| 25875410 a întrebat:

Am facut petting cu prietenul meu in a doua zi dupa menstruatie(care e in medie de 29-30 de zile)

El era imbracat cand a ejaculat si poate o mica cantitate de sperma a ramas pe degete

Dupa vreo 2 minute m-a masturbat si poate mi-a atins vaginul, dar nu a introdus nici un deget inauntru

Dupa 20 minute am facut dus

Este vreo probabilitate sa fiu insarcinata?

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU exista nici cea mai mica posibilitate de a se putea produce o sarcina intr-o astfel de situatie. Perioada fertila a ciclului tau menstrual, singura perioada in care poti ramane insarcinata incepe din a 11 zi a ciclului (inclusiv zilele de menstruatie)si tine pana in ziua a 16(17)-a. Fiindca este prea putin probabila situatia ca "a 2-a zi dupa menstruatie" sa se situeze in perioada fertila, se poate considera si afirma ca aparitia unei sarcini este practic imposibila chiar si daca ar fi ajuns sperma in vaginul tau. Pentru viitor trebuie sa stii ca prin informatia data conform careia a fost a 2-a sau a 9-a zi dupa menstruatie NU are absolut nicio relevanta deoarece nimeni nu poate ghici/sti daca menstruatia in cazul tau se manifesta 3 zile sau 7. Invata-te ca data viitoare sa specifici ziua exacta a ciclului deoarece doar asa se poate face o analiza corecta si formula un raspuns cert/valabil si nu doar o simpla parere/presupunere cu totul subiectiva. Multa sanatate!

| 25875410 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul mi-a durat 7 zile
Deci eram in ziua a 8 -a
El spune ca nu are cum sa fi avut sperma pe deget
Si daca si o avea era foarte putina
Dar eu imi fac mari griji
Au trecut 3 zile
Nu pot dormi
Ma doare burta si capul
E de la stres
Sau pot fi simptome de sarcina?

| Satango a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu ţi-ai dat seama că topicul e fake?
Nici măcar nu foloseşte un nick normal. Nu ar trebui să fie permis acest lucru.
Nu mai există persoane în ziua de azi care să nu cunoască cum se ajunge la o sarcină. Aceste lucruri sunt printre primele aperitive servite de majoritatea oamenilor.

ON: Cred că la cât eşti de plictisit, te-ai aşteptat ca răspunsurile date aici să te excite. Însă unii sunt prea creduli, şi spre nefericire pentru tine, îţi răspund chiar serios.

| 25875410 explică (pentru Satango):

Imi cer scuze
Dar chiar vorbesc serios
Si pe cuvintul meu
Astept sfaturi
Chiar nu sunt sigura care e faza aici
Si imi fac mari griji
Mi-am facut acest cont doar pentru problema asta
Pentru a cere un sfat
Astept si parerea ta referitor la problema care am expus-o
Crezi ca imi fac griji pedegeaba?
Astept un raspuns
Mersi mult happy

| Satango a răspuns (pentru 25875410):

Eu zic să te duci la psihiatru.

| Oana92 a răspuns (pentru Satango):

Din pacate, chiar exista foarte multi oameni activi sexual care habar n-au cum se formeaza de fapt o sarcina! sad

| Satango a răspuns (pentru Oana92):

Mi-e greu să cred.

| Oana92 a răspuns (pentru Satango):

Arunca un ochi pe TPU, va fi suficient!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a nu-ti mai "iesi din minti de la atatea dubii si presupuneri" trebuie sa stii urmatoarele lucruri simple dar sigure; In primul rand intotdeauna va trebui sa-ti pui urmatoarea intrebarea si anume; daca joaca voastra a avut loc in PERIOADA FERTILA a ciclului tau menstrual. Ar trebui sa stii un lucru extrem de simplu si anume ca NUMAI/DOAR in PERIOADA FERTILA poate sa ia nastere/sa se formeze o sarcina. Insa din descrierea facuta in intrebare, rezulta cat se poate de clar ca joaca voastra a avut loc cu mult timp inainte de inceperea perioadei fertile, deci se poate trage o concluzie care este si cea corecta; posibilitatea de a se forma o sarcina este egala cu 0 (ZERO) deoarece v-ati jucat inainte de perioada fertila si de asemenea fiindca sperma nu a ajuns in apropierea vaginului tau. Fiindca nu aveti cele mai elementare informatii cu privire la mecanismul prin care se poate produce/naste o sarcina, din acest motiv citeste cu multa atentie urmatoarele informatii fiindca se pare ca iti vor fi de folos si inca foarte repede : Din totalul celor circa 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual normal, doar in cele 4-5-6 zile care reprezinta perioada fertila a ciclului respectiv, se poate forma o sarcina. In restul celorlalte 22-23 de zile chiar daca ajunge sperma in vagin, teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp adica simultan/concomitent : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga si sa patrunda obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul (in cazul in care aceasta exista). In cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT si din acest motiv nu se poate determina perioada fertila ar fi indicat si NU ar fi rau, ca pe viitor sa fiti mult mai circumspecti si cat se poate de responsabili in tot ceea ce faceti, cand veti ajunge in situatii asemanatoare dar mai ales cand veti incepe sa intretineti contacte sexuale cu penetrare vaginala. Multa sanatate!