| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Sunt băiat, am 17 ani și am fost sau sunt împreună cu o fată de 16 ani de un an și 3 4 luni, care are părinți foarte stricți. Ne-am cunoscut pe insta și părea ca avem multe lucruri in comun. Ne-am despărțit odată fiindcă am prins-o că a vorbit cu un băiat in timp ce era cu mine (am fost prima ei relație, am iertat-o fiindcă nu știa cum se mănâncă). A intrat la același liceu cu mine și in primele luni de școală era totul ca un vis. Petreceam timp împreună. Ea nu prea mă atingea dar am înțeles că nu așa se manifestă ea. In ultimele două săptămâni lucrurile s-au schimbat, copiii de la ei din sat au început sa spuna niste barfe foarte nasoale despre noi și ii era frică sa nu ajungă la părinții ei. Am înțeles frica asta dar pe mine nu mă mai prioritiza cum o făcea înainte. A spus că e tristă și nu prea mai are timp. Am vorbit cu ea in numărate rânduri dar nu s-a schimbat nimic. Mi-a propus de 2 ori să ne despărțim căci vedea asta ca pe o salvare. Am decis să ii acord niște timp, să o blochez pe rețelele sociale și i-am spus să revină cand este pregătită pentru o relație. Nu știu cum sa ma comport, nu vreau să vorbesc cu alte fete, o iubesc. Ea imi controla unele obiceiuri proaste care acum mi-au ieșit din nou din mana. Ce să fac mai departe?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Ți-ai răspuns singur "Am decis[...]să o blochez pe rețelele sociale"
Foarte buna decizie.Te-o fi ținut ea în frâu cu unele aspecte, dar chiar vrei sa stai cu cineva indecis și care...ăm, nu te merita?
Da, ai auzit bine.Ca daca te-ar fi meritat,nu te-ar fi aruncat la gunoi straight face
Asta e adevărul până la urmă, greu de acceptat, știu, dar na.
Că vrei sa nu acum, mai târziu vei conștientiza că asta e cam singura varianta daca vrei iubire de calitate sau mai dai o șansă și o să guști din mierea amara (adică din iubirea care se va preface cu timpul in ura)
Bafta!

| Teo5561472 a răspuns (pentru Hyperion7):

Eu, nu sunt de acord cu asta. Nu m-a aruncat nimeni la gunoi, nu s-a înjurat nimeni, ne am vorbit respectuos, i-am spus nevoile mele dar nu le poate indeplini, cel puțin momentan. Sper să nu ne îndepărtăm și să revină la mine că suntem morți unul după altul.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Teo5561472):

Man,ca ești sau nu de acord sau nu,ok v-ați respectat,zici tu,dar ce caută asta aici " Ne am despărțit odată fiindcă am prins o că a vorbit cu un băiat in timp ce era cu mine"? Cu ce se mănâncă o relație? Cu nimic,doar nu e vreun fel sofisticat de mâncarebig grin
Adică și ce dacă e prima ei relație? Cum faci la prima, așa poți face oricând.
Poate ești încă destul de neexperimentat, dar uite care e treaba.
Cu cât unui om ii acorzi mai multe șanse după ce a greșit, cu atât acel om o să fie predispus să mai greșească de n ori mergând pe ideea "Daca m-a iertat, înseamnă că nu am făcut chestii așa grave…și deci pot sa mai fac chestii fara să știe"
Și nu că va vreau eu răul, doamne ferește, dar ideea e că așa se întâmplă.
Azi mai ierți că te înșeală, mâine te manipulează, poimâne îți reproșează chestii și la urma "Oare de ce am ajuns sa sufăr așa tare după ea? D-aia.

Că e o fata cu părinți stricți...man,eu am cam avut de a face cu astfel de fete,crede-ma,când am *disectat-o" nu mi-a plăcut deloc ce vad, una din ele cel puțin.
Adică da, la început mare iubire, dar cu timpul gelozie și posesivitate dusa la extrem, nu aveam voie sa fac mai nimic (pentru că nici colegele ei nu-și lăsau iubiții să facă ce vor laughing ) etc.

Asta că suntem morți, stați liniștiți, acum mișună hormonii in voi, stați să treacă macar 1 an împreună și apoi mai vedem
Bafta!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Hyperion7):

PS. a lupta pentru iubire,mai ales la vârsta voastră este un clișeu cat China.
Nu suntem în basme se luptam pentru iubire,suntem în realitate unde oamenii te pot influenta,îți vor baga strâmbe,unde uneori din atât orgoliu ajungi sa dai cu capul de prag,făcându-te sa realizezi că hei,un individ de pe TPU chiar avea dreptate,eu am fost cel care am fost naiv sa cred că iubirea mai e ca în basme.
In fine,ce sa zic,frumos că vă rugați unul pentru altul sau ce mai faceți voi,dar cu ascunsul chestiilor, e un red flag.
Cum acum ascunde chestii de tine,mai târziu ce crezi, va ascunde chestii și mai mari.
Repet, sunteți mari, aveți viața înainte, găsiți soluții împreună și fi-ti fericiți, oricum iubirea schimba oamenii nu?
Gata, mă opreschappy

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă ești dispus la 18 ani sa te însori cu ea, și e deschisa și ea la idee, merita sa lupți pentru relație dacă nu, nu ii incurca viata, las-o în pace.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace asteia, ca vei avea probleme cu parintii ei.
Cauta-ti alta care-i libera!

| dullcat a răspuns:

Buna.Relatiile acestea adolescentine sunt si asa dificile, din moment ce in aceasta perioada abia explorati latura amoroasa, pe langa multe altele, si aflati cu ce se mananca, dar daca mai intra si parintii in discutie, plus gura lumii, e clar.Din moment ce a zis deja sa va despartiti de doua ori, eu inteleg ca tu inca tii de ea fiindca nu vrei sa revii la vechile vicii? Not cool.Asta nu este treaba ei, ci e treaba ta, fiindca nu poti depinde de fiecare fata din viitor sa iti tina sub control obliceiurile rele si sa fie responsabila in locul tau.In caz ca va despartiti tu iarasi o iei pe aratura si nu e deloc ok.De aceea tu trebuie sa pui piciorul in prag, caci, repet, nu e treaba nimanui sa te repare, ci doar sa te incurajeze eventual din exterior, nu sa faca munca pentru tine.Despre iubire vei afla mai incolo ce dimensiuni are, deocamdata eu consider ca acum e una de suprafata, nu la fel de profunda pe cat vrei.Si furtuna hormonala specifica varstei intensifica lucrurile destul de mult, deci e de asteptat.Totusi, daca i-ai dat block, ea cum te vai mai contacta cand se decide?

| Teo5561472 a răspuns (pentru dullcat):

Este in clasă cu un prieten, suntem în același liceu, ma poate contacta. Nu este vorba de vicii, mai devreme sau mai târziu ma voi opri, încă nu ma consider complet copt la minte. Țin de ea fiindcă știu cat de dulce era înainte să apară problemele și as vrea să le rezolve și să revină la fel de scumpă și iubitoare. Ma rog in fiecare seară pentru ea.

| Gigiduru007 a răspuns:

%Nu știu cum sa ma comport, nu vreau să vorbesc cu alte fete, o iubesc.%
Bravo cocosel dar ai 17 ani, esti un ametit care vorbeste prostii. Ai scoala de facut taica.

| Teo5561472 a răspuns (pentru Gigiduru007):

Ai spart topurile cu raspunsul asta. Fac școală și pe lângă asta, am si antrenamente la boz de 5 ori pe săptămână,, taică"

| Gigiduru007 a răspuns (pentru Teo5561472):

Adica mergi la scoala si stai intr-o banca. Asta nu inseamna ca ''faci'' scoala. Unde mai pui ca te antrenezi la ''boz''! Ce-i aia papusel?

| Teo5561472 a răspuns (pentru Gigiduru007):

Mi e greu să cred că ai mai dat importanță răspunsului. Pune de o ciorbă și lasă diminutivele domnule expert.

| Ioana12an a răspuns:

In primul rand trebuie sa o intelegi pentru ca are o teama fata de parintii ei sa nu ii dezamageasca, acorda i timp ascult o de fiecare data, ea se poate raci de tine din cauza parintilor pentru ca sunt stricti ti am zis cel mai bine sa nu o presezi nici tu cu anumite chestii, asteapta cat e nevoie deca o iubesti cu adevarat si ea te iubeste crede ma doar ca din cauza parintilor stricti o sa se raceasca o sa aiba momente si momente

| Teo5561472 a răspuns (pentru Ioana12an):

Ideea e că a început să se ingrijoreze de părinți cand au început problemele cu acei copii. Chiar la începutul relației am intrebat o dacă e in regulă sa ascundă asta și a zis că da. Sau la liceu cand era in curte cu mine, vorbea cu mama ei la telefon și dupa ce a inchis apelul m-am simtit aiurea că ascunde dar a zis că e in regula și să nu-mi fac griji. Am ascultat o mereu am făcut ca ea. Aveam o obișnuință să ne rugam in fiecare seară pentru noi dar a incetat sa mai faca asta. Nu vreau să o pierd dar nici nu vreau să fiu pus pe ultimul loc în viața ei. Sunt de părere că dacă vrei, îți faci timp. Am greșit că am blocat o?