| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 10a si imi place de o colega. Nu ii pot spune pentru ca imi e teama ca ma refuza. Nu ar fi asta baiul, daca ea ar fi in alta clasa, insa vom mai petrece inca doi ani ca si colegi.

Ea mai vorbeste si cu alti baieti, insa o simt putin timida cand vorbeste cu mine si zambeste cand ne uitam unul la altul. As vrea sa o invit in oras, insa v-am spus, mi-e teama ca ma refuza si o sa ma simt rusinat 2 ani de zile. Tin sa mentionez ca mama mea cu mama ei au fost cele mai bune prietene inca din copilarie.

Doresc sfaturi, de preferat de la fete. Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| RainbowD a răspuns:

Salut. In primul rand ar trebui sa observi daca simte si ea pentru tine ce simti tu pentru ea. Aici se poate observa usor. In general fetele au un comportament aparte fata de baietii care le plac. Eu cel putin in locul tau as invita-o in oras. O iei incet, vorbesti frumos cu ea, una alta, nu trebuie sa ii spui neaparat de la prima intalnire ce simti pentru ea. Daca si ea simte acelasi lucru, lucrile vor merge de la sine si pentru tine si pentru ea, nu trebuie sa depui extrem de mult efort. Fii tu insuti si nu incerca sa pari nu stiu cine.

1 răspuns:
| vasilemicutz a răspuns:

Salut! O sa-ti spun pe scurt povestea mea, cu speranta sa te motiveze.
Am fost 3 ani (si inca sunt) indragostit de o colega de liceu si stiam ca nu ma place inapoi, iar pe langa acest lucru, nu prea vorbeam, eu fiind destul de timid. La inceputul clasei a 12-a m-am hotarat sa-i spun ce simt pentru ea. Am scos-o la o plimbare si i-am spus direct. A apreciat foarte mult ca am fost sincer si i-am spus, iar contrar asteptarilor mele (cum spui si tu, va fi penibil sa stai cu ea inca 2 ani), nu a fost deloc penibil si cringe, din contra: ne-am apropiat mai mult si acum suntem amici destul de buni. Iti doresc succes! big grin

| Alexandrul43 a răspuns (pentru vasilemicutz):

La inceput ai zis ca inca iti mai place de ea, de ce sunteti,, just friends"?

| vasilemicutz a răspuns (pentru Alexandrul43):

Daca sentimentul era reciproc si din partea ei, poate eram impreuna, dar asa suntem doar prieteni (practic sunt in friendzone laughing