| CatalinAndrei1 a întrebat:

Salut, sunt baiat si am o problema, capul penisului nu iese complet afara cand penisul este in erectie, decat putin. Cand penisul este moale iese complet. E normal? Vreau raspunsuri serioase. (am 16 ani, scuzati exprimarea)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca decalotarea este completa in momentul in care penisul se afla in erectie maxima, atunci nu exista nicio problema. Preputiul se retrege atat cat permite lungimea ei, adica a respectivei pieli mobile.

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai, parca ai intrebat si ieri asta! Citeste raspunsurile!

| CatalinAndrei1 explică (pentru PsihoSex):

Nu am intrebat, asta e singura mea intrebare pe acest site

| PsihoSex a răspuns (pentru CatalinAndrei1):

Atunci inseamna ca sunteti 2 tineri cu aceeasi problema la o zi diferenta?! chiar si asa fiind, tot poti citi acele raspunsuri! Fi barbat si mergi la medic si rezolva, ca sa nu ai probleme cu fetele mai tarziu!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie fiindca el poate aprecia daca suferi de afectiunea numita fimoza sau si in ce masura este afectat penisul tau. La varsta ta penisul in mod normal ar trebui sa se decaloteze complet fara probleme. Medicul de familie sau medicul urolog, poate aprecia si gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. Se pare ca in cazul tau este vorba de o fimoza usoara insa cu un preputiu totusi cu o deschizatura insuficient de larga din moment ce in stare flasca reusesti sa-ti decalotezi penisul complet si decalotarea devine dureroasa sau chiar imposibila doar in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste dimensiunea mai ales in volumul. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea nu este severa/ grava, nu este nevoie de folosirea metodei chirurgicale fiindca asa ceva se foloseste doar in cazurile mai grave. In cazul fimozei cum este cea a ta, exista o metoda simpla ce poate fi folosita/efectuarea acasa, prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca prin asa numitul procedeu Beauge, adica o manopera oarecum sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul fibros" existent chiar in zona de deschidere a preputiului, cea care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

| CatalinAndrei1 explică (pentru corbulalbrosu):

Vreau sa mai spun, pot sa scot capul penisului afara in timpul erectiei, dar la limita, pielea nu merge mai jos de atat, e normal?

| CatalinAndrei1 explică (pentru corbulalbrosu):

In stare flasca pot sa duc aceea piele pana la jumatatea penisului dar in erectie doar pana unde se termina capul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CatalinAndrei1):

Daca decalotarea este completa in momentul in care penisul se afla in erectie maxima, atunci nu exista nicio problema. Preputiul se retrege atat cat permite lungimea ei, adica a respectivei pieli mobile.