| anonim_4396 a întrebat:

cate sanse sunt ca iubita sa ramana insarcinata daca am facut dragoste neprotejat(1 minut maxim) fix in ziua cu fertilitate maxima? faza e ca m-am excitat foarte tare cand o penetram si m-am oprit pentru ca simteam ca imi vine si am scos penisul din vagin dar apoi am simtit cum mi-a curs un strop de sperma( un strop marisor, nu ca cel de lichid seminal care iese la excitatie) fara sa o pot opri, este posibil sa se fi intamplat asta si in vagin si sa nu simt? chiar daca s-ar fi intamplat si in vagin cat la suta ar fi sanse sa ramana? sad acea pastila "esacpelle" se poate lua pana la 72 de ore, nu? credeti ca ar mai avea efect daca ar lua-o maine? avand in vedere ca au trecut 48 ore de la contact...

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul, daca amandoi sunteti sanatosi si fertili, este de peste 90%.
Escapelle nu este deloc cel mai recomandat preparat in situatia data, mai bine merge maine dimineata la ginecolog si afla ce poate face ca sa se bucure cu adevarat de niste avantaje (daca isi administreaza aiurea, dupa ureche, escapelle, nu va avea nici un avantaj, doar reactii adverse)

| WgStefan a răspuns (pentru Brigaela):

Atat de mare? sad pai am vazut ca escapelle se administreaza fara prescriptie medicala.

| WgStefan a răspuns (pentru Brigaela):

Si nu mai are cand sa se duca la ginecolog, abia ar avea timp de farmacie sa cumpere pastila, apropo, cam cat costa una? peste 50 de lei?

| Brigaela a răspuns (pentru WgStefan):

Pilula de a doua zi este foarte periculoasa, nu se ia dupa ureche. Sigur are timp sa mearga maine dimineata la prima ora la ginecolog, poate plati o taxa de urgenta si gata.
Ai grija sa o influentezi inspre a nu lua pilula, daca tu ii spui ca ar fi bine sa o ia, o ia si isi pierde viata sau ramane cu sechele, tu poti ajunge in puscarie ca i-ai recomandat un tratament atat de periculos.
In plus, nici nu stiti ce sa ia, Escapelle nu va mai influenta acum riscul de sarcina, e prea tarziu, nu va influenta riscul de sarcina deloc. Nus tiu cine v-a indicat Escapelle, dar in mod cert nu se pricepe sau vrea sa va faca rau.
Pretul unei astfel de pastile este intre 60 si 90 de lei, in functie de preparatul necesar si farmacia aleasa.

| WgStefan a răspuns (pentru Brigaela):

Totusi, daca chiar ramane insarcinata, cam cat ar costa un avort? si cel medicamentos este recomandat? adica ar fi mai bun decat cel chirurgical?

| Brigaela a răspuns (pentru WgStefan):

Nu stiu, sa discute maine cu ginecologul ei. Nu e cazul sa va ganditi la avort. Intai vedeti daca maine ginecologul nu ii prescrie o metoda de contraceptie, apoi vedeti daca a ramas insarcinata, apoi cautati o posibilitate de salvare a vietii copilului si abia dupa aceea puteti lua in considerare avortul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru WgStefan):

Avortul medicamentos se realizat prin folosirea a 2 medicamente, dureaza mai multe zile,(3-5 zile) si din acest motiv acest tip de avort il poate realiza doar un medic ginecolog fiindca necesita/se face doar sub directa supraveghere medicala.In cazul in care pacienta nu este internata intro clinica va trebui obligatoriu ca zilnic sa faca 2 vizite la cabinetul ginecologic pentru a fi supravegheata. Initial se administreaza medicamentul numit Mifepristone iar dupa 2 zile medicul in baza observatiei si experientei sale, va sti momentul si dozarea cantitatii necesare de prostaglandina in vederea eliminarii sigure si integrale a placentei/sacului gestational, pentru a nu mai fi nevoie de o interventie ulterioara (chiuretare) in vederea curatirii uterului de eventuale resturi, ramasite de sarcina. Metoda de avort medicamentos, prin administrarea de Mifepristone si prostaglandina reprezinta o metoda foarte sigura si eficienta prin care se realizeaza un avort reusit in 98% din cazuri. Deoarece este destul de scumpa, depinde de medic, oras, clinica astfel ca pretul variaza destul de mult (1000-2000 lei) si este folosit mai ales in cazurile in care nu se poate realiza din cauze medicale o anesteziere eficienta a pacientei.

| sofisis a răspuns (pentru WgStefan):

Este mult mai complicat si mai scump avortul medicamentos.
Un chiuretaj la un spital de stat este in jur de 200-250 lei plus spagile aferente happy
La un cabinet particular pleaca de la 400 lei in sus.
Dureaza maxim 10 minute, nu doare, nu nimic.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Cum va jucati cu focul, voi nu constientizati ca daca aia ramane bortoasa tot viitorul vostru e aruncat la gunoi?

| WgStefan a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Nu e chiar aruncat la gunoi, eu am loc de munca stabil, chestia e ca e prea devreme sad

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nu esti deloc sigur ca esti capabil sau ai capacitatea de a-ti controla ejacularea in cazul acesta probabilitatea de sarcina este foarte mare. Eficacitatea pastila de a doua zi chiar si Escapelle care chiar daca are o doza dubla de hormoni, insa daca administrarea pastilei se face dupa trecerea a 48 de ore, teoretic eficienta scade la circa 58%. valoare care nu mai garanteaza impiedicarea formarii unei sarcini. Din acest motiv trebuie discutat neaparat cu un medic ginecolog singurul care poate decide daca organismul iubitei poate suporta efectele pastilei de a 5-a zi EllaOne. Repet pastila ElaOne se poate administra cu succes chiar si in cazul depasirii a 4 zile (96 ore) de la sex insa doar cu acordul unui medic ginecolog. Multa sanatate.

| keepcalm99 a răspuns:

Trebuia sa o ia man! Da nu inteleg de ce va place sa va jucati cu din astea? Is asa scumpe prezervativele?