| Bloock a întrebat:

Salut, dacă am facut sex neprotejat cu 5 zile înaintea perioadei pot rămâne insarcinata? Cu sau fără ejaculări, în ambele cazuri poți rămâne?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inaintea carei perioade: fertile sau ciclului?

| Violleta2022 a răspuns:

Ohhh acum am vazut ca tu esti baiat, deci nu ai perioade de nici un fel si nici insarcinat nu poti ramane, decat daca esti hermafrodit.

"acum 3 ore | Olaph a întrebat:
Salutare! Azi am făcut pentru prima data sex cu iubita mea (prima data pentru ambii) cu prezervativ desigur, după ce am avut contactul sexual când m-am ridicat prezervativul era căzut de pe penis..."

| Bloock explică (pentru Violleta2022):

E vorba de iubita mea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bloock):

Si iubita ta este oloaga, de nu-si poate scrie singura intrebarile?
TPU este un forum free, iar durata sa-ti creezi un cont este de 2 minute.

| Bloock explică (pentru Violleta2022):

Nu vrea sa facă ea asta. Poți răspund la întrebare sau nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bloock):

Evident ca pot sa raspund, dar nu vreau, fiindca nu merita.

| Bloock explică (pentru Violleta2022):

Bine, seara frumoasa atunci

| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 2 ore | Olaph explică (pentru Floareasoarelui26):
Are ciclul menstrual în fiecare luna pe data de 28, deci sa ne calmam?
Avand in vedere aceasta explicatie ulterioara (suplimentara) reiese ca lungimea ciclului menstrual este mereu de 30-31 de zile, fiindca numai in acest caz MENSTRUATIA (deci NU CICLUL asa cum denumesti tu in mod gresit sangerarea menstruala) se produce mereu fix in aceeasi zi calendaristica a lunii urmatoare.
Intr-un astfel de ciclu menstrual foarte regulat care are lungimea stabila de 30-31 de zile, se poate determina si stabili cu multa precizie cele 4-5 zile care formeaza PERIOADA FERTILA, care sunt singurele zile ale ciclului menstrual in care se poate forma sarcina in cazul in care ajunge sperma in vagin in acele zile.
In cazul ciclului menstrual cu lungimea constanta de 30-31 de zile, PERIOADA FERTILA se suprapun peste intervalul cuprins intre cea de a 13-a si a 19-a zi a CICLULUI MENTRUAL, numarate fata de prima zi a ultimei menstruatii produse.
Rezulta ca ultimele 10-11 zile, cele situate in intervalul cuprins intre a 21-a si 30/31-a zi reprezinta zilele PERIOADEI DE INFERTILITATE ABSOLUTA a oricarui ciclu menstrual, cele in care este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar daca sperma este ejaculata in vagin in fiecare din aceste 10-11 zile, la terminarea fiecarui act sexual intretinut in aceasta perioada a CICLULUI MENSTRUAL fiindca este ABSOLUT IMPOSIBIL sa mai existe un OVUL VIABIL in UTERUL femeii. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibil sa ramana gravida.

| Floridori a răspuns:

In cele 10-12 zile anterioare urmatorului ciclu menstrual este total imposibil sa se formeze o sarcina, indiferent daca sperma ajunge in vagin, femeia fiind in perioada de infertilitate absoluta, numita si perioada luteala, nemaiexistand un ovul viabil, ovul care se elibereaza cu 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu, indiferent de lungimea acestuia si este viabil maxim 24h.

Desigur ca atat perioada fertila cat si perioada imediat urmatoare, adica perioada luteala de 12 zile, se pot calcula numai in cazul unui ciclu menstrual regulat.

| Bloock explică (pentru Floridori):

Are ciclul menstrual în fiecare luna pe data de 28, deci sa ne calmam?

| Floridori a răspuns (pentru Bloock):

Mi se pare imposibil ca fiecare ciclu menstrual sa se initieze in fiecare luna pe 28 pentru ca asta ar insemna ca hormonii ei sa cunoasca si sa tina cont de calendarul gregorian si sa faca cumva astfel incat in lunile cu 31 de zile, ciclul ei menstrual sa aiba lungimea de 31 de zile, in lunile cu 30 de zile, sa aiba ciclu de 30 de zile, iar in luna februarie, sa fie de 28 de zile si sa mai tina cont si de anii bisecti in care sa aiba o lungime de 29 de zile.

Ciclul menstrual regulat se caracterizeaza prin lungimea sa regulata, cu un numar fix de zile (in cazul majoritatii, 28-35 de zile, dar luand in calcul extremele 20-45 zile), nu care vine pe aceeasi data calendaristic vorbind deoarece este imposibil.

Dar sa zicem ca are un ciclu de aproximativ 30 de zile, +/- 2 zile...In cazul acesta nu se poate forma o sarcina in acele 5 zile mentionate de tine inaintea urmatorului ciclu menstrual.

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!