| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de nişte sfaturi dacă se poate, înainte să încep, vreau să vă anunţ de pe acum, nu vreau răspunsuri de la cocalari neserioşi sau care fac pe amuzanţii online, mulţumesc.

Deci, să reluăm, acum ceva timp în urmă, nu mult, maxim 2-3 luni, mi-a plăcut mult de o fată. Povestea tipică de dragoste, un băiat se îndrăgosteşte de o fată, blah blah. Am vorbit cu această fata non-stop, doar prin intermediul internetului. deşi suntem în aceeaşi şcoală şi pe deasupra mai facem şi orele de engleză împreună. Nu am putut vorbi cu ea în real, la şcoală, în clasă din cauza fricii, de fiecare dată când mă saluta, sau vroia să intre în vorbă cu mine, mi se îmuia vocea şi mă pierdeam, nu ştiam ce să zic. (Cam neobişnuită această purtare a mea, de obicei sunt degajat cu alte persoane). În fine, deci cum spuneam, în real încercam să o evit, să nu intru în contact cu ea, iar pe messenger, pe facebook îi tot dădeam de înţeles că o plac, şi în cele din urmă, cu greu, mi-a dat şi ea de înţeles că mă place. Dar la ce folos, eu cu acelaşi "trac" cu aceeaşi "fobie" am rămas, nu puteam discuta deloc cu ea în real, fiindcă eram pierdut în spaţiu în prezenţa ei, până într-o zi când ea mi-a povestit ceva cu intenţia de a vedea dacă chiar o plac, îmi tot spunea că a întâlnit un băiat "tupeist" (contrarul meu, zicea ea) şi blah blah. M-am supărat foarte tare în acel moment, şi i-am şters numărul de telefon, facebookul, id-ul, etc. Apoi m-am şi transferat la alt liceu să nu mai dau ochii cu ea.

Dar nici până în prezent nu am putut să o uit, aşa că m-am întors la liceul unde învăţam amândoi.

Acum, aş vrea 2 lucruri de la voi:

1) Cum aş putea să reiau legătura cu ea, după ce m-am purtat ca un nesimţit?

2) Ce aş putea să fac să nu mă mai pierd în prezenţa ei?

Nu vreau răspunsuri gen "FI TU ÎNSUŢI".

Fundă.

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

N-am sa inteleg niciodata oamenii care cer ajutor dar sunt aroganti. Prietene, asta-i internetul, aici e locul unde se strang laolalta si oamenii cu cap si cocalarii caterincosi (dar aici e o problema de perspectiva). Care-i problema ta? Asteapta sa primesti toate sfaturile si dupa aceea esti liber sa le filtrezi, cele pe care le consideri proaste nu le bagi in seama, e destul de simplu. Si fireste ca "fii tu insuti" n-o sa-ti zica nimeni pentru ca tu insuti esti problema, ca esti prea emotiv. Ai vazut cateva astfel de raspunsuri la poate cu totul alte probleme si te-ai gandit ca nu vrei sa auzi asa ceva. Poate ca tocmai asta e buba, esti prea incordat, nu ai haz, nu te relaxezi si din cauza asta ti-e frica sa nu dai chix si preferi sa nu faci nimic.
Legat de mica ta problema, in primul rand gandeste-te ca o sa treaca cu timpul, daca ai rabdare. La 15 ani toti avem emotii cand ne "indragostim", invata sa discuti, cu ea, cu alte fete, cu baieti, cu oricine; prin antrenament o sa scapi de timiditate.
Apoi poti sa continui sa vorbesti cu fata asta pe mess sau fb, poti sa-ti ceri scuze sau sa nu aduci in discutie ce ai facut si sa te rogi sa nu fi pus la inima, oricum ar fi, important e sa reiei relatia cu ea. Dupa care cel mai important lucru pe care trebuie sa ti-l spui e ca nu e fata visurilor tale si nu trebuie cu orice pret sa o cuceresti. Nu te mai gandi ca trebuie sa zici replica perfecta. Vorbeste-i cum i-ai vorbi unui prieten, nu te complica.
Cu timpul o sa deveniti mai apropiati (nu te grabeste nimeni la varsta ta), poate o sa faca si ea niste pasi.
Ar mai fi o idee buna sa vezi ce activitati ii plac si sa le faceti impreuna (daca se poate) astfel stii ca o sa ai destule ocazii in care sa te "apropii" de ea.

7 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Esti cam radical ori alba ori neagra tu nu accepti decat parerea ta, gri-ul nu te caracterizeaza, adica sa nu fii gelos, o intrebare ea stie de zbuciumul tau? daca da n-are rost sa mai continui, iar daca nu stie spune-i de nebunia de care ai dat dovada

| Mihaela1964 a răspuns:

Panica nu e buna niciodata, blocheaza mintea si te face sa duci lucrurile la extrem.Consider ca nu te-ai purtat " ca un nesimtit", din contra esti un baiat cu prea mult bun simt, care gandeste mult dar actioneaza cu intarziere, sensibil si cam prea interiorizat.
1.Baga-te in seama pe FB cu ea, incepeti sa vorbiti iar pe mess.
2.Cred ca ai nevoie alaturi de tine de-un prieten de incredere,cu care sa te sfatuiesti si care sa-ti insufle curaj,care sa te ajute in "traducerea" gesturilor,vorbelor si mesajelor purtate,zi de zi.
Am doi baieti, am vorbit mult cu ei despre prietenele lor, daca crezi ca e cazul fa la fel, poate te poate ajuta. Daca nu, orienteaza-te catre alta persoana apropiata tie care crezi ca va face acest lucru cu placere si mare drag.Numai bine.happy

| Demonull a răspuns:

Chiar dacă ai dat o fundă îți dau un sfat total prietenos si fara vreo răutate. Orice ai face să nu-ți pui încrederea totală într-un om niciodată oricat de perfect ar parea acel om..la urmă am învățat ce este dezamagirea.și frate. știi cum doare? te aduce in pragul nebuniei. dacă ești mai distant totul e mai bine!

| sayWhaaat a răspuns:

Iti vorbeste unul care a fost exact ca tine, care o astfel de experienta l-a schimbat complet.
O vezi, ti se inmoaie picioarele, esti in al noulea cer, nu mai vezi si auzi nimic altceva, iti place absolut totul la ea. Nici o alta fata nu e ca ea, are toate calitatile, nu are defecte. Simti ca este sufletul tau pereche. Depinzi de ea, crezi ca daca o pierzi nu vei mai gasi niciodata pe nimeni la fel.
Ai pus-o pe un pedestal din cauza ca e singura fata care ti-a acordat atentie in felul ala. Cu cat se lasa mai greu cu atat te indragostesti mai tare, cu cat trece mai mult timp, mai mult o iubesti. Ai pus-o pe un pedestal atat de inalt la care nici daca te sui pe scoala la care inveti nu ajungi.
Cu toate astea, nu vorbiti face-to-face... Deja nu prea mai e rationala problema, nu?
Vrei sa iti spun ce se va intampla cand iti va acorda atentie si in afara internetului? Iti va amplifica o boala psihica numita ONEITIS(cauta pe google), pe care deja o ai, si daca dupa iti da cu flit, te poate distruge.
Acum sa trecem la ce trebuie tu sa faci, pana nu e prea tarziu...
Banuiesc ca nu mai trebuie sa iti spun ca lipsa ta de curaj de a lua initiativa, de a fi direct, a fost decisiva.
Primul pas acum ar fi sa o bagi iarasi in seama, LA SCOALA, e foarte important detaliul asta. Nu mai vorbi cu ea pe mess/facebook, decat daca ai o treaba urgenta cu ea in legatura cu vreo tema sau informatie.
Arata-i ca te-ai schimbat, fetelor nu le plac tipii timizi, vor sa ai tupeu, sa te bagi in fata, sa fii in mijlocul atentiei, chiar nesimtit uneori ( trebuie sa stii sa fii nesimtit in mod inteligent.).
Uof, am atat de multe lucruri sa-ti spun, sa-ti arat, si sa-ti povestesc, dar nu imi ajunge timpul...
Lasa-mi un id de mess sau facebook-ul, sa putem vorbi mai multe cand am timp happy.

| anonim_4396 explică (pentru sayWhaaat):

Mi-a luat ceva timp să înţeleg cu adevărat ce ai vrut să îmi spui. Îţi mulţumesc, crezi sau nu, răspunsul tău chiar m-a ajutat.

(Deja am dat funda, sorry.)

| AnDrU30 a răspuns:

Pai...Pentru a putea relua legaturile cu ea, cere-ti scuze in primul rand! Apoi intereseaza-te de viata ei, intreab-o cum o mai duce, ce planuri mai are...Si ca sa poti sa nu te pierzi in prezenta ei, iti recomand un psiholog! Si nu pentru ca ai vreo problema sau eu stiu altceva! Nu! Consulti un psiholog pentru a putea scapa de emotie! Sper ca te-am ajutat! Pupici!

| FlorinPDR a răspuns:

Frate e foarte greu...iti spun sincer si eu sunt lafel...nu sunt prea multe de facut sau cel putin nu stiu eu ce e de facut dar cand vorbesc cu o fata ii dau de inteles ca sunt timid si s`ar putea sa ma pierd, tu acum te poti interesa daca e cu cineva iar daca nu incearca sa vorbesti cu ea sa-ti ceri scuze iar daca fata te place totul o sa fie bine.