| GhostBehindTheDoor a întrebat:

Cum pot scapa de un coleg de clasa care ma place dar eu nu il plac?straight face I-am zis pe mess in vacanta ca si eu il cred de treaba dar m-am referit ca mi se pare simpatic nu ca vreau sa fiu cu el; nu stiu ce a inteles el.Apoi el m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el iar eu l-am refuzat si toata vacanta imi zicea dulcegarii si acum la scoala face la fel.I-am zis azi ca nu imi pasa ce vrea sa faca atata timp cat ma lasa in pace (vorbeam despre un joc pe PSP) si credeam ca el s-a suparat si ca va intelege.Apoi intr-o ora cat era profa plecata m-a bagat in seama si eu l-am intrebatbig grinar erai suparat pe mine... la care el: Nu te pot uita straight face.Si de atunci am devenit atat de stresata nu stiu ce sa ii zic; orice ii zic el "are dovada" ca i-am zis eu lui ca e de treaba pe mess. straight face. Sincera sa fiu chiar nu imi place si nu mi-a placut niciodata pentru ca el este o fire cam agitata, agresiva si eu il cred nebun.Nu imi pasa daca pe viitor nu imi va mai vorbi straight face.Nu imi era un prieten valoros. Vreau doar sa ii explic ceea ce simt.Toti colegii ii zic ca nu are sanse dar el nu se lasa laughing.Nu stiu ce sa cred.AA da si mai era o chestie.El zice ca ma iubeste dar de fapt ii place doar aspectul fizic pentru ca bate apropouri chiar daca nu e la varsta potrivita.Ce sa ma fac? cryingI-am zis deja ca nu are sanse si mereu cand vine vorba de asa ceva incerc pe ocolite sa ii zic dar el face o fata ciudata, se supara pe mine (cand vreau sa vorbesc cu el imi zice haide pleaca nu ai ce vb cu mine) si apoi in pauza ma ia in brate.straight face Gata colegii si-au dat seama si eu i-am zis in vara pe la sfarsit ca il plac numai ca sa scap de gura lui dar mai rau l-am intaratat...Am incercat sa intru in jocul lui dar mai rau am facut. crying Crede ca poate fi ceva intre noi dar nu poate fi nimicstraight face Vreau sa scap de el.Raspunsul cu Metoda care va functiona primeste fundabig grinbig grinbig grin.
P.S:Scuzati ca am scris mult dar sunt enervata si prea agitata in momentul asta.

Răspuns Câştigător
| RalucaPuca a răspuns:

Safatul meu este să-i spui verde-n faţă că atunci când i-ai zis că-l placi ai făcut-o pentru a te lăsa în pace. Dacă i-ai zis că e de treabă, atunci zii că i-ai zis că-l placi ca pe un amic, nimic mai mult. big grin Mai bine fii sinceră şi zii ce gândeşti despre el ca decât să laşi nebunia asta, obsesia asta a lui să evolueze mai mult. Aşa îl faci să creadă că are şanse la tine. şi va sta doar după curul tău. Spune-i simplu că sunteţi doar prieteni şi aşa veţi rămâne mereu, chiar dacă el ar vrea mai mult decât o relaţie de prietenie. Succes cu asta! :*

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ceea ce ne-ai spus noua, spune-i lui in fata. Asa este cel mai cinstit.

| GhostBehindTheDoor explică (pentru neutrino):

Dar nu vreau sa ii vad reactia...Stiu cum e sa fii respins in situatia asta...sad

| Adelyn24 a răspuns:

Ha Ha Ha Ha! Genul de psihopat ce nu inceteaza niciodata! Eu nu am facut nimic pana ce am plecat ori in alta scoala ori la liceu/faculatate ori pretindeti ca sunteti impreuna dar sa nu fie real! sau direct`moa la cineva expert!

| DianaPp a răspuns:

Am trecut prin situatia ta... cel mai bine este sa ii spui in fata tot adevarul, pentru ca daca situatia continua tu vei fi cea care se va simti prost. trebuie sa stii sa te pui pe tine mai presus de oricine. chiar daca il ranesti asta e singura metoda pentru a-l face sa inceteze si tu sa iti recapeti linistea. Nu il lasa sa te stanjeneasca. Daca iti e frica de reactia pe care o va avea cand ii vei spune in fata poti sa incerci sa ii spui pe mess. Spune chiar ce ai spus aici. Daca nici asa nu reusesti sa pui capat situatiei inseamna ca el are o problema. Sper sa rezolvi totul. Nu uita, tu trebuie sa te simti linistita si sa nu faci compromisuri. Good luck.big grin