| nustiucesapun1123 a întrebat:

Salut TPU, am și eu o întrebare. este "ok" dacă nu mi se decaloteaza penisul în totalitate, în stare de erecție? am 16 ani și nu știu dacă e ok sau nu. când încerc sa forțez, nu vrea sa se arate capul mai mult, decât 20% din acesta. va rog seriozitate

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta pare a fii FIMOZA de grad 3 sau 4 si se poate rezolva de catre orice medic UROLOG, printr-o mica incizie facuta sub anestezie, iar imediat dupa interventie, poti pleca acasa, pe picioarele tale.
Fimoza de acest grad nerezolvata poate duce la complicatii severe, deci mergi urgent la medic!
sanatate multa!

| Goete a răspuns:

Nu este ok consulta un medic urolog

| ywar a răspuns:

Comunica cu ai tai parinti. Cu tata, daca ti-e rusine de mama. Ai tai parinti reprezinta terenul tau cel mai sigur emotional si mental vorbind. Comunica si spune-ti problemele.
Penisul tau ar trebui sa ti se poata decalota 100%, chiar daca te ustura sau pielea inca mai este lipita de capul penisului. Daca e nevoie de doctor nu ezita.

| helpforyou a răspuns:

Este normal ca pielea din capul penisului (denumita preput) sa ramana peste capul penisului atunci cand acesta este in stare de erecție. Acest lucru nu reprezinta o problema de sanatate si nu ar trebui să afecteze functionarea normala a penisului.

Totusi, daca pielea din capul penisului este prea stransa sau se decaloteaza greu, poate fi dificil sau dureros sa ai contact sexual sau sa te speli pe penis. In acest caz, ar putea fi necesara o interventie chirurgicala pentru a indeparta pielea in exces.

In general, dacă penisul tău funcționează normal și nu ai simptome neplăcute, este probabil că nu ai nevoie de tratament. Totusi, este important să îți menții organele genitale curate prin spălarea regulată a penisului cu apă și să folosești prezervative atunci când ai contact sexual pentru a preveni infecțiile.