 8 ani din clasa a 2 a si de atunci am facut-o in fiecare zi pana la 10 ani si dupa pana in prezent aproape in fiecare zi dar depinde de fiecare persoana

Daca vrei sa mai vorbim despre asemenea lucruri scriemi in privat

| baiatulnebun a răspuns:

Dă-ți o labă bună, și o să ejaculezi! Daca tot așa de mult îți dorești asta