| Twister09 a întrebat:

Himenul se află la intrare in vagin.
Credeti ca contează grosimea penisului la dezvirginzare?
Am auzit ca se pot dezvirgina si cu degetul

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de forma si structura himenului!
https://www.i-medic.ro/......-himenului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mai studiezi mai afli și despre himen elastic, care nu se dez virginează.

| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul este constituit dintr-o membrana (pielita) foarte subtire care uneori poate fi rigida, alteori elastica si in general foarte diferit vascularizata.
In functie de grosimea cat si de consistenta membranei, himenul se poate rupe foarte usor atunci cand este foarte subtire si este si de natura rigida, uneori chiar si la o desfacere brusca si foarte pronuntata a picioarelor.
Dar sunt si cazuri intr-adevar foarte rare in care membrana himen este foarte groasa si are si o structura elastica si din acest motiv ruperea sa devine problematica, uneori fiind necesara interventia medicului ginecolog care sa efectueze fie o incizie suficienta de mare sau himenul sa fie rupt efectiv cu degetul. Sanatate!

| Goete a răspuns:

Himenul tau e in gat? laughing

| romeo78 a răspuns:

Himenul nu este la intrarea în vagin, ci în capătul opus, la intrarea în colul uterin.

| Sofer a răspuns:

Nu contează grosimea. Cu orice penis te dezvirginezi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru romeo78):

1.),,Himenul reprezinta acea membrana subtire care acopera partial sau total orificul vaginului, asa cum este el definit in terminologia de specialitate.''
https://www.i-medic.ro/......-himenului

2.) Ce este himenul şi ce rol are : Protejează vaginul
,, Nimeni nu poate să spună cu exactitate care este rolul himenului, însă unele studii arată că acesta poate proteja vaginul de anumite obiecte care ar putea fi întroduse în mod accidental înăuntru în cazul fetiţelor.''
https://www.tpu.ro/......ca-se-pot/

3.) 2. Himenul NU se află în interiorul vaginului, ci este o parte a vulvei, organul genital feminin EXTERN.
https://www.unica.ro/sanatate/tot-ce-nu-stiai-despre-himen-11136

4.) Vestibulul vaginal (Vestibulul vulvar) reprezintă o depresiune care este amplasată între labiile mici ale vulvei. Suprafața vestibulului este o regiune netedă, de culoare roz, fiind acoperită cu epiteliu pavimentos pluristratificat. Poate fi vizualizat după ce labiile mici sunt desfacute. Vestibulul se extinde de la clitoris, situat anterior, până la furșeta – locul de joncțiune (unire) a labiilor mici.
Suprafața vestibulului este ocupată de orificiul uretrei și orificiul vaginal, care la fetele virgine este prezintă o membrană numită... HIMEN.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Vestibul_vaginal#cite_note-4

Este posibil ca macar acum, dupa ce vei citi materialele prezentate, vei reusi ''performanta'' sa intelegi macar chiar si doar aproximativ cam cum arata zona vulvo-vaginala a aparatului genital feminin.
Probabil ca de acum inainte NU vei mai sustine INEPTIA IMBECILA care este ''precizata'' in raspunsul tau de-a dreptul halucinant. =))
acum 4 ore | romeo78 a răspuns:
Himenul nu este la intrarea în vagin, ci în capătul opus, la intrarea în colul uterin.