| Anonimlugbro a întrebat:

am o problema foarte gravă după aparente... acum cateva zile m-am masturbat, cam mult as putea spune 1 sapt de 2 ori pe zi și acum nu mi se mai scoala, se scoala dar mai greu și nu tine mult, vreau sa menționez faptul ca nu am chef se sex (nu am libido) ce as putea face? Îmi este rusine sa le spun părinților, a da și vreau sa menționez ca am 13 ani, va rog ajutați-ma... urgenttttt

23 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Asta e masturbat mult?
Rasoynsul la intrebare il dai chiar tu:
"Menționez faptul ca nu am chef se sex (nu am libido)"
- cum sa ti se scoale daca nu ai chef? Si, de ce sa ti se scoale?
E ca si cum te-ai plange ca nu mai alergi pe terenul de fotbal, oare de ce? Dar tu de fapt n-ai chef de fotbal; ai jucat mult ultima saptamana si acum treci peste o perioada cand n-ai chef de fotbal. Si ce daca?
Fa ceea ce ai chef, cu cat mai mult "te omori" sa ti-o scoli, mai rau va fi.
Singurul lucru e ca N-ai chef

| Anonimlugbro explică (pentru Goete):

Mulțumesc de răspuns am citit pe mai multe forum-uri și am ajuns la concluzia ca am extenuat mușchiul

| Anonimlugbro explică (pentru Goete):

Dar m-am gândit ca poate fii și de la anxietatea pe care am avut o in ultimul timp dar mi am revenit... nu mai sunt anxios, dar ar fi o treaba și deoarece m-am lasat mult... cred nu stiu

| Goete a răspuns (pentru Anonimlugbro):

Care mischi, ca se scoala cand se umple de sange... ok bafta

| Goete a răspuns (pentru Anonimlugbro):

Eu nu stiu de ce te legi la cap cand nu te doare... spuneai ca nu ai chef, deci problema e rezolvata, nu?
Incerci sa fortezi ceva ce nu vrei cu adevarat

| Anonimlugbro explică (pentru Goete):

Ba sincer, îmi este frica sa rămân impotent

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimlugbro):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

În cazuri rare produce ejaculare întârziată. Despre teoriile anti-masturbare:
„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

| Anonimlugbro explică (pentru doctorandus):

Atunci ce cauza poate sa fie? Sunt foarte panicat... și ma tem sa rămân impotent

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimlugbro):

Nu stiu, mai. Daca persista, mergi la medic. Eventual vei avea nevoie de un control la cardiologie, pentru ca inima si capacitatea de a avea erectii sunt in stransa legatura (legatura e colesterolul).

| Anonimlugbro explică (pentru doctorandus):

Eu cred ca am tras o concluzie... am citit undeva și m-am informat, ca poate sa fie sindromul shenkui, produs de la pierderea unei cantități mari de lichid alb, si are ca consecințe impotenta, insomnie, oboseala, dureri, și poate sa țină de la o saptamana la câteva luni... și am insomnie nu pot sa dorm

| Goete a răspuns (pentru Anonimlugbro):

Majoritatea cazurilor sunt psihologice - si tu mergi pe acest drum daca continui asa

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimlugbro):

Shenkui este o superstitie chinezeasca, nu este o boala reala care poate fi diagnosticata de medici in deplinatatea facultatilor mintale.

| Anonimlugbro explică (pentru doctorandus):

Atunci... care ar fi motivul ca nu pot sa dorm... țin ochii închiși ore in șir, și nimic, vreau sa Menționez ca acum ceva timp am avut o stare de "anxietate" nu foarte gravă

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimlugbro):

Atunci mergi la medic, eu nu pot sti ce ai.

| Anonimlugbro explică (pentru doctorandus):

Mi am mai revenit, sa vad dacă pot adormi in seara asta, dacă nu chiar ma duc

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimlugbro):

A, da, unele medicamente produc impotenta temporara.

| Anonimlugbro explică (pentru doctorandus):

Paracetamol, aspirina? Și ele pot provoca?

| Anonimlugbro explică (pentru doctorandus):

Și... marijuana duce la impotenta temporara sau la impotenta definitiva?

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimlugbro):

De obicei unele medicamente folosite in psihiatrie (de ex. antidepresive).

| Anonimlugbro explică (pentru doctorandus):

Am mai citit pe undeva ca e probabil sa rămân infertil?

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimlugbro):

Nu cred ca ramai infertil de la antidepresive. Pur si simplu ele opresc temporar potenta.

| Anonimlugbro explică (pentru doctorandus):

Nu am luat antidepresive... am avut anxietate, și a trecut, dar parca dorm mai bine am adormit 2 ore și jumătate și iarăși ma pun la somn, problema este ca nu îmi pot menține somnul, adorm destul de greu, și ma trezesc spontan

| Ely1234567 a răspuns:

Nu te mai masturba câteva zile și totul revine la normal