| Alin643388 a întrebat:

Salut TPU,aseara m-a chemat iubita mea acasa la ea si am facut dragoste neprotejat si dupa ce am ejaculat,afara bineînteles,m-a intrebat daca sunt sigur ca nu am scapat,întrebarea este poti sa scapi fara sa-ți dai seama? Ca ea a zis ca a simtit ceva si am cumparat pastila de a doua zi,dar acum as vrea sa stiu daca se poate sa scapi fara sa simti, tin sa mentionez era al doilea act, multumesc

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca era al 2-lea act clar ai lasat in ea ca-ti ramasasese sperma pe canal din actul anterior care a ajuns direct in ea la al 2-lea

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tinerilor neexperimentati, exista insa doar in foarte rare cazuri si o posibilitate foarte mica sa exista scapari de canttati infime de sperma din cauza starii de extrema surescitare. Insa ar fi fost foarte bine ca atat tu cat si partenera ta de sex sa fiti deja informati CORECT in privinta modului si a momentului in care se poate forma si instala sarcina in uter.
Iubita ar putea sa ramana insarcinata DOAR in cazul in care :
1.) sexul a avut loc in MOD OBLIGATORIU in una din cele 4-5 zile a PERIOADEI FERTILE a acestui ciclu menstrual,
si de asemenea;
2.) NUMAI daca in mod sigur in timp ce era intretinut sexul, ar fi ajuns SPERMA IN VAGIN.
DOAR in cazul in care sunt indeplinite cele doua conditii absolut necesare si obligatorii amintite la punctele 1 si 2, numai in acel caz exista posibilitatea de a se putea forma o sarcina.
Insa, chiar si daca numai 1-a din cele 2 conditii NU a existat, in acel caz formarea sarcinii a fost/devine cu totul IMPOSIBILA. In cazul descris de tine NU este precizata si nici macar amintita cea mai importanta informatie si anume daca sexul a fost intretinut in PERIOADA FERTILA sau intr-o zi din afara acestei perioade. De asemenea fiindca NU stii/NU esti sigur daca a ajuns sperma IN VAGIN, reiese ca cel putin 1-a din cele 2 conditii amintite este nesigura sau chiar lipseste, astfel ca formarea sarcinii in aceste conditii devine IMPROBABILA sau chiar IMPOSIBILA intr-o foarte mare proportie. Din acest motiv folosirea pastilei contraceptive devine cu totul INUTILA dar si ILOGICA si folosirea ei in astfel de conditii reprezentat o grava si crasa IRESPONSABILITATE. Efectele adverse ale pastilei si adevaratele ''dureri de cap'' se vor manifeste in urmatoarele cateva luni. Multa sanatate! fiindca in mod absolut sigur vei avea nevoie de asa ceva.

| sadrian46 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ce știu eu pe surse. Actul sexual poate genera o ovulație înainte de termen.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se poate să scapi fără să simți în mod clar, o cantitate mai mică, dar suficientă.

| Alin643388 explică (pentru sadrian46):

Deci a fost bine ca am cumparat pilula de a doua zi imediat?

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru Alin643388):

Da. Dar ar fi mai bine sa faceti protejat, ca sa fiti siguri alta data.

| sadrian46 a răspuns (pentru Alin643388):

Da.