| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare, am aproape 15 ani, am avut deja prima menstruație,dar eu știu ca înainte de a avea trebuie sa ai sâni, dar eu nu am deloc, sunt foarte îngrijorată din cauza asta. Toate fetele din clasa au si cele de a 5 chiar (dați-mi niște sfaturi ce sa fac, sa înțeleg ca deja niciodată nu o sa am....sunt ca la băiat...

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanii nu sunt legati de apritia menstruatiei!
sanii crsc hormonal si sunt enorm de multe fete care nu au sani nici la 20 de ani, aceia crescand usor-usor in timp.
Din pacate nu poti sa faci nimic, fiindca nu exista medicamente, descantece sau unguente ca sa-ti freci bubitele sa creasca sanii. Ai rabdare si vor creste pana la 20 de ani!

| Whitesnake99 a răspuns:

Din pacate este genetic totul. Daca nici mama ta nu a avut niste sani foarte mari in adolescenta sau mai ales inainte de nasterea ta, ar putea fi un indicator ca nici tu nu vei avea un bust foarte mare. Dar nu este neaparat asa. Genetica este de asemenea destul de impredictibila uneori. Oricum, ai doar 15 ani, este posibil sa mai ai parte de o crestere intr-o anumita masura in urmatorii ani. De la 18 ani poti sa-ti pui silicoane, vorba aia, nu mai sunt asa scumpe, ce ti-e ca strangi bani pentru o masina sau pentru o pereche faina de sani? Asta e viata prieteni, banii rezolva 90% din probleme.

| Andreas33 a răspuns:

Bună,
Nu trebuie să ai niciun motiv pentru a te ingrijora, o să crească ele la un moment dat.
Dacă tot e așa, o poți ruga pe mama ta să te ducă la un medic.
Pupici!?

| Girlalright18 a răspuns:

Fiecare corp e diferit, și lipsa sânilor nu ar trebui să fie un complex pentru tine. Mai au timp să creasca

| Eibogu a răspuns (pentru Girlalright18):

Ușor de spus...dar atunci când toți se rad de tine nu e atât de ușor(

| Girlalright18 a răspuns (pentru Eibogu):

Îmi pare rău ca ai parte de așa ceva. Este ceva normal ce nu ar trebui să te deranjeze, pentru ca corpul este in contiună schimbare. Eu zic să ai rabdare, cu timpul o să fi mulțumita de aspectul tau. Și un sfat, nu ar trebui să îți pese de părerea celorlalți. Din proprie experiența, eu aveam un complex cu greutatea mea, toată lumea îmi spunea ca mi-ar sta mai bine slaba, acum că am slăbit toată lumea îmi reproșează că sunt prea slaba, deci niciodata nu o să fi pe placul tuturor... iar hate-ul asta e copilăresc, din partea prieteniilor care pun pariu ca sunt in aceeași situație.