| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU! Am aproape 16 ani, iar penisul meu masoara in erectie 10-11 cm.Nu prea sunt multumit, dar exista vreo metoda de marire sau sanse sa mai creasca?(Ma masturbez de la 14 ani, de 2-3 ori pe saptamana).

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu exista metode sau creme care maresc penisul!
Singura solutie este operatia chirurgicala, dar nu se poate extinde decat cu 2-3 cm.

| corbulalbrosu a răspuns:

Specialistii estimeaza ca dezvoltarea/cresterea in dimensiune a penisului se termina in jurul varstei de 16-17 ani. Nici stiinta si nici tehnologia medicala nu poate rezolva o problema a carei natura este strict genetica. Din pacate in mod practic nu se poate face absolut nimic deoarece dimensiunea penisului este determinata genetic, la fel ca si cea a tuturor celorlalte organe de pe/si din corpul uman. In foarte multe tari din lume s-au facut si se fac in continuare insa pentru bani foarte multi, incercari de lungire a penisului pe cale chirurgicala. In cele mai fericite cazuri s-a reusit alungirea cu maxim 2-4 cm (real de fapt 1-2cm) insa de cele mai multe ori cu riscul ca functionare sa fie chiar mai proasta decat inainte de operatie fiindca se sectioneaza ligamentele care sustin si se ataseaza penisul de corp si prin sectionarea lor apare riscul ca penisul nu se mai indice niciodata "ora 12", sa stea mereu la "ora 6". In consecinta in general aceste tentative sunt nereusite sau de multe ori complet ineficiente. Fiindca marimea este strict de natura genetica, nu sunt eficiente si de nici un folos solutiile, cremele sau tot felul de aparate si instrumente miraculoase de marire/lungire a penisului carora li se face reclama deoarece sunt prezentate si vandute de niste sarlatani ordinari. Va trebui sa te inveti si sa te specializezi in folosirea, degetelor, a buzelor si a limbii cu ajutorul carora daca sunt folosite inteligent poti face chiar minuni. Alta solutie nu exista. Sanatate!

| vocea a răspuns:

Dupa cum ai invatat la anatomie (daca se mai face in Romania) se spune ca "functia creaza organul". Daca poti sa faci rost de o carte in limba romana "TAO - Carte Completa de Medicina Traditional A Chineza - Daniel Reid". Ai sa vezi acolo niste sfaturi cum sa iti tonifici organele sexuale. Dincolo de asta, experienta, dragostea ta si a iubitei fac restul. Si.ai rabdare, nu te grabi niciodata!

| presus a răspuns:

Corpul tau inca se dezvolta, ai doar 16 ani. Nu te gandi la operatii, sau alte prostii fara rezultat. Consulta un medic, daca chiar nu iti suporti cei 11 cm. laughing

| IncearcamaTigrisorule a răspuns:

Una dintre metode ar fi sa te rogi la Dumnezeu.Incearca sa-i canti sau sa vorbesti cu el poate creste cum fac plantele, Mai poti incerca metoda clasica, adica sa tragi de el. Multa sanatate.

| PizzaAbandonataInTomberonulDePesteDrum a răspuns:

Nu prea am inteles chestia asta, de cand sunt eu pe site am tot vazut astfel de intrebari. Voua va e rusine sa mergeti la medic?